NATALIA - POSTRACH ARCYMISTRZÓW

XVIII Memoriał Mieczysława Najdorfa rozegrany w Warszawie w dniach 9-17.07.2018r.
Przez wiele rund Memoriału na jednym z pierwszych stolików grała ukraińska arcymistrzyni Natalia Buksa, rocznik 1996, mistrzyni świata juniorek do lat 20 z roku 2015 (Chanty-Mansijsk).

Po zasłużonym zwycięstwie nad arcymistrzem Edikiem Rozentalisem (Litwa) Natalia kolejno zremisowała z trzema silnymi arcymistrzami:
Senguptą (2565), Salehem (2642), którego po wielogodzinnej tytanicznej obronie zmusiła do błędu, aż zagrożony matem przeciwnik musiał się ratować z pomocą wiecznego szacha, i z naszym olimpijczykiem J. Tomczakiem (2600).

Słabsza gra w ostatniej rundzie przeciwko mm. Klekowskiemu spowodowała niestety spadek Natalii w tabeli turniejowej o kilkanaście miejsc i utratę pierwszej nagrody dla najlepszej szachistki na rzecz Moniki Soćko. Korzystając z kilku wolnych chwil przed uroczystością zakończenia turnieju, poprosiłem lwowską arcymistzynię o mini - wywiad.

- Szkoda tej ostatniej partii... Ale wynik rankingowy 2525 to chyba sukces?
- Oczywiście! Jestem szczególnie zadowolona ze zwycięstwa czarnymi bierkami w partii z 5. rundy przeciwko znanemu rcymistrzowi.
- Czy na Ukrainie jest miejsce dla zawodowej szachistki?
- To się zdarza. Ja łączę grę w turniejach ze studiami na uniwersytecie im. Iwana Franko we Lwowie.
- Na czym polega twój trening?
- Łączę rozmaite metody, korzystam z sugestii kilku konsultantów. Pewną przeszkodą jest brak klubu szachowego we Lwowie.
Czynione są starania, by znów został otwarty, ale na razie nic z tego nie wynikło. Bardzo skorzystałam z książki W. Grabinskiego i A. Wołokitina "Samouczitiel dlia szachmatnych wunderkindow" ("Podręcznik dla szachowych cudownych dzieci").
- Ta książka ukazała się po ukraińsku?
- Teraz jest dostępna we wszystkich językach! Studiuję ponadto książki Marka Dworeckiego.
- Plany na najbliższą przyszłość?
- Niedługo wystąpię w lidze w Turcji. Później będzie turniej kołowy we Lwowie w mieszanym składzie.
- Jak na razie nawisko Buksa nie pojawiło się w składzie narodowej reprezentacji Ukrainy...
- Tak, ale nic nie jest dane na zawsze. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Ponieważ skończył mi się zapas pytań, a zbliżał się moment ogłoszenia wyników, na tym zakończylismy rozmowę. Jeśli Natalia ze Lwowa utrzyma poziom gry pokazany podczas Memoriału Najdorfa, jej szybki awans na światowej liście jest przesądzony, bo jest utalentowana, pracowita i ma wielkie walory sportowe.

Rozmawiał Tomasz Lissowski

Przytaczamy ciekawe partie Natalii Buksy z Memoriału Najdorfa.

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula