OTWARCIE TYGODNIA SZACHÓW SuperBet Rapid & Blitz

Warszawa 2023

Superbet Rapid Zwycięstwo Jana Krzysztofa Dudy wyniki i partie Warszawa 2023

W znanym na całym świcie Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie przy ulicy Anielewicza odbyło się otwarcie wielkiej imprezy szachowej, której głównym sponsorem i realizatorem jest znana i popularna firma bukmacherska SuperBet. W materiałach promocyjnych poświęconych imprezie czytamy między innymi:

Superbet Rapid & Blitz Poland to pierwszy przystanek w formule szachów szybkich i błyskawicznych w ramach cyklu turniejów Grand Chess Tour, z których 3 odbędą się w Europie (Superbet Chess Classic Romania 4-16 maja Bukareszt, SuperUnited Rapid &Blitz Croatia 3-10 lipca Zagrzeb).

Dziesięciu elitarnych graczy przyjedzie do Warszawy, aby rywalizować w formule round-robin o pulę nagród w wysokości 175 000 dolarów.

Organizatorem europejskiej części cyklu jest Fundacja Superbet.

W turnieju wystąpi sześciu stałych uczestników cyklu oraz czterech zawodników, którzy otrzymali dzikie karty, w tym:

• były mistrz świata, arcymistrz Magnus Carlsen z Norwegii
• arcymistrz Radosław Wojtaszek z Polski
• arcymistrz Kirył Shevchenko reprezentujący Rumunię
• arcymistrz Bogdan-Daniel Deac z Rumunii.

Wspomnianych "sześciu stałych uczestników cyklu" to:

- Levon Aronian (USA)
- Wesley So (USA)
- Jan Krzysztof Duda (Polska)
- Maxime Vachier - Lagrave (Francja)
- Anish Giri (Holandia)
- Richard Rapport.

Czwarta, ostatnia odsłona cyklu będzie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z pierwszych punktów otwarcia było losowanie numerów, z którymi arcymistrzowie wystąpią podczas turnieju gry rapid (21-23 maja) oraz turnieju gry błyskawicznej (24-25 maja). Uczestnicy, wywoływani przez konferansjera na scenę i krótko przedstawiani, wybierali ustawione na froncie sceny wielkie figury pionów szachowych, czarnych oraz białych, na spodzie których przyklejone były numery. Ciekawe, że dwóch uczestników wylosowało ten sam numer dla obu turniejów; w przypadku Kiryła Szewczenko było to numer 10, niezbyt szczęśliwy, bo oznaczający granie 5 partii kolorem czarnym, statystycznie "gorszym".

Następnie na scenie pojawili się sędziowie imprezy, przedstawiciele Sponsora Głównego (czyli firmy SuperBet) i działacze Polskiego Związku Szachowego (prezes Radosław Jedynak i Łukasz Turlej, członek kierownictwa FIDE); mówiono o tym, jak ważna jest to impreza dla polskich szachów i co skłania firmę bukmacherską do wspierania trudnej sztuki gry w szachy. Trzeba tu wyraźnie powiedzieć - bez takiego sponsora jeszcze długo nie zobaczylibyśmy w Warszawie grających w szachy pięciu z pierwszej dziesiątki szachistów listy rankingowej FIDE, za to firmie SuperBet należą się podziękowania i gromkie oklaski.

W drugiej części publiczność otrzymała prawo do stawiania dowolnych pytań uczestnikom turnieju. Niestety w większości przypadków zadawane z sali pytania były mało oryginalne, prawie zawsze kierowane do Magnusa Carlsena, a skutkiem tego odpowiedzi byłego mistrza świata (uśmiechniętego i zrelaksowanego) niezbyt nadają się do zbudowania zwartej prasowej wypowiedzi. Wyjątkiem było pytanie - czy "Magnus Wielki" zamierza w przyszłości ponownie włączyć się do walki o tytuł mistrza świata? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że "na chwilę obecną" Magnus nie ma takich planów. Co zwolennikom talentu Norwega pozwala wierzyć, że za parę lat, znudzony innymi zajęciami, Carlsen powróci...

Po zakończeniu uroczystego otwarcia zebrani przenieśli się do obszernego foyer muzeum na piętrze, gdzie wzorem poprzedniego roku odbyła się symultana na 25 szachownicach. W symultanie białymi bierkami dysponowali arcymistrzowie, zmieniający się po wykonaniu trzech "tur". Pierwsze trzy posunięcia należały do bohatera nr 1 imprezy, czyli do norweskiego arcymistrza Magnusa Carlsena, dziś już byłego mistrza świata.

W międzyczasie w kuluarach turnieju miało miejsce wielu interesujących rozmów, a także "spotkań po latach". Ośrodkiem powszechnego zainteresowania był mm. Andrzej Filipowicz, w przeszłości wielokrotny olimpijczyk, a później sędzia klasy międzynarodowej, autor, wydawca i działacz w skali krajowej i międzynarodowej, Członek Honorowy FIDE, obchodzący niedawno jubileusz 85-lecia. Jednym z jego rozmówców był goszczący w Warszawie znany informatyk Robert Różycki, autor pionierskiego przed laty programu "SwissPerfect" (kojarzenie turnieju granego systemem szwajcarskim) i nowego rewelacyjnego narzędzia wspierającego rozwój gracza turniejowego "The Chess Forge" (co w tłumaczeniu oznacza "Kuźnia Szachowa"; program Różyckiego ma bowiem pomóc "wykuwać" sportowe mistrzostwo), o którym - gorąco wierzymy - już niedługo będzie głośno w środowisku trenerów i instruktorów.

Starzy członkowie KKS "Polonia" Warszawa zauważyli obecność p. Dariusza Ziemlewskiego (przybył z córką), który wiele lat temu grał w drużynie juniorów "Polonii" i z nią zdobył w Gdyni srebrny medal podczas I Ligi Juniorów.

Nie zostały ogłoszone kryteria doboru uczestników symultany, ale zgodnie z wypowiedziami prowadzącego imprezę byli wśród nich również tzw. influencerzy i streamerzy szachowi, a prócz nich zwykli śmiertelnicy - seniorzy i juniorzy (niekiedy bardzo młodzi) obu płci.

Nie dysponujemy w tej chwili wynikami symultany, wygrali bardziej utytułowani, ale o pogromowym zwycięstwie arcymistrzów nie mogło być mowy, a gra na wielu szachownicach była dowodem, jak bardzo podniósł się średni poziom zrozumienia szachów wśród szerokich mas entuzjastów "królewskiej gry".

Arcymistrzowie Świata - Czerniajew,T [A01]
Warszawa symultana SuperBet, 20.05.2023
1.b3 e5 2.Gb2 Sc6 3.c4 Swoich zwolenników ma wariant 3.e3 Sf6 4.Gb5.
3...Sf6 4.Sf3 e4 5.Sd4 Gc5 6.e3 Po 6.Sxc6 dxc6 7.e3 Gf5 8.Hc2 He7 9.Ge2 0–0–0 10.f4 (białe stoją mocno podejrzanie, ale lepsze było 10.a3 z możliwością kontynuowania walki) 10...Sg4 powstawała pozycja ze sławnej 2. partii meczu Larsen - Spasski ("Mecz Stulecia" Belgrad 1970), zakończonej wspaniałym sukcesem ówczesnego mistrza świata Borysa Spasskiego.
6...0–0 7.Sf5 d5 8.cxd5 Hxd5

Arcymistrzowiek-Czerniajew

Krytyczna pozycja w partii.
9.Sh6+? Prawidłowa kontynuacja to 9.Sg3 Se5 10.Sc3 Sd3+ 11.Gxd3 Hxd3 12.Hb1 Gb4 13.Sgxe4 Hxb1+ 14.Wxb1 Sxe4 15.Sxe4 Gf5 16.f3 Wfe8 17.Wc1 Gxe4 18.fxe4 Wad8 19.Gc3 Ga3 20.Wb1 Wxe4 z równą grą.
9...Kh8 10.Gc4?? Narzucające się, ale bardzo słabe - policzone tylko na 3 posunięcia naprzód. Białe uzyskują przewagę materialną, ale zaniedbany rozwój szybko się mści. Po 10.Gxf6 gxf6 11.Sc3 He5 12.Gc4 Ge6 13.f4 exf3 14.Hxf3 Wad8 czarne stoją lepiej, ale do ich wygranej jest jeszcze daleko. Junior Czerniajew robi teraz całą serię najlepszych posunięć i gromi sławnych arcymistrzów.
10...Hg5 11.Sxf7+ Wxf7 12.Gxf7 Hxg2 13.Wf1 Sb4 14.Gc4 Sd3+ 15.Gxd3 exd3 16.f4 Gg4 (mat jest niemożliwy do uniknięcia)
17.Sc3 Gxd1 18.Wxd1 Se4 19.Sxe4 He2 mat (0-1)

Arcymistrzowiek-Czerniajew

Interesujący przypadek mata epoletowego.

Żartobliwie można podsumować partię następująco - symultaniści (którymi byli czołowi arcymistrzowie świata) grali w tej partii jak początkujący szachiści, goniąc za zdobyczami materialnymi, zaś uczestnik symultany T. Czerniajew zagrał jak arcymistrz - ani jeden jego ruch nie zasługuje na krytykę.

Konferansjer

Konferansjer na scenie

Levon Aronian

Levon Aronian losuje numer startowy

Uczestnicy na scenie

Uczestnicy na scenie

Uczestnicy symultany

Uczestnicy symultany

Uczestnicy symultany

Uczestnicy symultany

W niebieskiej bluzie "pogromca arcymistrzów" czyli T. Czerniajew - na szachownich "stoi" epoletowy mat.

Tomasz Lissowski

Superbet Rapid wyniki i partie Warszawa 2023

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula