Felietony


Mistrz Dawid Przepiórka

Mistrz Dawid Przepiórka Tomasz Lissowski, Jerzy Konikowski, Jerzy Moraś Wydawnictwo Penelopa Warszawa 2013

Niezwykłym zjawiskiem w historii szachów w Polsce było pojawienie się wielu utalentowanych szachistów w okresie międzywojennym. Odradzający się po odzyskaniu w 1918 roku kraj zadziwił świat ogromną koncentracją utalentowanych szachistów. Starty w Olimpiadach Szachowych stały się wspaniałym popisem reprezentacji Polski, która w Hamburgu w 1930 roku zdobyła złoty medal. W reprezentacji ważną rolę odegrał mistrz Polski z 1926 roku Dawid Przepiórka.

Znakomity problemista, wytrawny znawca gry końcowej, miał dar zjednywania ludzi, uczynił wiele dla propagowania królewskiej gry. Urodzony warszawiak, wspierał na różne sposoby szachistów, przyczyniając się do rozwoju sportu szachowego w stolicy.

Niedawno znane wydawnictwo szachowe "Penelopa" wydało starannie przygotowaną biografię Dawida Przepiórki, pióra Tomasza Lissowskiego, Jerzego Konikowskiego i Jerzego Morasia. Liczące 271 stron dzieło przedstawia historię wybitnego szachisty od kołyski, poprzez lata edukacji, aż do pełnego rozwoju talentu. Poznajemy tło historyczne przełomu XIX i XX wieku, okres wzrostu popularności szachów w Europie. Po odzyskaniu niepodległości szachiści podjęli trud organizowania życia szachowego w kraju. Starty turniejowe Dawida Przepiórki w latach 20. minionego wieku walnie wzbogaciły historię osiągnięć sportowych naszego kraju. Według obliczeń serwisu chessmetrics.com Dawid Przepiórka zajmował w roku 1929 17. pozycję na świecie, osiągając wynik rankingowy 2671.

Książka zawiera 160 zadań ułożonych przez Dawida Przepiórkę wraz z rozwiązaniami, 53 skomentowane partie oraz wiele ilustracji, zdjęć oraz indeks nazwisk i partii.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa Penelopa: http://www.penelopa.pl/oferta/ksiazki/wydawnictwa-szachowe

Poczynając od marca 2014 roku w Warszawie rozgrywany jest skromny Memoriał Dawida Przepiórki. W zawodach mogą startować dzieci i dorośli, wstęp jest wolny. Rozgrywki będą się toczyć do końca roku, raz w miesiącu, w pomieszczeniach Zespołu Szkół nr 51 w Warszawie. Organizatorem jest Zespół Szkół nr 51 oraz Klub Szachowy Geniusz. Nagrody fundują sponsorzy, często anonimowi, wśród nagród znalazły się m.in. egzemplarze omawianej książki "Mistrz Dawid Przepiórka" oraz wydania Panoramy Szachowej.

Zachęcamy do wspierania sympatycznej imprezy i do uczestnictwa w rozgrywkach.

Wszelkie informacje dostępne są pod adresem:
http://szachowavistula.info/bielany/bielanygp14.htm

Adam Umiastowski

Szachowa Vistula 1997-2014

Logo Vistula