Szachowe Mistrzostwa Rosji rozgrywane od 1920 roku odegrały wielką rolę w niezwykłym rozwoju sztuki szachowej w tym kraju. Początkowo były organizowane co kilka lat, począwszy od 1946 roku rozgrywane są co roku.
W latach 50. wielką postacią tych mistrzostw był Raszid Neżmetdinow, zdobywca złotych medali w latach 1950, 1951, 1953, 1957, 1958. Srebrne medali zdobył w latach 1947, 1954, 1956, 1961, brązowy medal zdobył w 1963 roku.
Przytaczamy informacje o turniejach z ostatnich lat oraz galerię medalistów:
Mistrzowie Rosji 2009-2011, | Moskwa 2008, | Moskwa 2007, | Moskwa 2006, | Moskwa 2005 , | Moskwa 2004, | Krasnojarsk 2003, | Krasnodar 2002, | Elista 2001, | Samara 2000, | Moskwa 1999
Medaliści szachowych mistrzostw Rosji
1920 Moskwa 1. Mistrzostwa
- A. Alechin
- P. Romanowski
- G. Lewenfisz
1923 Piotrogród 2. Mistrzostwa
- P. Romanowski
- G. Lewenfisz
- F. Bogatyrczuk brąz
- F. Duz-Chotimirski brąz
- W. Nienarokow brąz
1928 Moskwa 3. Mistrzostwa
- P. Izmaiłow
- M. Szebarszin
- W. Panow brąz
- D. Pietrow brąz
1934 Moskwa 4. Mistrzostwa
- S. Bieławieniec
- P. Dubinin
- I. Bondarewski brąz
- L. Kajew brąz
1935 Gorki 5. Mistrzostwa
- A. Tołusz
- L. Kajew srebro
- A. Sokolski srebro
1946 Swierdłowsk 6. Mistrzostwa
- I. Bolesławski
- P. Dubinin srebro
- K. Kłaman srebro
- J. Estrin srebro
1947 Kujbyszew 7. Mistrzostwa
- I. Nowotelnow
- A. Iwaszin srebro
- R. Neżmetdinow srebro
1948 Saratow 8. Mistrzostwa
- G. Iliwicki
- N. Aratowski
- W. Lubliński
1949 Jarosław 9. Mistrzostwa
- G. Iliwicki
- P. Dubinin
- N. Aratowski brąz
- A. Konstantinow brąz
1950 Gorki 10. Mistrzostwa
- R. Neżmetdinow
- L. Aronin srebro
- I. Bolesławski srebro
- N. Nowotelow srebro
1951 Jarosław 11. Mistrzostwa
- R. Neżmetdinow
- N. Krogius
- G. Iliwicki
1952 Tuła 12. Mistrzostwa
- L. Aronin złoto
- N. Krogius złoto
- G. Goldberg
1953 Saratow 13. Mistrzostwa
- R. Neżmetdinow
- L. Poługajewski
- N. Krogius brąz
- L. Aronin brąz
1954 Rostów nad Donem 14. Mistrzostwa
- L. Szamkowicz
- R. Neżmetdinow srebro
- W. Zurachow srebro
1955 Leningrad 15. Mistrzostwa
- A. Łutikow
- N. Krogius srebro
- L. Poługajewski srebro
1956 Kisłowodsk 16. Mistrzostwa
- L. Szamkowicz
- N. Krogius srebro
- R. Neżmetdinow srebro
- E. Stoljar srebro
1957 Krasnodar 17. Mistrzostwa
- R. Neżmetdinow
- W. Władimir srebro
- A. Łutikow srebro
- W. Tarasow srebro
- L. Szamkowicz srebro
1958 Soczi 18. Mistrzostwa
- R. Neżmetdinow
- W. Korcznoj srebro
- L. Poługajewski srebro
- S. Furman srebro
1959 Woroneż 19. Mistrzostwa
- A. Łutikow
- L. Szamkowicz
- L. Poługajewski
1960 Perm 20. Mistrzostwa
- M. Tajmanow złoto
- W. Tarasow złoto
- A. Łutikow
1961 Omsk 21. Mistrzostwa
- L. Poługajewski
- W. Antoszyn srebro
- L. Biełow srebro
- G. Borisenko srebro
- A. Lein srebro
- R. Neżmetdinow srebro
1963 Czeliabińsk 22. Mistrzostwa
- A. Lein
- G. Iliwicki
- M. Balitinow brąz
- R. Neżmetdinow brąz
- W. Terentiew brąz
1964 Kazań 23. Mistrzostwa
- N. Krogius
- G. Borisenko srebro
- A. Lein srebro
1966 Saratów 24. Mistrzostwa
- W. Sergiewski
- I. Zacharow srebro
- A. Lein srebro
1968 Groznyj 25. Mistrzostwa
- A. Zajcew
- A. Lein
- W. Cieszkowski brąz
- J. Szabanow brąz
1970 Kujbyszew 26. Mistrzostwa
- A. Karpow
- N. Krogius
- W. Antoszin brąz
- O. Dementiew brąz
1971 Penza 27. Mistrzostwa
- W. Zilberstein
- O. Dementiew
- N. Raszkowski brąz
- O. Czernikow brąz
1972 Rostów nad Donem 28. Mistrzostwa
- W. Cieszkowski
- N. Raszkowski srebro
- G. Timoszczenko srebro
1973 Omsk 29. Mistrzostwa
- W. Kurieński
- J. Rusakow srebro
- W. Cieszkowski srebro
1974 Tuła 30. Mistrzostwa
- N. Raszkowski
- J. Anikajew srebro
- A. Suetin srebro
- L. Tołonien srebro
1976 Nowosibirsk 31. Mistrzostwa
- N. Raszkowski
- G. Timoszczenko
- J. Anikajew
1977 Wołgograd 32. Mistrzostwa
- W. Żurawlew złoto
- L. Psachis złoto
- A. Panczenko
1979 Świerdłowsk 33. Mistrzostwa
- A. Panczenko
- L. Psachis srebro
- N. Raszkowski srebro
1980 Kazań 34. Mistrzostwa
- A. Pietruszin
- E. Kozłow
- S. Dwoiris brąz
- W. Czechow brąz
1981 Władimir 35. Mistrzostwa
- P. Zarubin
- S. Dwoiris
- W. Biezman
1982 Stawropol 36. Mistrzostwa
- W. Czechow
- A. Wajser
- J. Anikajew brąz
- R. Wasiliew brąz
- S. Zarubin brąz
- A. Filippow brąz
- A. Chasin brąz
1984 Brańsk 37. Mistrzostwa
- G. Tunik
- A. Pietruszin
- S. Dwoiris brąz
- J. Meister brąz
1985 Świerdłowsk 38. Mistrzostwa
- A. Pietruszin
- E. Gleizerow srebro
- J. Jakowicz srebro
1986 Smoleńsk 39. Mistrzostwa
- W. Sztyrienkow
- A. Goldin srebro
- A. Charitonow srebro
1987 Kursk 40. Mistrzostwa
- A. Charitonow
- W. Ruban
- A. Panczenko brąz
- A. Chasin brąz
1988 Woroneż 41. Mistrzostwa
- E. Gleizerow
- R. Chołmow
- W. Ruban
1989 Gorki 42. Mistrzostwa
- A. Wyżmanawin
- S. Dwoiris
- A. Drejew
1990 Kujbyszew 43. Mistrzostwa
- M. Makarow
- A. Charłow srebro
- W. Szczerbakow srebro
- W. Kramnik srebro
- M. Sorokin srebro
1991 Smoleńsk 44. Mistrzostwa
- S. Rublewski
- M. Makarow
- I. Ibragirow
1992 Oreł 45. Mistrzostwa
- A. Gawriłow
- P. Tregubow
- K. Landa
1993 Tiumeń 46. Mistrzostwa
- A. Biezgodow
- E. Muchamietow
1994 Elista 47. Mistrzostwa
- P. Swidler
1995 Elista 48. Mistrzostwa
- P. Swidler
- E. Bariejew
- A. Chalifman
1996 Elista 49. Mistrzostwa
- A. Chalifman
- A. Drejew
- S. Dwoiris
1997 Elista 50. Mistrzostwa
- P. Swidler
- E. Bariejew
- A. Drejew
1998 Petersburg 51. Mistrzostwa
- A. Morozewicz
- P. Swidler
- K. Sakajew
1999 Moskwa 52. Mistrzostwa
- K. Sakajew
- A. Biezgodow
- A. Łastin brąz
- M. Kobalija brąz
2000 Samara 53. Mistrzostwa
- S. Wołkow
- A. Rustemow
- A. Charłow
2001 Elista 54. Mistrzostwa
- A. Motyliew
- A. Łastin
- A. Charłow
2002 Krasnodar 55. Mistrzostwa
- A. Łastin
- P. Smirnow
- A. Korostyliew
2003 Krasnojarsk 56. Mistrzostwa
- P. Swidler
- A. Morozewicz
- W. Malachow
2004 Moskwa 57. Mistrzostwa
- G. Kasparow
- A. Griszczuk
- A. Drejew
2005 Moskwa 58. Mistrzostwa
- S. Rublewski
- D. Jakowenko
- A. Morozewicz
2006 Moskwa 59. Mistrzostwa
- E. Alekseev
- D. Jakowenko
- E. Inarkiev
2007 Moskwa 60. Mistrzostwa
- A. Morozewicz
- A. Griszczuk
- E. Tomashevsky
2008 Moskwa 61. Mistrzostwa
- P. Swidler
- D. Jakowenko
- E. Alekseev
- E. Tomashevsky
Mistrzowie Rosji 2009-2011