Stefan Wronicz 29.11.1938 - 19.04.2021

Z żałobnej karty
W dniu 19 kwietnia 2021 zmarł Stafn Wronicz, szachista, sędzia i działacz. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i przeniósł się do Warszawy. Grał w barwach stołecznego Klubu Legion, osiągając szereg sukcesów w latach 70. Znany z zamiłowania do gry błyskawicznej był groźnym blitzkarzem, chętnie startującym w zawodach.

Był sędzią klasy państwowej, niestrudzenie organizował życie szachowe w Klubie Oficerskim w Alejach Niepodległości w Warszaie, siedzibie "Legionu". Swoje uzdolnienia wykorzystywał do pracy nad rankingiem szachowym, działał w Komisji Rankingowej Polskiego Związku Szachowego oraz w Komisji Klasyfikacji i Ewidencji. Działał także w Komisji Klasyfikacji Związku Mazowieckiego Związku Szachowego jako przewodniczący.
Pracował z młodzieżą, był lubiany, chętnie wyjeżdzał na zawody szachowe jako opiekun i konsultant. Rejestrował na bieżąco wyniki partii w środowisku warszawskim, a w miarę rozwoju internetu, także w całej Polsce.
Miałem okazję wspierać wysiłki Stafana, służąc pomocą w utworzeniu serwisu internetowego dostępnego przez wiele lat pod adresem http://wronicz.linuxpl.info.
Entuzjazm Stefana był zaraźliwy, wiele osób pomagało w gromadzeniu wyników i ich opracowywaniu. System obliczania rankingu meczowego Stefana Wronicza wymagał aplikacji umożliwiającej prowadzenie codziennych obliczeń. Taką aplikację napisał programista i szachista Jacek Małolepszy, zaprzyjaźniony dzięki startom we wspólnych zawodach.
Żegnamy z żalem kolegę, przyjaciela, szachistę. Lata spędzone na grze w szachy, dyskusjach i wspólnych wycieczkach zachowają się w naszej pamięci na zawsze.

Redakcja

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula