Miesięcznik Szachowy

CHESS MONTHLY

Nr. 6(6), czerwiec 1998

 Numer poprzedni  Strona główna  Numer następny


ADAM UMIASTOWSKI  &  TOMASZ LISSOWSKI WARSZAWA


  W numerze:
Maj obfitował w interesujące wydarzenia szachowe za granicami Polski; o niektórych z nich informujemy poniżej. Na arenie krajowej nie działo się tak wiele, a na miano sensacyjnych zasługują raczej imprezy, które dopiero mają się odbyć. Zapraszamy do lektury 6. numeru "Vistuli" i zachęcamy do podzielenia się opiniami na temat naszych publikacji - adres do korespondencji umieszczony jest na dole strony.

Wybierz Mistrzostwa Polski 1998, mecz barażowy,
Wybierz Mistrzostwa Warszawy Open `98,
Wybierz Turniej strefowy w Dreźnie,
Wybierz Michał Krasenkow w Madrycie,
Wybierz Mecz Kramnik - Szirow,
Wybierz Turniej strefowy mężczyzn w Polsce?,
Wybierz Felietony,
Wybierz Szachy młodzieżowe.


Mistrzostwa Polski 1998, mecz barażowy.

LANOS do wygrania w tie-breaku! W poniedziałek w warszawskim hotelu "Marriott" odbyła się konferencja prasowa poświęcona meczowi Markowski - Macieja o tytuł mistrza kraju na rok 1998. Szczegóły techniczne są znane od dość dawna: złożony z czterech partii mecz odbędzie się w "Marriocie" w dniach 11-14 lipca br. W przypadku remisu mistrzem Polski zostanie ogłoszony Markowski, który podczas turnieju w Książu wygrał z Macieją bezpośredni pojedynek. Sensacyjnie brzmi wiadomość o wysokości nagród, jakie podzielą miedzy sobą zwycięzca i pokonany. Nowy Mistrz Polski "wyjedzie" z Marriotta samochodem marki Daewoo "Lanos", wicemistrz otrzyma "zaledwie" 18 tysięcy złotych w gotówce. Przewodniczącym Komitetu Honorowego został wicepremier Leszek Balcerowicz, patronat prasowy nad imprezą pełni "Rzeczpospolita". Ciekawe, jak te niezwykle wysokie nagrody wpłyną na samopoczucie zawodników i poziom gry. Obaj rywale spędzą ze sobą wiele godzin w tym roku, bowiem po meczu w Warszawie czeka ich udział w rewelacyjnie obsadzonym turnieju w Polanicy, a następnie razem zagrają w reprezentacji narodowej na Olimpiadzie w Eliście.


 Powrót do spisu treści  Mistrzostwa Warszawy Open `98

23-31 maja 1998 r.
Kolejne mistrzostwa Warszawy zostały przeprowadzone w konwencji open, z zastrzeżeniem że mogą w nich startować tylko zawodnicy polscy. Wyjątkiem był Wadim Szyszkin, obrońca ubiegłorocznego tytułu wicemistrzowskiego. Na starcie stawiło się 58 uczestników, w tym 42 osoby posiadały ranking FIDE. Niewielka grupa graczy uzyskała prawo do gry w wyniku elieminacji.
Dom Kultury Zacisze położony na skraju Targówka okazał się miejscem niezwykle gościnnym dla szachistów. Przestronna sala usytuowana tak fortunnie, że uczestnicy właściwie nie odczuwali palących promieni słonecznych towarzyszących przez większą część turnieju.
Turniej rozpoczął się w sobotę 23 maja, choć uroczystość otwarcia została przeprowadzona w dniu 25 maja.
Od początku dużą aktywność przejawiali warszawscy gracze (z pochodzenia lub zamieszkania) Aleksander Czerwoński i Grzegorz Więch. Od 6 rundy zaatakowali Wadim Szyszkin z Ukrainy oraz dobrze dysponowany Piotr Staniszewski. Ta czwórka podzieliła między siebie główne trofea zawodów. Jednak nie było to proste, przeszkadzała im doskonale grająca Barbara Kaczorowska, którą zastopował dopiero w ostatniej minucie bezpośredniego pojedynku Wadim Szyszkin. Patrz wyniki turnieju: Mistrzostwa Warszawy Open `98 Partie Mistrzostw Warszawy Open `98

  Powrót do spisu treści  Turniej Strefowy w Dreźnie

Korcznoj ponownie w turnieju międzystrefowym.
Wiktor "Groźny" Korcznoj w 66. roku życia po raz kolejny awansował do rozgrywek o tytuł mistrza świata.
Na turnieju strefowym w Dreźnie Korcznoj w gronie 34 zawodników zajął dzielone 3-6 miejsce wraz z Dizdarem (Chorwacja), Psachisem (Izrael) i Wahlsem (Niemcy) - wszyscy po 7 punktów z 11. O pół punktu lepsi okazali się Ivan Sokolov (Bośnia) i Zelcic (Chorwacja). Ostatnią przepustkę do turnieju międzystrefowego wywalczył Ilja Smirin z Izraela. Odpadli m. in. Jusupow, Vadim Milov (pokonany przez Korcznoja w ostatniej rundzie) i Emil Sutovsky, były mistrz świata juniorów.

   Powrót do spisu treści  Michał Krasenkow w Madrycie

Krasenkow nie zawiódł w Madrycie.
Były leningradczyk A. Jermolinski po zwycięstwie w 1. rundzie nad Bielawskim nie wytrzymał nerwowo i przegrał w kolejnym pojedynku z typowanym na outsidera San Segundo. Przy odwrotnym wyniku to właśnie "Jerminator" miał szansę ubiegania się o miejsce w pierwszej trójce. Nie udało się, a nie wiadomo, czy taka okazja powtórzy się jeszcze w karierze amerykańskiego arcymistrza. Swidler i Leko grali "profesjonalnie" czyli bez nadmiaru ambicji, jakby z góry przewidując, że z Anandem wygrać się w Madrycie nie da. Obaj są już dziś niezwykle mocni, a za dwa-trzy lata będą jeszcze mocniejsi. Bielawski grał jak zwykle bezkompromisowo, ale w tym turnieju nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Granda Zuniga wypadł źle. Peruwiańczyk w "cechu arcymistrzów" wyróżnia się pryncypialnym lekceważeniem teorii debiutów. Okazuje się jednak, że w silnie obsadzonym turnieju jest to metoda najeżona pułapkami. Granda Zuniga stracił wiele punktów rankingowych i jak tak dalej pójdzie, będzie musiał eksperymentować na graczach znacznie słabszych.
Patrz tabela turniejowa oraz partie Michała Krasenkowa
Tabela turnieju w Madrycie
Partie turnieju w formacie pgn (9820 Kb)


 Powrót do spisu treści  Mecz Kramnik - Szirow
Kramnik i Szirow
W hiszpańskim mieście Cazorla toczy się mecz Szirowa i Kramnika, którzy "zdezerterowali" z szeregów FIDE i z nominacji Kasparowa zostali mianowani pretendentami. Lepszy z tej dwójki zagra z Garrim mecz o mistrzostwo świata wersji WCC, efemerycznej organizacji bez członków, ale posiadającej kierownictwo, statut i źródła finansowania. Po sześciu rundach prowadził 3,5:2,5 Szirow. Wygrał on jedną partię, a mianowicie czwartą, pozostałe zakończyły się remisami. Obaj rywale demonstrują znakomite przygotowanie debiutowe, ale, jak często bywa w takich przypadkach, efektem jest wyrównana i niezbyt długa gra. Być może przy końcu meczu nie mający nic do stracenia Kramnik wykaże więcej przedsiębiorczości i gra zaostrzy się. W razie remisu przewidziana jest dogrywka przy skróconym czasie do namysłu. Może się jednak okazać, że konfrontacja dwóch gigantów młodego pokolenia okaże się mało ciekawa dla przeciętnego obserwatora imprez szachowych. Cóż z tego, że obaj do 30. posunięcia grają perfekcyjnie, a ewentualne niedokładności może odkryć tylko komputer wyposażony w gigantyczną pamięć i najlepszy program grający w szachy. Zawodnik, który przegra mecz, otrzyma honorarium w wysokości 200 tys. dolarów. Zwycięzca, grając w październiku z Kasparowem (gdzie?), podzieli z nim około 2 miliony dolarów.


 Powrót do spisu treści  Turniej strefowy mężczyzn w Polsce?
Turniej strefowy znowu z Polsce?
Według nieoficjalnych doniesień Polski Związek Szachowy otrzymał sugestię od przewodniczącego strefy Rumuna Erdeusa, iżby wypadało zorganizować w Polsce turniej strefowy mężczyzn. Podobno Związek propozycję zaakceptował i szykuje się do podjęcia działań organizacyjnych. Gra warta jest świeczki, bowiem pięcio-sześcioosobowa grupa polskich zawodników otrzymałaby szanse walki o przepustki do turnieju w Las Vegas, gdzie zgodnie z formułą Iljumżynowa ma się odbyć kolejny turniej o mistrzostwo świata systemem pucharowym. Pozostaje kwestią otwartą, kto z Polaków jest upoważniony do startu w turnieju strefowym, o którym jakoś wszyscy zapomnieli. Arcymistrz Krasenkow nie musi startować w eliminacjach. Ciekawe, czy chęć zagrania w "strefie" wyrazi Aleksander Wojtkiewicz i jaka byłaby w takim przypadku reakcja PZSzach? Nic nie wiemy o turnieju strefowym kobiet, a przecież nasze młode arcymistrzynie maję pełne szanse, by powoli przesuwać się w pobliże tronu mistrzymi świata.


 Powrót do spisu treści Tomasz Lissowski:  W świecie szachów.

POTĘGA WIEDZY
- Na czym polega trening w szachach? - zapytał kolega z pracy, pan Mirek, gdy kierująca nami biznes - woman straciła nas na moment z oczu. Pytanie z pozoru należy do elementarnych, ale udzielenie odpowiedzi nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy pytający - jak pan Mirek - należy do nieroztropnej większości, która nie poznała jeszcze uroków gry w szachy. Rozgrywanie partii szachowej przypomina układanie budowli z przygotowanych klocków różnej barwy i kształtu. Pojedynczym klockiem jest, nazwijmy to, "kwant" szachowej wiedzy, będący ogólną lub dokładną wskazówką, jak należy postępować w konkretnej sytuacji. Do wskazówek ogólnych należą np. zasady rozgrywania debiutu: rozwijaj figury, walcz o centrum, zrób roszadę. Do wskazówek dokładnych należą: "w takiej pozycji należy przesunąć piona hetmańskiego o dwa pola naprzód" albo "w takiej pozycji należy ofiarować gońca, bijąc piona h7 z szachem". Początkujący szachista ma do dyspozycji kilka lub kilkanaście "kwantów" wiedzy teoretycznej. Musi więc obmyślać każdy ruch samodzielnie, a ponieważ ilość możliwych posunięć jest astronomicznie duża, prawdopodobieństwo znalezienia optymalnego rozwiązania jest znikome. Trening polega na przyswajaniu kolejnych porcji informacji, ogólnej lub szczegółowej, na drodze lektury, analizy ciekawych pozycji lub gry towarzyskiej, samodzielnie lub pod okiem trenera. - Gdzie w takim razie jest miejsce na oryginalną twórczość - zapyta ktoś - skoro wszystko polega na pamięciowym opanowaniu rzeczy dobrze znanych? Przy odpowiednio dużej erudycji problemem staje się odpowiednie jej wykorzystanie, powiązanie poszczególnych "kwantów" wiedzy w logiczne sekwencje, przy ograniczonym czasie do namysłu. Bowiem, mając do dyspozycji ten sam milion cegieł, budowniczy - artysta zbuduje z niego gmach zapierający pięknem dech w piersiach, zaś partacz - rozwalającą się ruderę. Po tym teoretycznym wykładzie przejdźmy do praktyki. Dogodnej ilustracji dostarczy nam partia rozegrana na zakończonych niedawno Mistrzostwach Polski do lat 20. W turnieju męskim zwyciężył Paweł Blehm (8/11) przed Przemysławem Kocem, Rafałem Łobejko i Rafałem Antoniewskim (po 7). Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Jurkiewicz (7,5/11) przed Mariolą Rutkowską (7) i Agnieszką Matras (6,5).

Rutkowska - Samborska Trzebinia 1998
1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 c:d4 4. S:d4 Sf6 5. Sc3 a6 6. g3 b5? (Lepsze 6...e6 lub 6...e5.) 7. Gg2 Gb7 8. O-O e6 9. We1 Hc7 10. a4! b:a4 11. Sd5! e:d5 (Po 11...Hd8 12.S:f6 gf lub 11...S:d5 12.ed5 e5 13.Sf5 czarne stoją źle.) 12.e:d5+ Kd8 (Jeśli 12...Ge7, to 13.Sf5 Sg8 14.Hg4 z silnymi groźbami.) 13. Gg5 h6 14. G:f6 g:f6 15. W:a4 Sd7 16. He2 (Czarne mają figurę za piona, ale ich pozycja jest przegrana; wieża h8 nie gra, a król narażony na atak.) 16...Se5 17. f4 Hd7 18. b3 Sg6 19. Sc6+ G:c6 20.d:c6 Ha7+ 21.Kh1 Ge7 22. Wea1 Wc8 23. W:a6 Hc5 24. Wa8 d5 25. W:c8+ K:c8 26. Ha6+ 1:0. Partia uwidacznia różnicę w przygotowaniu teoretycznym obu rywalek. Mariola wiedziała, że ruch b7-b5 jest przedwczesny i że należy zareagować na niego przez podryw a2-a4. Znała ponadto typową dla tej pozycji debiutowej ofiarę skoczka (11.Sd5!) i potrafiła energicznie wykorzystać dysharmonię w ustawieniu czarnych figur po 12...Kd8. Jej przeciwniczka i trenerzy "nie odrobili lekcji", co skończyło się stratą punktu. Pozycja z partii juniorek po 12. posunięciu znana jest z partii Adorjan - Kurajica (Jugosławia 1967). Białe grały tam 13.W:a4 Hd7 14.c4 Ge7 15.Gd2 Ke8 16.Wb4 a5? 17.W:b7! H:b7 18.Sf5 Kf8 19.W:e7 H:b2 20.He1 Sbd7 21.W:f7 1:0.

NARODZINY DEBIUTU
Przed osiemdziesięciu laty na "turnieju czterech" (Vidmar, Schlechter, Mieses, Rubinstein) w stolicy Niemiec narodził się nowy debiut. W pierwszej rundzie Milan Vidmar z Lublany miał się spotkać z polskim arcymistrzem Akibą Rubinsteinem. Urodzony w Stawiskach koło Łomży maestro całe swoje życie poświęcił szachom i wśród rywali miał opinię niedoścignionego teoretyka, znającego w najdrobniejszych detalach tajniki stosowanych otwarć. W 1912 roku Akiba wygrał cztery międzynarodowe turnieje i wyzwał Emanuela Laskera na mecz o mistrzostwo świata, ale przezorny czempion wolał nie ryzykować konfrontacji ze znajdującym się w życiowej formie przeciwnikiem i "rozmydlił" kwestię meczu w trwających miesiącami negocjacjach na temat: grać partie meczowe rano czy po południu? Mający grać czarnymi bierkami Vidmar nie mógł się zdecydować na wybór debiutu; we wszystkich używanych przez niego wariantach czyhały zasadzki w postaci sławnych rubinsteinowskich analiz. Wtem wśród widzów dostrzegł dawnego znajomego Stefana Abonyi'a, silnego szachistę z Węgier i poszedł się z nim przywitać. Rozmowa zeszła na mającą się zacząć partię. - Co radzi mi Pan grać? - zapytał Vidmar. - Ma Pan czarne, proszę więc spróbować obrony budapeszteńskiej gambitu hetmańskiego - padła odpowiedź. W pierwszej chwili Vidmar sądził, że jego rozmówca żartuje; żaden podręcznik nigdy nie wspominał o takiej obronie. Wtedy Abonyi wyjaśnił, że ma na myśli nowy, rozpracowany zaledwie rok wcześniej przez grupę szachistów z Budapesztu debiut, rozpoczynający się od posunięć 1.d4 Sf6 2.c4 e5! Vidmar zdążył się dowiedzieć tylko o kilku posunięciach otwarcia, gdy rozpocząła się runda i należało usiąść do gry z oczekującym w milczeniu Rubinsteinem. Była to premiera gambitu budapeszteńskiego w arcymistrzowskiej praktyce turniejowej.

Rubinstein - Vidmar Berlin, kwiecień 1918
1. d4 Sf6 2. c4 e5!? 3. d:e5 Sg4 4. Gf4 (Inne możliwości to 4.e4 S:e5 5.f4 oraz 4.Sf3 Gc5 5.e3 itd.) 4...Sc6 5. Sf3 Gb4+ 6. Sc3 He7 7. Hd5 G:c3+ 8. b:c3 Ha3 9. Wc1 f6! 10. e:f6 S:f6 11. Hd2 d6 12. Sd4! O-O 13. e3? (Dziś wiadomo, że należało grać 13.f3 z następnym e2-e4 i przewagą.) 13...S:d4! 14. c:d4 Se4 15. Hc2 Ha5+ 16. Ke2 16...W:f4! 17.e:f4 Gf5 18. Hb2 We8 19. Kf3 Sd2+ 20. Kg3 Se4+ 21. Kh4 We6 22. Ge2 Wh6+ 23. Gh5 W:h5+ 24. K:h5 Gg6+ 25. Kg4 Hh5 mat. Po wielu wzlotach i upadkach gambit budapeszteński ma dziś opinię debiutu ryzykownego dla czarnych i bywa stosowany dość rzadko, najczęściej w celu zaskoczenia przeciwnika, z którym z uwagi na sytuację turniejową trzeba wygrać za wszelką cenę.

 


 Powrót do spisu treści  Adam Umiastowski: Szachy młodzieżowe

Szachy młodzieżowe w Augustowie

W ostatniej dekadzie maja w Augustowie rozegrane zostały zawody o Drużynowe Mistrzostwo Makroregionu Mazursko-Warszawskiego Młodzików w Szachach. Spośród 6 startujących zespołów najlepszy okazała się drużyna SIDO CAFE HAŃCZA Suwałki 32 pkt., przed drużyną Szachbem Warszawa 25,5 pkt. oraz BTSZ Białystok 21,5 pkt. Łącznie w zawodach wystąpiło około 60 zawodników i zawodniczek. Rozgrywki były prowadzone według regulaminu obowiązującego w klubowych mistrzostwach okręgów i były ich naturalnym przedłużeniem po dopuszczeniu przez Polski Związek Szachowy mistrzów okręgów do rozgrywek II ligi. Sędzią głównym i organizatorem był pan Mikołaj Bura z suwalskiego związku szachowego.
Było to dobre uzupełnienie kalendarza imprez makroregionu o zawody pozwalające porównać siły klubów. Wielu zawodników wróciło do domu ze zdobytymi kategoriami. Trudno powiedzieć jaki będzie miała kształt ta impreza wobec planowanego nowego podziału administracyjnego kraju, ale na pewno warto ją kontynuować.

TURNIEJ SZACHBEM FINAŁ ROZGRYWEK GRAND PRIX
W dniu 6 czerwca rozegrany został 39 turniej juniorów "Szachbem". W ten sposób zakończony został czwarty rok rozgrywek popularnych 20-minutówek. Impreza ma charakter cykliczny, jest rozgrywana przeważnie w drugą sobotę miesiąca w ciągu roku szkolnego. Na cykl składa się 10 turniejów, do punktacji Grand Prix liczy się 7 najlepszych występów. Turniej jest ogólnodostępny, rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, dla dzieci i młodzieży do 18 lat.. Rozgrywkom tym towarzyszy turniej o oficjalnej nazwie "O Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu Rady Gminy Warszawa Bemowo". Pod tą nieco skomplikowaną nazwą kryją się zawody dla najmłodszych, w tym roku byli to zawodnicy urodzenie w 1990 i młodsi..
Wszyscy uczestnicy mogą liczyć w tych zawodach na nagrody, ale warto wymienić zwycięzców Grand Prix:
Turniej Szachbem:
Grzegorz Gajewski MOK Skierniewice 44,5 pkt., Piotr Żochowski Hetman Michałowice 38 pkt., Paweł Kowalski Szachbem Warszawa 33 pkt., Mikołaj Szablewski Polonia Warszawa 32,5 pkt., Moskwiński Hetman Michałowice 32 pkt., Dorota Rzepecka Szachbem Warszawa 30 pkt., Eliza Truszkiewicz Polonia Warszawa 29 pkt. W sumie w rozgrywkach uczestniczyły 92 osoby od września 1997 do czerwca 1998

Turniej "O Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu Rady Gminy Warszawa Bemowo"
Michał Kopczyński Mińsk Mazowiecki 43 pkt., Robert Pałuba MKD MDK 40,5 pkt. (113 Buch.), Paweł Ostrowski Szachbem Warszawa 40,5 pkt., (112 Buch.), w 10 turniejach łącznie startowało 21 najmłodszych szachistów i szachistek. Turniejem są wyrazem troski samorządu gminnego o rozwój sportowy i intelektualny dzieci i młodzieży szkolnej

Oranizatorem jest Ośrodek Kultury i Edukacji Bemowo, Warszawa ul. Szadkowskiego 3, tel. (022) 6382948
Zapraszamy na następne zawody we wrześniu po wakacjach, zaś turnieje klasyfiakcyjne oraz szkolenie szachowe dostępne będzie w Ośrodku już od dnia 22 czerwca, codziennie w godzinach 10:00 - 14:00 aż do 10 lipca..

Wyniki turniejowe w formacie tekstowym: szachbem


Prosimy o kontakt oraz przesyłanie opinii na adres: e-mail

Strona utworzona dnia 2-06-1998 z późniejszymi poprawkami