Felietony

Szymon Winawer Гeниальный самоучка и eго Шахматы

Szymon Winawer ur. 1838 zm. 1919, warszawski szachista, jeden z czołowych szachistów świata w latach 70. i 80. XIX wieku.

Właśnie pojawia się na rynku pierwsza książka poświęcona wielkiemu szachiście z Warszawy Szymonowi Winawerowi. Autorzy Grigorij Bogdanowicz i Tomasz Lissowski postanowili najpierw ją wydać w języku rosyjskim. lecz w niedalekiej przyszłości dostępna będzie także wersja polska.
Każdy z autorów napisał swój fragment tekstu we własnym języku, przy czym wydawca Andriej Jelkow podjął się przetłumaczenia z języka polskiego na rosyjski pierwszej części książki. która zawiera "turniejową biografię" Szymona Winawera pióra Tomasza Lissowskiego. Na początku czytelnik zapoznaje się z historią warszawskiej rodziny Winawerów, następnie otrzymuje porcję wiedzy o początkach szachów w Warszawie. a kolejne rozdziały przedstawiają rozwój sportowej kariery naszego wybitnego szachisty.

Druga część książki, napisana przez mistrza międzynarodowego Grigorija Bogdanowicza przedstawia szachowy portret arcymistrza. Analiza twórczości Winawera prowadzi do wniosku, że był to gracz zdolny do subtelnej oceny pozycji, prezentujący znakomitą technikę. Winawer nie stronił od ostrej gry, jednak nie sposób zaszufladkować go jako gracza ostrokombinacyjnego.
Wkładem Winawera do teorii debiutów jest kontrgambit Winawera w obronie słowiańskiej oraz wariant Winawera w obronie francuskiej.

Książka wydana jest niezwykle starannie, w twardej oprawie ze zdjęciem Szymona Winawera na okładce. Treść, zajmująca 327 strony, zawiera oryginalne fotografie, a także znakomicie komentowane partie, które z pewnością okażą się przydatne w rozwoju każdego czytelnika pragnącego pogłębić swoje rozumienie szachów.

Szymon Winawer spis treści wydania rosyjskiego.

Шимон Винавер Гeниальный самоучка и eго Шахматы

Григорий Богданович Томаш Лиссовский

Издатель «Андрей ЕЛЬКОВ» Москва 2017

Info: http://elkov.ru/

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula