Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE Kobiet w Szachach

Szanghaj Władywostok 2020

Mecze o mistrzostwo świata wśród kobiet toczą się ostatnio w kręgu chińskich szachistek. W dniach 5-23 stycznia mistrzyni świata Ju Wenjun z Chin broniła tytułu w spotkaniu z pretendentką Aleksandrą Gorjaczkiną z Rosji. Mecz toczył się ze zmiennym szczęściem dla mistrzyni, która wprawdzie trzy razy wygrywała, ale też trzy razy przegrywała partie.

Ju Wenjun mistrzyni świata w szachach i Aleksandra Gorjaczkina pretendentka.

Pierwsze sześć partii rozegrano w Szanghaju w dniach 4-12 stycznia 2020 roku. Wynik pierwszej części meczu był remisowy, Ju Wenjun wygrała czwartą partię, Aleksandra Gorjaczkina partię piątą.
Następnie uczestniczki meczu przeniosły się do Władywostoku, w którym rozegrano partie 7-12 meczu oraz dogrywkę.
W ósmej partii zwyciężyła pretendentka, wychodząc tym samym na prowadzenie. Na odpowiedź mistrzyni świata nie trzeba było długo czekać. Ju Wenjun zwyciężyła w dwóch kolejnych partiach obejmując prowadzenie w meczu wynikiem 5,4 - 4,5. Do zachowania tytułu brakowało mistrzyni już tylko dwóch remisów. Jednak Gorjaczkina przejawiła charakter sportowy, wygrała w 12 ostatniej partii meczu. Wyrówała wynik meczu wywalczając prawo do dogrywki (tie break).
Po rozegraniu 12 partii w szachach klasycznych granych w tempie 90 minut na 30 posunięć plus 30 sekund na posunięcie) zawodniczki rozegrały dodatkowy mecz w szachach szybkich, grany w tempie 25 minut plus 10 sekund na posunięcie, który zakończył się zwycięstwem mistrzyni świata wynikiem 2,5 - 1,5.
Mistrzyni świata Ju Wenjun z Chin obroniła tytuł mistrzowski, zdobyty w 2018.

Lp.Nazwisko, ImięFIDEFedPkt.123456789101112Wynki
1:Goryachkina, Aleksandra2578RUS6.0===01==100=1(+3-3=6)
2:Ju, Wenjun2584CHN6.0===10==011=0(+3-3=6)

12 partii: +5 -1 =6

Mecz dogrywkowy wygrała Ju Wenjun zwyciężając w trzeciej partii, przy trzech remisach w pozostałych partiach.