Felietony

SZACHY I AMBASADOR

W piątek 24 czerwca, w dniu wolnym od gry podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy, na Rynku Mariensztackim w Warszawie zjawiła się cała niemal ekipa Azerbajdżanu (zabrakło tylko Tejmura Radjabova), by wziąć udział w kolejnym turnieju zorganizowanym przez pub "Pod Baryłką". Goście prosili, by zamiast turnieju "rapid" rozegrać turniej błyskawiczny.

Ich życzeniu stało się zadość. Rozegrano 11 rund, wraz z azerbajdżańskimi arcymistrzami i mistrzami na starcie stanęło łącznie 26 osób. Goście grali w relaksowym stylu - niewątpliwy wpływ okoliczności, w tym upalnej pogody - ale faworyci znaleźli się na czele tabeli.

Wyniki:

1-2. Mamedyarov i Guseinov G. - po 9 pkt,
3. Mamedov R. - 8,
4-5. Ibragimov i Guliyev N. - po 7,
6-7. Szymański Marcin i Guseinov E. - po 6,5,
8-13. Guliyev S., Grzelak A., Alvarado (Peru), Paradziński W., Siekierski P. i Zbrzeźny A. - wszyscy po 6 punktów itd.

Oprócz dwóch nagród pieniężnych zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe - dar Wydawnictwa "Penelopa". Po turnieju zawodnicy znad Morza Kaspijskiego zwiedzili warszawską Starówkę.

Warto podkreślić, że ambasador Azerbajdżanu (z wykształcenia literaturoznawca) żywo interesował się występem swoich rodaków na Mistrzostwach Europy. Był gościem honorowym podczas otwarcia imprezy (prócz niego korpus dyplomatyczny reprezentowali jeszcze ambasadorzy Wielkiej Brytanii i Armenii), znalazł też czas, by wpaść do Zegrza Południowego na zakończenie kilku rund. Samochód Ambasady Azerbajdżanu wraz z kierowcą był do dyspozycji, by z Zegrza przyjechać na turniej na Mariensztacie, a następnie powrócić do hotelu nad Zalewem Zegrzyńskim. Nie wiem, czy służba dyplomatyczna jakiegokolwiek innego państwa w równie wysokim stopniu interesuje się zagranicznymi startami "swoich" szachistów.


http://szachowavistula.pl/vistula/

szachowavistula (at) o2 (at) pl

Valid HTML 4.01!