Felietony

Stefan Żeromski i szachy

     W materiałach zgromadzonych przez niezapomnianego Jerzego Giżyckiego, autora wspaniałej książki "Z szachami przez wieki i kraje", zachowały się dwie fotografie świadczące o tym, że szachy leżały w kręgu zainteresowań pisarza Stefana Żeromskiego (1864 - 1925).

Jest to jedyna zachowana fotografia pokazująca część kompletu "Szachów Góralskich". Figurki wyrzeźbił w drewnie około 1900 roku rzeźbiarz zakopiański Wojciech Brzega, na zamówienie przyjaciół Żeromskiego, którzy następnie wręczyli je pisarzowi. Miał je aż do śmierci, która zaskoczyła go w jego mieszkaniu znajdującym się w skrzydle Zamku Królewskiego w Warszawie. Fotografia była reprodukowana we wspomnianej książce "Z szachami przez wieki i kraje" (w wydaniu III, Warszawa 1984 - na stronie 329).

Ta fotografia została wykonana na tarasie jednej z zakopiańskich kawiarni po roku 1910. Stefan Żeromski siedzi trzeci od lewej.
Ustalenie tożsamości towarzyszących pisarzowi osób, które niewątpliwie należały do ówczesnej "śmietanki towarzyskiej" Zakopanego - to odpowiednie zadanie dla znawców historii "zimowej stolicy Polski" lub dla specjalistów od historii literatury.

Tomasz Lissowski


http://szachowavistula.pl/vistula/

E-mail szachowavistula (at) o2 (dot) pl

Valid XHTML 1.0 Transitional