Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE Viwanathan Anand - Veselin Topałow

Po dwunastu rozegranych partiach wynik meczu 6,5 - 5,5.
Tabela meczu
Partie komentowane
Wszystkie partie na żywo

FIDE przygotowało w okresie 21 kwietnia - 12 maja 2010 mecz o mistrzostwo świata. Aktualny mistrz świata Viswanathan Anand obronił tytuł w Sofii, w spotkaniu z liderem bułgarskich szachów, Veselinem Topałowem.
     Spotkanie obliczone na 12 partii rozgrywane do momentu, gdy jeden z graczy zdobędzie 6,5 pkt. lub więcej. Pojedynki były rozgrywane w tempie 120 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na 20 posunięć oraz 15 minut na zakończenie partii. Po wykonaniu 61 posunięcia po każdym posunięciu dodawane było 30 sekund.
     W przypadku remisu meczowego 6 - 6 uczestnicy mieli zagrać dodatkowy mecz z 4 partii w tempie 25 minut na zawodnika plus 10 sekund na posunięcie bez obowiązku prowadzenia zapisu partii. W przypadku utrzymania wyniku remisowego planowany był dodatkowy mecz z dwóch partii w tempie 5 minut dla zawodniak plus dwie sekundy na posunięcie. W przypadku, remisu miała być rozegrana dodatkowa partia z losowaniem koloru, tzw. szybka śmierć. Białe miały na partię 5 minut, czarne 4 minuty, w przypadku remisu wygrywał czarny.
     W meczu fundusz nagród wyniósł 2 mln. € (euro), zwycięzca otrzymał 1 mln. 200 tys. €, przegrany 800 tys. €.

Viswanathan Anand tytuł mistrzowski zdobył w Meksyku w 2007 roku, następnie obronił w meczu Kramnikiem w Bonn w 2008 roku. Veselin Topałow walczył już o tytuł mistrzowski z Władimirem Kramnikiem w Eliście w 2006 roku i minimalnie przegrał.

Obaj zawodnicy stanowią światową czołówkę już od wielu lat, ze sobą rozegrali przy szachownicy około stu partii, Anand w tej statystyce prowadzi 25-16. przy 55 remisach. Obaj reprezentują aktywny, wszechstronny styl, legitymują się techniką gry najwyższej próby. Warto sobie zarezerwować trochę wieczorów na przełomie kwietnia i maja, by na żywo oglądać partie mistrzów.

Anand Viswanathan

Viswanathan Anand urodził się 11.12.1969 roku w Indiach, nauczył się grać w szachy w wieku 6 lat. W wieku 14 lat odnotował pierwszy oficjalny sukces wygrywając 100% partii w mistrzostwach Indii juniorów. Tytuł arcymistrzowski zdobył w 1985 roku i na początku lat 90. zaistniał na arenie międzynarodowej docierając w 1991 do ćwierćfinału mistrzostw świata. W Brukseli rozegrał mecz z Anatolijem Karpowem przegrywając 3,5 - 4,5.
Tytuł Mistrza Swiata FIDE zdobył w 2000 roku, w meczu z Aleksiejem Szirowem w Teheranie (3,5 - 0,5). Ponownie zdobył tytuł Mistrza Świata w 2007 roku w Meksyku. W 2008 obronił tytuł mistrzowski w meczu z Władimirem Kramnikiem w Bonn, wynikiem 6,5 -4,5.

Veselin Topałow urodził się 15.03.1975 roku w Bułgarii. Nauczył się gry w szachy w wieku 8 lat. Szybko progresował, w 1989 roku zdobył tytuł Mistrza Świata Juniorów do lat 14 w Puerto Rico. Tytuł arcymistrzowski zdobył w 1992 roku, dwa lata później reprezentował swój kraj na olimpiadzie szachowej w Moskwie (patrz także http://szachowavistula.pl/games/)
     Veselin Topałow zdobył tytuł Mistrza Świata w San Louis w 2005. Rok później stracił tytuł mistrzowski przegrywając mecz z Władimirem Kramnikiem w Eliście.

Aktualnych informacji należy szukać na utworzonej specjalnie na potrzeby meczu stronie internetowej:

Topałow zwyciężył w pierwszej partii białymi przełamując obronę Grunfelda.
     W drugiej partii Anand białymi wybrał partię Katalońską i wygrał uwalniając piony na skrzydle hetmańskim.
     W trzeciej partii Anand bezpiecznie zneutralizował próby rozwinięcia inicjatywy przez przeciwnika.
     W czwartej partii Anand powtórnie wybrał partię Katalońską i po aktywnych operacjach w centrum niespodziewanie uderzył na skrzydle królewskim doprowadzając atak do zwycięstwa.
     Piąta partia nie przyniosła rozstrzygnięcia, czarne w obronie słowiańskiej bezpiecznie zneutralizowały nacisk przeciwnika.
     W szóstej partii mieliśmy popis kunsztu technicznego mistrza świata, który z powodzeniem parę skoczków przeciwstawił parze gońców.
     Siódma partia była niezwykle ostra, grana przy nierównym materiale. W 15. posunięciu Topałow poświęcił figurę za piona zyskując groźną masę pionów w centrum. Dodatkowo białe przez długi czas nie były w stanie rozwinąć w pełni sił.
     Ósma partia potoczyła się korzystnie dla pretendenta. Po wczesnej wymianie hetmanów okazało się, że król czarnych nie jest w stanie znaleźć spokojnej przystani. Manewry obronne czarnych doprowadziły w końcu do kolejnych uproszczeń, jednak kosztem piona. Gdy doszło do końcówki z gońcami różnopolowymi, o tendencjach remisowych nie było mowy, gdyż białe posiadając wolnego piona w centrum przeprowadziły działania osłabiające skrzydło królewskie. Mimo tych utrudnień gra zakończyłaby się remisem, gdyby nie gruby błąd championa 54...Gc6??. Po przegranej czarnych stan meczu wynosi 4-4, przed nami jeszcze cztery partie.
     W dziewiątej partii grający białymi Anand w 21. posunięciu poświęcił hetmana za dwie wieże i gra nabrała skomplikowanego, taktycznego charakteru. Białe wieże długo szukały drogi do czarnego króla, w tym czasie Topałow stopniowo przesuwał piony hetmańskiego skrzydła. W okolicach 50. posunięcia atak dwóch wież i skoczka stał się tak dokuczliwy, że Topałow nie potrafił znaleźć czasu na promocję pionów. Jednak błędny szach wieżą na c5 w 62. posunięciu pozbawił Ananda zwycięstwa. Po 62.Wdd7 czarne były w wielkim kłopocie. Za chwilę błąd został powtórzony (64.Kg3 - prawidłowe 64.Wdd7). W rezultacie po pełnej napięcia grze w 83. posunięciu remis.
     W dziesiątej partii Anand wybrał obronę Grunfelda i konsekwentnie grał na uproszczenie pozycji. Po wymianie hetmanów białe uzyskały inicjatywę, lecz prowadzona z zimną krwią obrona pozwoliła czarnym wyrównać szanse.
     W jedenastej partii Anand podjął białymi zaskakującą decyzję poświęcenia piona w 49. posunięciu, próbując w ten sposób uniknąć remisu. Powstała pozycja, której konsekwencje trudno było przewidzieć, jednak po pełnych napięcia taktycznych zwrotach partia zakończyła sie remisem.
     Ostatnia dwunasta partia meczu stała sie decydująca, gdy Topałow w 35. posunięciu otworzył pozycję w centrum i atak czarnych niespodziewanie stał się nie do odparcia.