SCHNELL – SCHACH W BARLINKU

Barlinek 2019

Dnia 7 września 2019 roku w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku przy ul. Leśnej odbył się II Międzynarodowy Turniej w szachach szybkich im. Emanuela Laskera. Skojarzenie nazw „Lasker” i „Barlinek” jest oczywiście nieprzypadkowe, bowiem chyba wszyscy wiedzą, że drugi mistrz świata Emanuel Lasker urodził się właśnie w Barlinku (po niemiecku – Berlinchen) i tam po raz pierwszy, dzięki pomocy starszego brata Bertolda, zapoznał się z tajnikami szachów.

Impreza została zorganizowana przez Barlinecki Ośrodek Kultury i Klub Szachowy „Lasker” Barlinek przy wsparciu burmistrza Barlinka p. Dariusza Zielińskiego i Niemieckiej Federacji Szachowej, która była reprezentowana przez p. Hansa Jurgena Hochgräfe.

Imprezę otworzył prezes KSz Lasker Barlinek – Krzysztof Wolski. Po nim głos zabrał p. burmistrz Dariusz Zieliński. Pozdrowienie od licznie przybyłych szachistów niemieckich wygłosił H. J. Hochgräfe, co zebrani nagrodzili serdecznymi oklaskami.

Hans-Jurgen Hochgräfe w oczekiwaniu na rozpoczęcie Memoriału Laskera.

Po tym wystąpieniu głos zabrał dr Thomas Weischede – prezes Stowarzyszenia im Emanuela Laskera w Berlinie. Podczas swojego przemówienia wręczył burmistrzowi Barlinka p. Dariuszowi Zielińskiemu dyplom potwiedzający ,,honorowe członkostwo w Lasker Gesellschaft za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury gry szachowej dla miasta Barlinek”.

Następnie przedstawiciel Polskiego Związku Szachowego (niżej podpisany) odczytał list z gratulacjami skierowany do p. Krzysztofa Wolskiego przez prezesa PZSzach. Radosława Jedynaka. Pan Wolski otrzymał ponadto odznakę „Przyjaciel Szachów”, przyznaną mu przez zarząd Związku.

Akcentem artystycznym był występ miejscowego młodego wokalisty Antoniego Płaczka, który zaśpiewał dwie piosenki, z podkładem muzycznym, ale bez play-backu. Wyszło to bardzo dobrze.

Antoni Płaczek podczas otwarcia Memoriału Laskera

Po części oficjalnej głos zabrał sędzia międzynarodowy p. Kajetan Przysiecki, przedstawiając w skrócie regulamin zawodów.

Sędzia klasy międzynarodowej Kajetan Przysiecki

W turnieju wzięło udział 68 zawodników, w tym aż 25 z Niemiec. Rozegrano 9 rund, tempem 15 minut na zawodnika. Po czterech rundach zarządzono przerwę obiadową, a organizatorzy postarali się, aby wszyscy chętni mogli posilić się na miejscu. Przez cały czas działał bufet z kawą, herbatą i ciasteczkami.

Po zaciętej walce zwyciężyła para weteranów Aleksander Czerwoński i Jan Przewoźnik, obaj reprezentujący „Stilon” Gorzów, z dorobkiem 7,5 pkt, trzecie miejsce zajął najlepszy z niemieckich gości, dr Thomas Weischede (ELG Berlin) – 7 pkt.

W kategorii juniorów wygrał reprezentant Maximilian Paul Maetzkow z SC Kreuzberg, który uzyskał 6,5 punktu. Następne dwa miejsca w tej grupie wiekowej również zajęli goście zza Odry: Daniel Woithe z SV Briesen – 5,5 pkt. oraz Aaron Matthes z SC Oranienburg.

Nagrodę dla najstarszego zawodnika turnieju otrzymał Stanisław Jabłoński (lat 94), dla najmłodszego – Oleksander Isaichikow z klubu SC Kreuzberg (lat 8). Najlepszą zawodniczką okazała się Brigitte Grosse-Honekrink (SC Kreuzberg). Najlepszy zawodnik z Barlinka – Adam Górecki z klubu „Lasker”. Najlepszy zawodnik niemiecki nie nagrodzony – Michael Heinsohn z klubu „Preunzen” z Frankfurtu nad Odrą. Organizatorzy przygotowali dla zwycięzców puchary, nagrody pieniężne oraz nagrody rzeczowe.

Wysłannik „Vistuli” (niżej podpisany) po dobrym starcie (3 pkt. z 4) niestety już nie wygrał partii i zakończył turniej na pozycji zamykającej pierwszą połowę listy startowej (4,5 pkt.).

Partia pierwszej rundy: Lissowski - Hochgräfe

Prześladowały mnie niedoczasy; gdy mi pozostawały 2 minuty, przeciwnicy mieli na zegarze minut 6 i takie „fory” były trudne do odrobienia. Specyficznym sukcesem było zdobycie tytułu „remisowego” króla; do mojego wyniku 5 partii nierozstrzygniętych nikt ze startujących się nie zbliżył, lecz niestety regulamin turnieju nie przewidywał nagrody za taki właśnie wynik. Mimo tego nie żałuję długiej drogi (przejechałem łącznie 1100 kilometrów w trzy dni), ani braku sukcesu sportowego, bo klimat dla szachów w Barlinku jest jedyny w swoim rodzaju.

Dokładne wyniki turnieju można znaleźć na stronie „Chessarbiter”, sprawozdanie z licznymi fotografiami opublikował też p. Krzysztof Wolski – „czynnik sprawczy” wszystkich działań szachowych w mieście Emanuela Laskera.

II Międzynarodowy Turniej Szachowy im. dr EMANUELA LASKERA

Krzysztof Wolski prezentuje obraz z podobizną E. Laskera w pomieszczeniu Klubu "Lasker" Barlinek

Kolekcja dyplomów w pomieszczeniu klubu barlineckiego.

Tomasz Lissowski

Wykorzystaliśmy część fotografii ze strony klubu "Skoczek" Choszczno dzięki uprzejmości pana Sebastiana Matula.

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula