Herb Gminy Warszawa Bemowo

Turnieje "Szachbem" w roku szkolnym 1999/2000

KALENDARZ

WYNIKI

W roku szkolnym 1999/2000 młodzi szachisci warszawscy rozegrali dziesięć turniejów, LX Turniej z cyklu "Szachbem" odbył się w dniach 24-25 czerwca 2000.

Był to szósty rok rozgrywek, traktowanych jako comiesięczny sprawdzian umiejętności zdobywanych na zajęciach szkoleniowych. Podział zawodów na trzy turnieje stwarza dobre warunki dla dzieci i młodzieży w różnym wieku i stopniu zaawansowania. W poprzednim cyklu, zakończonym dwudniowymi zawodami, 12-13 czerwca 1999 roku zwyciężył Tadeusz Moskwiński, wśród dziewcząt najlepsza była Eliza Truszkiewicz, w grupie najmłodszej puchar zdobył Marek Moskwiński

Najmłodsza grupa do lat 8, dla dzieci urodzonych w 1992 roku i młodszych, otoczona jest specjalną opieką gminy, nosi nazwę "Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu Rady Gminy Bemowo". W każdym turnieju obowiązuje tempo 15 minut na partię, rozgrywanych jest 7 rund, praktycznie wszyscy otrzymują nagrody.

W osobnej sali startują zawodnicy bardziej doświadczeni, obowiązuje tempo 20 minut na partię, także 7 rund. Dla dzieci w wieku 9-10 lat prowadzona jest osobna klasyfikacja, pomagająca złagodzić napięcie związane ze zmianą środowiska. Tutaj dobrze przygotowany teoretycznie zawodnik może nabrać doświadczenia turniejowego, doświadczyć na własnej skórze chytrości bardziej bywałego przeciwnika, spróbować pokonać silnego "kandydata" czy "jedynkę".

Obok wręczanych po każdym turnieju nagród prowadzona jest klasyfikacja Grand Prix, której kulminacją jest wręczenie w czerwcu specjalnych nagród dla najlepszych.

W każdym turnieju dziewczynki otrzymują osobne nagrody, dotyczy to także punktacji rocznej.

W turnieju październikowym, rozegranym 9.10.1999 zwyciężył zawodnik Hetmana Michałowice Tadeusz Moskwiński (2025), wśród dziewcząt najlepsza była Eliza Truszkiewicz z Hetmana Michałowice. W grupie młodszej tryumfował Łukasz Zienkiewicz

Turniej listopadowy wygrał Michał Wengierow (Szachbem), wśród dziewcząt najlepsza była Eliza Truszkiewicz (Hetman Michałowice). W najmłodszej grupie wygrał Andrzej Żurkowski przed Jackiem Olesiakiem

W turnieju grudniowym rozegranym 11.12.1999 zwyciężył Tadeusz Moskwiński przed Jerzym Słabym (Szachbem) i Piotrem Żochowskim (Hetman Michałowice). W grupie do 10 lat tryumfował Maciej Kukawski (Szachbem) przed Tadeuszem Kaźmierczakiem (Hetman Michałowice).
W grupie najmłodszej do 8 lat wygrał Jacek Olesiak przed Mateuszem Zienkiewiczem

Styczniowe zawody 8.01.2000 wygrał Tadeusz Moskwiński przed Arkadiuszem Piotrowskim i Maciejem Kukawskim, który zwyciężył jednocześnie w konkurencji do 10 lat. Wśród dziewcząt najsilniejsza była Eliza Truszkiewicz. Zawody do 8 lat wygrał Mateusz Zienkiewicz przed Krystianem Pawlikowskim i Jackiem Olesiakiem.

W dniu 19 lutego zawody miały bardzo ożywiony przebieg, czołówka uformowania w połowie dystansu dotrwała do finiszu. Zwyciężył Jan Skurski przed Piotrem Żochowskim i Michałem Wengierowem. Mocno naciskał na liderów zwycięzca klasyfikacji do 10 lat, Paweł Ostrowski, który podzielił 4-7 miejsce. W grupie do 8 lat wygrała Ula Staniszewska wyprzedzając Jakuba Orszulaka, Mateusza Zienkiewicza i Łukasza Zienkiewicza.

Turniej marcowy wygrał pochodzący z szachowej rodziny Adam Gasik. W szachy gra mama Jadwiga, tata Piotr i siostra Anna, stąd dobre turniejowe przygotowanie Adama. Drugie miejsce zajął Jerzy Słaby, obaj zgromadzili po 6 punktów. Konkurencję do 10 lat wygrał Maciej Kukawski przed Pawłem Ostrowskim. Eliza Truszkiewicz wyprzedziła o włos Anię Gasik w walce o trofeum najlepszej wśród dziewcząt. W grupie do 8 lat wygrał Mateusz Zienkiewicz przed Jakubem Orszulakiem

W turnieju kwietniowym 8.04.2000 zwyciężył Piotr Żochowski przed Tadeuszem Moskwińskim i Stanisławem Kaźmierczakiem. Puchar Przewodniczącego wygrał Jacek Olesiak przed bracmi Łukaszem i i Mateuszem Zienkiewiczami.

Majowe zawody wygrał Krystian Kuźmicz przed Marcinem Krysztofiakiem i Patrykiem Łagowskim. Wśród najmłodszych triumfował Krystian Pawlikowski przed Jackiem Olesiakiem i Jakubem Orszulakiem.

Czerwcowe zawody w dniach 24-25 wygrał Piotr Żochowski, wśród dziewcząt najlepsza była Eliza Truszkiewicz, w grupie średniej zwyciężył Paweł Ostrowski. W najmłodszej grupie zwyciężył Mateusz Zienkiewicz.

W punktacji Grand Prix pierwsza dziesiątka wyglądała tak:

Liczone były wszystkie turnieje, zwycięzca otrzymywał 100 pkt., ostatni zawodnik 1 pkt. W turnieju o "Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu Rady Gminy Bemowo" pierwsza dziesiątka wyglądała tak:

Liczone były wszystkie turnieje, zwycięzca otrzymywał 20 pkt., ostatni zawodnik 1 pkt.

Kolejny cykl rozpocznie się w połowie września 2000.

Adres rozgrywek: Warszawa ul. Szadkowskiego 3 (w pobliżu skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej, obok terenu szkolnego).
Zgłoszenia: telefon (022) 638-29-49
Potwierdzenie zgłoszenia w dniu rozgrywek: 9:00 - 9:30