Leon Rosen
☼ 1869 Warszawa † 1942 Nowy Jork

     Do galerii zapomnianych postaci rodzimego światka szachowego należy Leon Rosen. Urodził się w marcu 1869 roku w Warszawie. Jak wielu innych w tym okresie, wyjechał z Polski za przysłowiowym „chlebem” w poszukiwaniu lepszych warunków życia, najpierw do Paryża, a później po 1900 roku do Nowego Jorku. W Paryżu był stałym gościem słynnej Cafe de la Regénce, w której niegdyś bywali m.in. Napoleon Bonaparte i Paul Morphy. Tutaj wiosną 1896 roku wziął udział w turnieju o mistrzostwo tej kawiarni szachowej. Turniej zakończył się zwycięstwem naszego wielkiego szachisty Dawida Janowskiego (20 p. z 22) przed Alfonsem Goetzem (17,5p). Trzecie miejsce zajął Jules Arnous de Riviere (17p), weteran francuskich szachów, dla którego turniej ten był już praktycznie ostatnim. Tuż za nim uplasował się Leon Rosen (15p), a dalsze miejsca zajęli Silberg, Maurat i Billecard. Gra Rosena wzbudziła spore zainteresowanie i ugruntowała jego pozycję w paryskich szachach. Dlatego gdy w maju-czerwcu 1900 roku w Paryżu został rozegrany wielki turniej z udziałem wielu reprezentantów światowej elity, Leon Rosen znalazł się wśród jego uczestników. Sensacji nie było - zajął odległe 14 miejsce, ale pokazał ciekawą grę. Po zakończeniu turnieju wspólnie z Miklosem Brody rozegrał konsultacyjną partię przeciwko Pillsbury’emy, w której amerykański geniusz szachowy musiał uznać się za pokonanego.
     Po turnieju paryskim Leon Rosen wyjechał do Nowego Jorku i tam zyskał renomę silnego szachisty, najpierw w klubie Rice CC, później Manhattan CC. Na przełomie lutego i marca 1903 roku Rosen wziął udział w mistrzostwach New York Chess Association. Wyniki były następujące:

     Helms, Roething i Rosen po 3 pkt, Jaffe-2,5, Field-2, Delmar, Koch, Keidanz i Zirm po 1 pkt, Baird - 0,5, Ryan i Rosenfeld - 0 pkt. Czterech pierwszych zagrało w finale. W dodatkowym meczu Rosen przegrał z Otto Roethingiem, który tym samym został championem Nowego Jorku.

     Latem 1907 (23-29 czerwca) Rosen wziął udział w turnieju NYSCA o puchar Profesora Rice’a który odbywał sie tym razem na pokładzie statku Alexandria. Profesor Isaac Rice ufundował ten puchar w 1902 i od tego czasu każdego lata były rozgrywane turnieje o to trofeum. W pierwszym turnieju w 1902 roku w Thousend Islands wspólne zwycięstwo odnieśli C.S.Howell i Julius Finn. W kolejnych latach: 1903 Sylvan Beach - O. Roething i H. M. Phillips, 1904 Sylvan Beach - Frank Marshall, 1905 Sylvan Beach - G. H. Koehler, 1906 Trenton Falls - Emmanuel Lasker.

     Wynik turnieju z 1907 roku nie był niespodzianką dla nikogo: wygrał Julius Finn, aktualny mistrz stanu Nowy Jork (bez przegranej, 4-1), przed Leonem Rosenem (Rice Chess Club) (3.5-1.5). Kolejne miejsca zajęli: Charles Curt (Brooklyn CC, 3-2), Eugene Delmar (Manhattan CC, 2-3), Dr Hermann Keidanz (Rice Gambit Asssociation, 1.5-3.5) i Harlow B. Daly (Boston, 1-4).

     Podczas turnieju były rozegrane również trzy konsultacyjne partie gambitem Rice’a w wariancie Jasnogrodskiego. Julius Finn, Leon Rosen i dr H. Keidanz grali przeciwko pozostałym uczestnikom turnieju (E. Delmar, C. Curt i H. B. Daly). Pojedynek zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym (+1-1=1).

     Jacques Mieses podczas swego pobytu w Nowym Jorku (grudzień 1907 - luty 1908) spotkał się z wieloma silnymi graczami tej wielkiej metropolii. Na początku pobytu rozegrał krótki mecz z Charlesem Jaffe przegrywając dwie partie i jedną remisując. W dwóch partiach konsultacyjnych przeciwko silnym graczom Rice CC pokonał kolejno Tennenwurzela, dr Horowitza i H.Berlinera oraz J. Rosenthala, H. Rosenbauma i W. S. Morrisa. Seria pokazowych partii z prominentnymi szachistami nowojorskich klubów była jego wielkim sukcesem. Kolejno pokonał A. Ettlingera (Manhattan CC), J. Rosenthala (Rice CC), majora J. M. Hanhama (Manhattan CC), Eugena Delmara (Manhattan CC), dr C. Simonsona i Gustava H. Koehlera (ManhattanCC). Jedynie Leon Rosen uratował honor nowojorskich mistrzów odnosząc przekonywujące zwycięstwo nad niemieckim mistrzem.

     W kolejnym turnieju NYSCA o puchar Profesora Rice’a który odbył się w hotelu Trenton w Trenton Falls w dniach 20-25 lipca 1908 roku zagrali: C. S. Howell (Brooklyn CC), zwycięzca pierwszego turnieju w 1902 roku, Leon Rosen (Rice CC), Sidney T. Sharp, champion stanu Pennsylwania (Mercantile Library CC Filadelfia), Eugene Delmar (delegat NYSCA) w miejsce Juliusa Finna, obrońcy tytułu. Turniej zakończył się zwycięstwem Howella (4-2) przed L. Rosenem (3.5-2.5), S. T. Sharpem(2.5-3.5) i E. Delmarem (2-4)

     Od 1909 roku Leon Rosen bierze udział w wielu meczach rozgrywanych przez klub Rice CC a poźniej Manhattan CC. Są to spotkania Rice CC z Brooklyn CC, doroczne mecze Manhattan CC z Franklin CC z Filadelfii. I tak w spotkaniu Rice CC - Brooklyn CC na 16 szachownicach w 1909, granym dla uświetnienia urodzin Lincolna, wygrywa Rice CC 9,5-6,5. Rosen przegrał swoją partie z Howellem na szóstej szachownicy. W rewanżowym meczu Rice CC pokonał Brooklyn CC 12-4. Rosen na 16 desce wygrał swoją partie z C. Curtem.

     W styczniu 1909 w mistrzostwach Manhattan CC, Rosen podzielił I miejsce z Manuelem Ayala i Otto Roethingiem wszyscy z wynikiem 8-3.Dalsze miejsca zajeli: Hanham 7-4, Rosenbaum i Rosenfeld 6,5-3,5.

     W styczniu- maju 1909 Leon zagrał w championacie swojego klubu Rice CC. Odniósl duży sukces wygrywając ten championat z wynikiem 10,5-3,5. Kolejne miejsca zajęli A. F. Kreymborg 10-4, A. Marder i W. G. Morris po 9,5-4,5, O. Roething 9-5, H. Rosenbaum 8,5-5,5, J. Rosenthal 7-7. Z tego turnieju pochodzi interesująca partia Rosen - Menkes z wygraną w kilkunastu posunięciach.

     Również w tym samym roku po raz pierwszy zagrał w meczu międzymiastowym Manhattan CC - Franklin CC Filadelfia. Mecz był grany w 30 maja 1909, w dniu Memorial Day (dniu pamięci poległych za ojczyznę) i zakończył się wynikiem remisowym 8-8. Rosen zremisował swoją partię z Walterem Penn Shipley.

     W turnieju rapid (10 sekund na posuniecie) rozgrywanym w Rice CC na początku stycznia 1910 roku w trzeciej rundzie Rosen miał za przeciwnika samego Capablankę. Kubańczyk zawsze dobrze rozgrywał szybkie partie, lecz tu nieoczekiwanym zwycięzcą wyszedł Rosen, eliminując z turnieju przyszlego mistrza świata, co było naturalnie wielką sensacja. W kolejnych rundach Rosen pokonał J. Rosenthala i A. Mardera, wygrywajac tym samym turniej. Marder zajal II miejsce zas Rosenthal i Taubenhaus podzielili III-IV miejsce. W kolejnym championacie Rice CC Rosen nie zdołał powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku. Nowym mistrzem klubu zostal I. Tennenwurzel.

     30 maja 1910 mecz został rozegrany tradycyjny już mecz Manhattan CC- Franklin CC Filadelfia na 16 szachownicach. Manhattan wygrał mecz 9,5-6,5. Rosen zremisowal swoja partie ze Stuartem. W drużynie Manhattan CC na pierwszej szachownicy zagrał Capablanca, mając za przeciwnika Waltera Penn Shipley.

     W czerwcu 1910 roku w Rice CC był rozgrywany konsultacyjny turniej par gambitem Rice’a. Zwyciężył duet L.Rosen i W.G.Morris. II-III miejsce zajęły pary I.Tennenwurzel i A.F.Kreymborg oraz J.Marder i O.Roething. Czwarte miejsce zajęła para J.Rosenthal i L.Hein.

     30 maja 1911 odbyło się kolejne spotkanie drużyn Manhattan CC i Franklin CC. Mecz wygrał zespół Manhattan CC 10-6. Rosen zremisował swoją partię z Sharpem.

     W końcu marca 1912 roku w meczu Manhattan CC-Brooklyn CC, wygranym przez drużynę Manhattan CC 6,5-3,5, Rosen na drugiej szachownicy pokonał A.C.Cassa. W meczu rewanżowym (początek kwietnia) również wygranym prze Manhattan w stosunku CC 5,5-4,5 na szóstej desce przegrywa z czołowym szachistą Brooklyn CC, Blackiem.

W kolejnym meczu Manhattan CC-Franklin CC, wygranym przez drużynę Manhattan CC 8-7, Rosen pokonuje młodego, czołowego szachistę Filadelfii, chińskiego pochodzenia zresztą, Rudolfa Sze.

     W rozgrywanym 1 grudnia 1912 roku turnieju szybkim (rapid) Rice CC nieoczekiwanym zwycięzca zostaje Abraham Kupchik, II-III miejsce zajmują Rosen i Klein. W tradycyjnym meczu Manhattan CC-Franklin CC w 1913 roku, granym jak zwykle 30 maja i wygranym przez zespół Manhattan CC 8,5-7,5, Leon Rosen na trzeciej szachownicy wygrywa z S. L. Stadelmannem.

     Na początku stycznia 1914 roku Rosen bierze udział w turnieju rapid transit Manhattan CC o nagrody ufundowane przez prezydenta klubu, Aristidesa Martineza. 1-2 miejsce w turnieju dzielą Frank Marshall i Abraham Kupchik. Na trzecim miejscu jest Jaffe, a czwarte-piąte zajmują L.Rosen i J.Rosenthal.

W rozgrywkach nowojorskiej Metropolitan League Rosen grajac w barwach Manhattan CC bierze udział wiosną w meczu z Progressive CC (wygrana Manhattan CC 6,5-1,5), jesienią w meczach z Brooklyn CC zdobywając dla swojej drużyny dwa cenne punkty.

     30 maja 1915 roku w spotkaniu Manhattan CC-Franklin CC, wygranym przez zespół Manhattan CC 13-3, grając na trzeciej szachownicy wygrywa swoją partię z S.Voigtem.

     Rok później w lutym 1916 roku w meczu z Brooklyn CC, wygranym przez zespół Manhattan 6,5-1,5 (w składzie Manhattan CC zagrali Capablanca, Janowski, Marshall, Kupchik), Rosen na siódmej szachownicy wygrywa z Zirnem.

W kwietniu 1918 roku L. Rosen wziął udział w turnieju handicap Manhattan CC. Zajął w nim drugie miejsce za Ettlingerem. Również wiosną 1918 roku Rosen bierze udział w turnieju rapid Manhattan CC. Zwycięża w nim Janowski, pokonując Capablancę. Rosen i Capablanca zajmują 2-3 miejsce.

     W 1919 roku Rosen bierze udział w telegraficznym meczu rozgrywanym przez zespół Manhattan CC z Capital City CC, Waszyngton, wygranym przez Manhattan CC 6-4. Rosen grając czarnymi na szóstej szachownicy przeciwko Zapoleonowi w trudnej pozycji przekracza czas do namysłu. W marcu 1921 roku, również w turnieju rapid klubu Manhattan CC zajmuje drugie miejsce za J. Rosenthalem, wyprzedzając Morrisa Schapiro.

     Leon Rosen zawodowo pracował jako agent ubezpieczeniowy. Pełnił również zaszczytne czasowe funkcje jednego z dyrektorów w klubach Rice CC i Manhattan CC. Zmarł w Nowym Jorku 16 sierpnia 1942 roku.

Partie Leona Rosena

dr A.Goetz - L.Rosen
Paryż 1896
1. e4 e5 2. Sc3 Sf6 3. f4 d5 4. d3 Sc6 5. fxe5 Sxe5 6. d4 Sg6 7. e5 Se4 8. Sf3 Gb4 9. Hd3 c6 10. Gd2 Gf5 11. He3 Sxd2 12. Hxd2 Ha5 13. Gd3 Gxd3 14. Hxd3 c5! 15. O-O cxd4 16. Hb5+ Hxb5 17. Sxb5 O-O 18. Sbxd4 Wfe8 19. c3 Gc5 20. Wfe1 We7 21. Kf1 Wae8 22. Sf5 We6 23. Wad1 Sxe5 24. Sg5 Sg4 25. Sxe6 fxe6 26. Sd4 e5 27. Sf3 Se3+ 28. Wxe3 Gxe3 29. Wxd5 e4 30. We5 Wxe5 31. Sxe5 Kf8 (Nieco szans na remis dawało 31. ...Gc1.) 32. Ke2 Gc1 33. b4 Ke7 34. Sc4 b6 35. Sd2 Gxd2 36. Kxd2 Kd6

A.Goetz - L.Rosen

37. c4! Ke6 38. Ke3 Ke5 39. g4 g6 40.a3 a6 41. a4 g5 42. a5 bxa5 43. bxa5 Kd6 44. Kxe4 Kc5 45. Kd3 1-0.
Rosen, Leon - Mason, James
Paryż 1900
C63
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gb5 f5 4. d3 Sf6 5. O-O fxe4 6. dxe4 d6 7. Hd3 Ge7 8. Hc4 a6 9. Gxc6+ bxc6 10. Wd1 Gd7 11. Sc3 Hc8 12. Sg5 Wf8 13. f4 exf4 14. Gxf4 Sh5 15. Ge3 h6 16. Sf3 a5 17. a4 Wb8 18. Sd4 c5 19. Sdb5 Ge6 20. Hxe6 Hxe6 21. Sxc7+ Kd7 22. Sxe6 Kxe6 23. Sb5 Wb7 24. Gd2 Wa8 25. Wa3 Sf6 26. We3 Se8 27. Gc3 Gf6 28. Gxf6 gxf6 29. Wh3 Wh7 30. Wd5 Wg7 31. Kf2 Wg5 32. c4 Wxd5 33. exd5+ Ke5 34. Wxh6 Sg7 35. Wh7 Sf5 36. g4 Sd4 37. We7+ Kf4 38. Sxd6 Kxg4 39. We4+ Kg5 40. h4+ Kg6 41. Wg4+ Kh5 42. Wf4 Kg6

Rosen, Leon - Mason, James

43. Wxd4 cxd4 44. c5 Wb8 45. Sb5 Kf5 46. c6 Ke5 47. d6 Wh8 48. d7 Ke6 49. Sxd4+ Kd6 50. Kf3 f5 51. h5 Wb8 52. h6 Wh8 53.Kf4 Wf8 54. h7 Wh8 55. Kxf5 Kc7 56. Se6+ 1-0.
M. Brody, L. Rosen - Pillsbury, HN, NN (Fazi?)
Paryż 21.06.1900
1. e4 c5 2. Sf3 Sc6 3. Sc3 Sf6 4. d4 cxd4 5. Sxd4 d6 6. Ge2 g6 7. Ge3 Gg7 8. O-O Gd7 9. h3 Ha5 10. Sb3 Hc7 11. Hd2 h5 12. f4 h4 13. Wad1 a6 14. Sd5 Sxd5 15. exd5 Sb8 16. Sd4 a5 17. f5! gxf5 18. Gd3 f4 19. Wxf4 Ge5 20. Wf3 Sa6 21. Sb5! Hc8 22. Wdf1 Wg8 23. Wxf7 Gxh3 24. Hf2! Hg4

M. Brody, L. Rosen -  Pillsbury

25. Wxe7+ Kxe7 26. Hf7+ Kd8 27. Gb6+ Kc8 28. Gf5+ Hxf5 29. Hxg8+ Kd7 30. Hxa8 Gh2+ 31. Kxh2 He5+ 32. Kg1 Hxd5 33. Hd8+ 1-0
Keidanski, Hermann - Rosen, Leon
New York State Chess Association 1907
C24
1. e4 e5 2. Gc4 Sf6 3. d4 Sxe4 4. dxe5 c6 5. He2 Sc5 6. Sc3 Ge7 7. Ge3 O-O 8. O-O-O b5 9. Gxc5 Gxc5 10. Se4 bxc4 11. Sxc5 c3 12. Se4 cxb2+ 13. Kb1 Ha5 14. f4 d5 15. Hd2 Ha3 16. Sd6 Sa6 17. Hd3 Ha4 18. Se2 Gg4 19. Sc3 Ha5 20. Wd2 Wab8 21. h3 Sb4 22. Hg3 Ge6 23. a4 c5 24. f5 Gd7 25. f6 g6 26. Hg5

Keidanski, Hermann - Rosen, Leon

26....Gxa4 27. Hh6 Gxc2+ 28. Kxb2 Sa2+ 29. Sdb5 Hxc3+ 30. Kxa2 Hb3+ 31. Ka1 Ha4+ 0-1
Rosen, Leon - Daly, Harlow Bussey
New York State Chess Association 1907
C29
1. e4 e5 2. Sc3 Sf6 3. f4 d5 4. fxe5 Sxe4 5. Sf3 Sc6 6. d3 Sxc3 7. bxc3 d4 8. cxd4 Sxd4 9. c3 Sxf3+ 10. Hxf3 Ge7 11. d4 Ge6 12. Gd3 Gd5 13. Hg4 Hd7 14. Hxd7+ Kxd7 15. O-O f6 16. c4 Gg8 17. Gf5+ Ge6 18. Gxe6+ Kxe6 19. d5+ Kxe5

Rosen, Leon - Daly, Harlow Bussey

20. We1+ Kd4 21. Wxe7 Wac8 22. Ga3 Whe8 23. Wd1+ Kxc4 24. d6 cxd6 25. Wxb7 d5 26. Wb4+ Kc3 27. Wb3+ Kc2 28. Wbb1 Wcd8 29. Wbc1# 1-0
Rosen, Leon - Delmar, Eugene
New York State Chess Association 1907
C48
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Sc3 Sf6 4. Gb5 d6 5. d4 Sd7 6. O-O exd4 7. Sxd4 Se7 8.Gg5 c6 9. Sf5 Hb6 10. Sxd6+ Kd8 11. Sxf7+ Ke8 12. Sd6+ Kd8 13. Sa4 Ha5 14. Sc5 Sxc5

Rosen, Leon - Delmar, Eugene

15. Sxb7+ Ke8 16. Sxa5 cxb5 17. He2 Se6 18. Hxb5+ Gd7 19. Hb7 Wc8 20. Wad1 Wc7 21. Hb8+ Wc8 22. Hxa7 Wc7 23. He3 Sg6 24. Wd5 h6 25. Hb6 Gc5 26. Wxc5 Wxc5 27. Ge3 Wb5 28. Ha7 Wf8 29. Sb7 Ke7 30. Gc5+ Sxc5 31. Sxc5 Se5 32. Wd1 Wd8 33. f4 Wdb8 34. Wxd7+ 1-0
L.Rosen, J.Finn, Keidanz - E.Delmar, C.Curt, H.B.Daly
New York Board SS Alexandria 1907
C39
1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Sf3 g5 4. h4 g4 5. Se5 Sf6 6. Gc4 d5 7. exd5 Gd6 8. O-O Gxe5 9. We1 He7 10. c3 Sh5 11. d4 Sd7 12. Gb5 Kd8 13. Gxd7 Gxd7 14. Wxe5 Hxh4

L.Rosen, J.Finn, Keidanz - E.Delmar, C.Curt, H.B.Daly

15. Wxh5 Hxh5 16. Gxf4 We8 17. Sa3 Hf5 18. Hd2 We4 19. Ge5 Hg6 20. Wf1 f5 21. c4 a5 22. Sb1 g3 23. Sc3 Wxe5 24. dxe5 Hh5 25. We1 Hh2+ 26. Kf1 Hh1+ 27. Ke2 Hxg2+ 28. Kd1 Hxd2+ 29. Kxd2 Ke7 30. e6 Ge8 31. Wg1 Gg6 32. Ke3 Wc8 33. Kf4 Kf6 34. Wxg3 We8 35. Sb5 c6 36. Sc7 Wd8 37. Wd3 cxd5 38. cxd5 Wd6 39. We3 Wb6 40. Wb3 Wxb3 41. axb3 h5 42. d6 h4 43. d7 Ke7 44. Sd5+ Kd8 45. Ke5 1-0
Rosen, L - Mieses, J
New York 1908
1. e4 d5 2. exd5 Hxd5 3. Sc3 Ha5 4. b4 Hb6 5. Sf3 Sf6 6. Ge2 Gg4 7. O-O Sbd7 8. Wb1 e5 9. h3 Gf5 10. d4 e4 11. Se5 Sxe5 12. dxe5 Sd7 13. Sd5 Hg6 14. Gh5 Hc6 15. b5 Hc4

Rosen, L -  Mieses, J

16. Ge2 Hxa2 17. Wa1 Hxa1 18. Sxc7+ Kd8 19. Gg5+ Kxc7 20. Hxa1 Gc5 21. Gf4 Ge6 22. Ha5+ Sb6 23. Ge3 Gxe3 24. Hc3+ Kd7 25. Wd1+ Gd5 26. Hxe3 Ke6 27. c4 Gxc4 28. Wd6+ Ke7 29. Hg5+ 1-0
Delmar, Eugene - Rosen, Leon
Trenton Falls 1908
A25
1. c4 e5 2. Sc3 Sc6 3. e3 f5 4. d4 e4 5. d5 Se5 6. f4 Sf7 7. Sh3 Sf6 8. Ge2 Ge7 9. O-O d6 10. b3 O-O 11. Gb2 Gd7 12. Sf2 g5 13. fxg5 Sxg5 14. h4 Sf7 15. Sh3 Se5 16. Sf4 Sfg4 17. Gxg4 Sxg4 18. Se6 Gxe6 19. dxe6 h5 20. Sd5 c6 21. Hd4 Se5 22. Sf4 Gxh4 23. Hd1 Sg4 24. Sxh5 Gf2+ 25. Wxf2 Hh4 26. g3

Delmar, Eugene - Rosen, Leon

26...Hxh5 27. Hd4 Hh6 28. Waf1 Wae8 29. Hxd6 Wxe6 30. Hd7 Wd6 31. He7 Sxf2 32. Gd4 Sg4 33. Wf4 c5 34. Wxg4+ fxg4 35. Hxb7 cxd4 0-1
Rosen, Leon - Sharp, Edward Perrin
Trenton Falls 1908
C32
1. e4 e5 2. Sc3 Sf6 3. f4 d5 4. exd5 e4 5. d3 Gb4 6. Gd2 e3 7. Gxe3 Sxd5 8. Gd2 O-O 9. Hh5 We8+ 10. Ge2 Se3 11. Gxe3 Wxe3 12. O-O-O Gxc3 13. bxc3 He7 14. Gf3 Sc6 15. Ge4 g6 16. Hg5 f6 17. Hh4 Ge6 18. Kd2 Hc5 19. Hxf6 Gg4 20. Gxg6

Rosen, Leon - Sharp, Edward Perrin

20...Gxd1?? 21. Hf7+ 1-0
Sharp, Edward Perrin - Rosen, Leon
Trenton Falls 1908
B01
1. e4 d5 2. exd5 Sf6 3. Gb5+ c6 4. dxc6 bxc6 5. Gc4 e5 6. d3 Gd6 7. Sc3 Sbd7 8. Sf3 Sb6 9. Gb3 O-O 10. Gg5 Sbd5 11. Gxd5 cxd5 12. Sxd5 Ha5+ 13. Sc3 e4 14. dxe4 Sxe4 15. Hd5 Hxd5 16. Sxd5 Ga6 17. Ge3 Gc4 18. O-O-O f5 19. Sg5 Gxd5 20. Wxd5

Sharp, Edward Perrin - Rosen, Leon

20...Sxf2 21. Wxd6 Sxh1 22. Wd1 Wfe8 23. Gd4 We2 24. Wxh1 Wc8 25. c3 Wxg2 26. Sf3 Wb8 27. c4 Wc8 28. c5 g6 29. We1 Wc7 30. a3 Wg4 31. b4 Wd7 32. Gb2 Wc4+ 33. Kb1 We4 34. Wxe4 fxe4 35. Se5 Wc7 36. Kc2 Kg7 37. Kc3 Kf6 38. Kd4 Kf5 39. Sc4 Wd7+ 40. Sd6+ Kf4 41. Gc1+ Kf3 42. a4 h6 43. b5 g5 44. a5 g4 45. b6 axb6 46. axb6 h5 47. Gg5 e3 48. b7 e2 49. Gh4 Wd8 50. Kd3 Wg8 51. Kd2 g3 52. hxg3

Sharp, Edward Perrin - Rosen, Leon

52...Wg4 53. b8=H Rd4+ 54. Kc3 e1=H+ 55. Kxd4 Hd2+ 56. Kc4 Kg2 57. Hb7+ Kh3 58. Hh1+ Kg4 59. Hf1 Hd4+ 1/2-1/2
Delmar, Eugene - Rosen, Leon
Trenton Falls exhibition 1908
C21
1. e4 e5 2. d4 exd4 3. f4 Sf6 4. Gc4 b5 5. Gxb5 Sxe4 6. Sf3 c6 7. Gd3 d5 8. O-O Gc5 9. Sbd2 f5 10. Sb3 Gb6 11. a4 a6 12. a5 Ga7 13. Se5 Hh4 14. He1 Hxe1 15. Wxe1 c5 16. c4 dxc3 17. Gxe4 c4+ 18. Ge3 fxe4 19. Sd4 cxb2 20. Wad1 O-O 21. g3 Gd7 22. Sxd7 Sxd7 23. Sc2 Sf6 24. Gxa7 Wxa7 25. Sb4 Wb7 26. Sc2 Wfb8 27. Wb1 Wb3 28. We2 Wd3 29. Kf1 Sd7 30. Ke1 Sc5 31. Kf2 c3 32. Se1

Delmar, Eugene - Rosen, Leon

32... Wd2 33. Sc2 Sb3 34.Sa3 Sc1 0-1
Menkes, H. - Rosen,L
Rice CC, New York 1909
C50
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gc4 Sf6 4. d3 Gc5 5. O-O d6 6. Gg5 h6 7. Gh4 g5 8. Gg3 h5 9. Sxg5 h4 10. Sxf7 hxg3 11. Sxd8 Gg4 12. Hd2 Sd4 13. Sc3

Menkes, H. - Rosen,L

13...Sf3+ 14. gxf3 Gxf3 0-1
Howell, Clarence Seaman - Rosen, Leon
Rice CC-Brooklyn CC 1909
C61
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gb5 Sd4 4. Sxd4 exd4 5. O-O Se7 6. Hh5 Sg6 7. d3 Ge7 8. f4 O-O 9. f5 Se5 10. Gf4 f6 11. Sd2 He8 12. Hxe8 Wxe8 13. Sf3 Sxf3+ 14. Wxf3 c6 15. Gc4+ Kh8 16. Gg3 b5 17. Gb3 Gb7 18. Gf7 Wf8 19. Gh5 c5 20. Wf2 d6 21. Gf3 Wad8 22. a4 b4 23. We1 Ga6 24. b3 Gc8 25. Gf4 Gd7 26. g4 Ge8 27. h4 h6 28. Wg2 Gc6 29. Kf2 Kg8 30. g5 hxg5 31. hxg5 fxg5 32. Gxg5 Gxg5 33. Wxg5 Wf6 34. Weg1 Wd7 35. Wh1 Wd8 36. Wgh5 Kf7 37. Wh7 Wg8 38. Gh5+ Kf8 39. Gg6 Ge8 40. Gxe8 Kxe8 41. Wg1 Kf7 42. Wg5 Wh6

Howell, Clarence Seaman - Rosen, Leon

43. Wgxg7+ Wxg7 44. Wxh6 d5 45. Wc6 c4 46. Wc7+ Kf8 47.Wxg7 1-0
Rosen, Leon - Curt, Charles
Brooklyn CC-Rice CC 1909
A00
1. b4 d5 2. Gb2 e6 3. e3 Sf6 4. a3 Sbd7 5. d4 Gd6 6. Sf3 O-O (6... Se4 7. Sbd2 O-O 8. c4 Sdf6 9. Gd3 Gd7 10. O-O Gxd2 11. Hxd2 dxc4 12. Gxc4 Gc6 13. He2 Gd5 14. Gd3 Se4 15. Hc2 f5 16. Wae1 Sd2 17. Sxd2 Gxh2+ 18. Kxh2 Hh4+ 19. Kg1 Gxg2 20. Kxg2 Hg4+ 21. Kh1 Hh3+ 22. Kg1 Wf6 23. Hxc7 Wh6 0-1, Autengruber,R-Schmid, G/Niederbayern 2001) 7. Sbd2 b6 8. b5 Gb7 9. Gd3 c5 10. bxc6 Gxc6 11. Se5 Gb7 12. O-O Wc8 13. f4 Se4 14. Wf3 f5 15. Wh3 Sdf6 16. He2 He7 17. Sdf3 Wf7 18. Sg5 Sxg5 19. fxg5 Gxe5 20. dxe5 Sd7 21. Wxh7 Hxg5 22. Wh5 Hg6 23. Gd4 Sc5 24. Wh3 Sxd3 25. Hxd3 Wfc7 26. Wc1 Hg4 27. c3 Wc4 28. Wf1 He4 (28... Ga6) 29. Hd1 Ga6 (29... Hg4) 30. Wf4 Wxd4 31. cxd4 Hd3 32. Hxd3 Gxd3 33. Wfh4 Wc1+ 34. Kf2 Wf1+ (34... Kf7) 35. Kg3 Ge4 36. Wh8+ Kf7 37. Wa8 Wg1 38. Wxa7+ 18 Kg6 39. Kf2 Wxg2+ 40. Kf1 Wg4

Rosen, Leon - Curt, Charles

41. Wg3 Wxg3 42. hxg3 Gd3+ 43. Ke1 b5 44. We7 1-0
L.Rosen - Walter Penn Shipley
Franklin CC- Manhattan CC 1909
A00
1.b4 e5 2.Gb2 d6 3.e3 g6 4.d4 Gg7 5.dxe5 Gxe5 6.Gxe5 dxe5 7.Hxd8+ Kxd8 8.gx4 f6 9.Sc3 c6 10.Se4 Ke7 11.Wd1 Sh6 12.Sd6 Wd8 13.Sxc8+ Wxc8 14.Se2 Sd7 15.e4 Sb6 16.Gb3 Wd8 17.0-0 Sf7 18.c4 Wxd1 19.Wxd1 Wd8 remis
Rosen, Leon - Stuart, D.
Manhattan CC-Franklin CC 1910
B21
1. e4 c5 2. d4 cxd4 3. Hxd4 Sc6 4. He3 g6 5. Gd2 Gg7 6. Gc3 Sf6 7. Ge2 d6 8. Sd2 Ge6 9. Gf3 Hc7 10. Se2 h5 11. Sf4 Gh6 12. Sxe6 fxe6 13. He2 e5 14. O-O Sd8 15. Sc4 Se6 16. Se3 Sf4 17. Hb5+ Hc6 18. Hb3 g5 19. Sd5 S6xd5 20. exd5 Hd7 21. Wfe1 O-O 22. Gd2 g4 23. Gxf4 Wxf4 24. Ge4 Waf8 25. We2 b6 26. Hd3 Kg7 27. a4 W4f6 28. a5 Hc7 29. Hc3 Hc5 30. Hxc5 bxc5 31. f3 Wb8 32. c3 Gf4 33. Wb1 c4 34. Wa1 Wff8 35. Wa4 Wfc8 36. fxg4 hxg4 37. Gf5 Wc5 38. Gxg4 Wxd5 39. Wxc4 Wd1+ 40. Kf2 Gxh2 41. Gf3 Kf6 42. Wc2 Wa1 43. b4 Wg8 44. Ke2 Gg3 45. Wd2 We1+ 46. Kd3 Gf4 47. We2 Wc1 48. b5 d5 49. Gxd5 Wd1+ 50. Ke4 e6 51. Gb7 Wg3 52. Wc8 Ke7 53. Wc7+ Kf6 54. Wc8 Wdd3 55. Wf8+ Ke7 56. Wxf4 exf4 57. Kxf4 1/2-1/2
Rosen, Leon - Sharp, Sydney T
Manhattan CC - Franklin CC 1911
A00
1. b4 d5 2. Gb2 e6 3. Sf3 Sf6 4. a3 Ge7 5. e3 O-O 6. c4 dxc4 7. Gxc4 Sbd7 8. d4 b6 9. Sbd2 Gb7 10. O-O c5 11. b5 Wc8 12. He2 Se4 13. Sxe4 Gxe4 14. dxc5 Wxc5 15. Wfd1 Gxf3 16. gxf3 Hc7 17. Wac1 Gf6 18. Gd4 Gxd4 19. Wxd4 Se5 20. f4 Sxc4 21. Wdxc4 1/2-1/2
Sze, Rudolph - Rosen, Leon
Manhattan CC-Franklin CC 1912
C44
1. e4 e5 2. d4 exd4 3. c3 d5 4. exd5 Hxd5 5. cxd4 Sc6 6. Sf3 Gg4 7. Ge2 O-O-O 8. Sc3 Ha5 9. Ge3 Sf6 10. O-O Gd6 11. h3 h5 12. a3 Hf5 13. Gd3 Hd7 14. Hc2 Ge6 15. Wfd1 Se7 16. Se5 Gxe5 17. dxe5 Sfd5 18. Gb5 c6 19. Sxd5 Sxd5 20. Wac1 Sxe3 21. fxe3 Hc7 22. Wd6 Wxd6 23. exd6 Hxd6 24. Ha4 Hd2 25. Wc3 Hxb2 26. Ha5 Gd5 27. Gf1 Wd8 28. Wd3 Hb6 29. Hc3 g6 30. Ge2 Ge6 31. Kf2 Wxd3 32. Gxd3 Hb3 33. Hh8+ Kd7 34. Hd4+ Hd5 35. Hc3 Hb3 36. Hd4+ Ke8 37. a4 Hb6 38. He5 Hb3 39. Hd4 a6 40. Kg3

Sze, Rudolph - Rosen, Leon

40...Hd5 41. Hxd5 Gxd5 42. e4 Gb3 43. a5 c5 44. Kf3 c4 45. Ge2 Kd7 46. Ke3 c3 47. Kd3 Gc4+ 0-1
Rosen, Leon -Voigt, Hermann G
Manhattan C.C-Franklin C.C, 13-3, 1915-05-30, III deska
C61
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gb5 Sd4 4. Gc4 Sxf3+ 5. Hxf3 Sf6 6. Hb3 He7 7. Sc3 c6 8. a4 g6 9. O-O Gg7 10. d3 O-O 11. Gg5 h6 12. Ge3 Sg4 13. Gd2 d6 14. h3 Sf6 15. f4 exf4 16. Gxf4 Sh5 17. Gh2 Ge6 18. Wae1 Wad8 19. Sd5 Hg5 20. Sf4 Gxc4 21. Hxc4 Ge5 22. Sxh5 Gxh2+ 23. Kxh2 Hxh5 24. d4 d5 25. Hc5 b6 26. Hxc6 Wc8 27. Hb7 Wxc2 28. e5 g5

Rosen, Leon -Voigt, Hermann G

29. Hxd5 g4 30. We3 Hg5 31. Wg3 h5 32. He4 Wxb2 33. Wf5 Hg6 34. Hf4 1-0
Zapoleon - L.Rosen
Manhattan CC- Capital City CC, Washington, 1919
C41
1. e4 e5 2. Sf3 d6 3. d4 exd4 4. Sxd4 g6 5. Sc3 Gg7 6. Ge3 Sf6 7. Ge2 Sc6 8. O-O O-O 9. Hd2 Sxd4 10. Gxd4 Gd7 11. Wad1 We8 12. Hf4 He7 13. Gf3 Gc6 14. Wfe1 Sd7 15. Gxg7 Kxg7 16. We3 Hf6 17. Hxf6+ Sxf6 18. Wde1 We7 19. e5 dxe5 20. Gxc6 bxc6 21. Wxe5 Wxe5 22. Wxe5 Wb8 23. b3 We8 24. Wxe8 Sxe8 25. Kf1 Kf6 26. Ke2 Ke5 27. Ke3 g5 28. Se4 h6 29. g4 Sd6 30. Sc5 f5 31. Sd3+ Ke6 32. f3 Sf7 33. Kd4 Sd8 34. Kc5 Kf6 35. c3

Zapoleon - L.Rosen

1-0
Rosen, Leon -Wilenkin, M
New York 1923
C66
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gb5 Sf6 4. d3 d6 5. O-O Ge7 6. We1 Gd7 7. Sbd2 O-O 8. h3 a6 9. Ga4 b5 10. Gb3 Sa5 11. Sf1 c5 12. Gd2 Wc8 13. Se3 h6 14. Gd5 Sc6 15. c3 We8 16. a4 Sxd5 17. exd5 Sb8 18. axb5 axb5 19. Wa8 f5 20. c4 b4 21. He2 Gf6 22. g4 f4 23. Sf1 h5 24. S1h2 Kf7 25. He4 Wh8 26. Kg2 hxg4 27. hxg4 Kg8 28. Wa7 He8 29. Wea1 Hf7 30. Wb7 g5 31. Wa8 Kg7 32. Waa7 Kh6

Rosen, Leon -Wilenkin, M

33. Hf5 Gxf5 34. Wxf7 Kg6 35.gxf5+ Kxf5 36. Sg4 Kxg4 37. Wxf6 Wcd8 38. Wg7 Whg8 39. Sh2+ 1-0

Henryk Konaszczuk
konash@interia.pl


http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional