Felietony
O ŚLĄSKIEJ ARCYMISTRZYNI

     Mistrzyni międzynarodowa Mirosława Litmanowicz opublikowała kolejną książkę dokumentującą osiągnięcia polskich szachów kobiecych. Nakładem Wydawnictwa "Penelopa" (ale z inicjatywy i przy wsparciu Śląskiego Związku Szachowego oraz jego prezesa p. Krystiana Klimczoka) ukazała się książka "Arcymistrzyni", która jest pełną biografią Krystyny Hołuj - Radzikowskiej (1931 - 2006). Urodzona we Lwowie, przez całe swoje szachowe życie Radzikowska była związana z klubami Górnego Śląska. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na olimpiadach szachowych oraz w rozgrywkach o indywidualne mistrzostwo świata. Po turnieju międzystrefowym w Ohrid (1970) była klasyfikowana w pierwszej dziesiątce szachistek świata. Startowała też w turniejach korespondencyjnych i zdobyła brązowy medal w drużynie podczas IV Olimpiady.

Arcymistrzyni Krystyna Radzikowska

     Książka liczy prawie 125 stron i zawiera pełny zapis osiągnięć szachowych Radzikowskiej, z wieloma partiami bogato komentowanymi. Kilkadziesiąt fotografii, liczne fragmenty listów bohaterki książki, wycinki z dawnych sprawozdań turniejowych - to wszystko czyni lekturę natychmiast wciągającą czytelnika.

Arcymistrzyni Krystyna Radzikowska

Ostatnia "Panorama szachowa" opublikowała recenzję mm. Jacka Bielczyka, który przez szereg lat miał zaszczyt grać z arcymistrzynią Radzikowska w barwach jednego klubu - zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem, z którego przebija wyraźna nuta nostalgii za minionymi latami potęgi śląskich szachów.


http://szachowavistula/pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional