Felietony

PROMOCJA KSIĄŻKI "SZACHY WOJENNE"

     1 września w imponującej siedzibie Biblioteki Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się promocja książki Pawła Dudzińskiego "Szachy wojenne 1939 - 1945".
Niezwykle obszerna foto - relacja z tej interesującej imprezy oraz z wydarzeń ją poprzedzających znajduje się na stronie Ken Whyld Association (http://kwabc.org/index.php/17-latest-news-and-reports/111-ostrow-2013). Opisy prezentowanych tam zdjęć zostały sporządzone w (bardzo przystępnym) języku angielskim, toteż lektura będzie dla czytelnika dobrą okazją do zbadania swego stopnia znajomości tego esperanto współczesnego świata.
     Dlatego w tym miejscu ograniczymy się do podania najważniejszych szczegółów, wspomagając się przy tym fotografiami wykonanymi przez p. Wojciecha Zawadzkiego z Wrocławia.

Dr Michael Negele

     Dr Michael Negele z Wuppertalu wygłosił po angielsku prelekcję udowadniającą, że "Szachy nie mają wpływu na Historię, ale Historia ma wielki wpływ na losy szachistów". Mówca najpierw przypomniał słuchaczom o dawnych pokazach gry "na ślepo", a następnie opowiadał, jak to wybitni nawet szachiści, wśród nich specjaliści od gry bez patrzenia na szachownicę, potrafili się wykazać "ślepotą polityczną" - czyli naiwnością w wyborze przyjaciół z grona "wielkich" tego świata. Najbardziej znany taki przypadek to Aleksander Alechin korzystający z opieki dra Hansa Franka, zarządcy Generalnego Gubernatorstwa.
     Prelekcja była ilustrowana dużą ilością mało znanych fotografii "z epoki". Dr M. Negele zadawał ponadto publiczności pytania związane z postaciami ukazanymi na prezentowanych zdjęciach. Głośne oklaski po zakończeniu prelekcji były dowodem, że wystąpienie niemieckiego gościa zostało bardzo dobrze przyjęte przez ostrowską publiczność.

Promocja książki

Widok części sali, w której odbywała się promocja. Po lewej siedzi znany wydawca i członek Komisji Historycznej p. Jerzy Moraś.

Turniej szachowy

     Po zakończeniu imprezy promocyjnej w historycznym gmachu miejscowego gimnazjum (uczęszczali tam m. in. dr Arthur Rhode i przyszły kapitan U-boota von Hennig) odbył się turniej gry przyspieszonej (2 x 10 minut, 6 rund). Obsada w grupie głównej była "mieszana" - obok szeregowych miłośników szachów z Ostrowia grali członkowie pierwszoligowej drużyny OTSz Ostrów Wielkoposki. Honoru przyjezdnych historyków szachowych bronili kandydat na mistrza Michael Negele, Tomasz Lissowski i Andrzej Olszowski. Po emocjonującej walce zwyciężył brat autora książki "Szachy wojenne". Autor wygrał w ostatniej rundzie z olimpijczykiem Z. Jaśnikowskim. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wysłannik "Vistuli" samą ambicją nie mógł nadrobić braków w ograniu i w przygotowaniu debiutowym i zajął 9-te miejsce z dorobkiem 3,5 p. z 6.
     O samej książce "Szachy wojenne" napiszemy szerzej przy najbliższej okazji.


http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional