50. Memoriał Akiby Rubinsteina


Polanica Zdrój 2014

Minęło już pół wieku organizacji Memoriałów Rubinsteina! Prawie wszystkie memoriały odbyły się w Polanicy Zdroju, znanej miejscowości uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku.

Tegoroczny Memoriał rozgrywany był w sześciu grupach, niestety bez kołowego turnieju arcymistrzowskiego. W zawodach wzięło udział 240 osób, o zróżnicowanych umiejętnościach, od wybitnych sportowców aż po całkiem początkujących. W najsilniejszym turnieju zwyciężył Wadim Szyszkin z Ukrainy przed Mirosławem Grabarczykiem z Polski, obaj zgromadzili po 7,5 pkt. z 9 partii.

Brzezinski, Mateusz (2118) -- Shishkin, Vadim (2478)
Memorial Akiby Rubinsteina OPEN B (9.1) Polanica Zdroj POL
2014.08.26 0-1 D71
1. d4 Sf6 2. c4 g6 3. g3 Gg7 4. Gg2 d5 Obrojna Grünfelda zwiastuje ostrą grę.
5. cxd5 Sxd5 6. Sf3 Sb6 7. Sc3 Sc6 8. e3 e5 9. d5 Se7 10. e4 c6 11. d6 Sg8 12. b3 f6 13. O-O Sh6 14. Ga3 Ge6 15. Hc2 O-O 16. Wad1 Wf7 17. Se1 He8 18. Sd3 Wd8 19. Wd2 Gf8 20. Wfd1 Wfd7 21. Sc5 Wxd6 22. Sxe6 Wxd2 23. Wxd2 Wxd2 24. Hxd2 Gxa3 25. Sd8 Sf7 26. Sxb7 He7 27. Sa5 Hc5 28. Sb7 He7 29. Sa5 Hc7 30. Gf1 Gb4 31. Sc4 Sg5 32. He3 Gxc3 33. Hxc3 Sxe4 34. Hf3 f5 35. He2 Kg7 (Silnie wygląda 35. ... Sg5 36. h4 Sf7 37. g4 f4 38. Gg2 Sd5)
36. Gg2 Sxc4 37. Hxc4 Ha5 38. He2 Hd5

39. g4 (Niezbyt fortunny pomysł, wymiana pozwalała utrzymać równą pozycję.) 39. ... Kf6 40. gxf5 gxf5 41. Hh5? (Wypad hetmana ma znaczenie raczej tylko psychologiczne, gra po 41. h3 Hd2 42. Hxd2 Sxd2 43. Gxc6 e4 pozwalała liczyć na remis.) 41. ... Hd2 42. Hh4+ (Wymiana figur 42. Gxe4 He1+ 43. Kg2 Hxe4+ prowadziła do końcówki hetmańskiej w której przewaga czarnych nie musiała prowadzić do zwycięstwa np. 44. Kf1 Hd3+ 45. Kg2 f4 46. Hh4+ Kf7 47. h3)
42. ... Ke6 43. Gf3 c5 44. Gxe4 (Białe mogły spróbować końcówki lekkofigurowej 44. Kg2 Hg5+ 45. Hxg5 Sxg5 46. Gb7.) 44. ... He1+ 45. Kg2 Hxe4+ 46. Hxe4 fxe4 47. Kg3 Kf5 48. a3 a6 49. h3 h6 0-1

Skwarczyński, Marcin (2008) -- Czuchnicki, Adam (2085)
Memorial Akiby Rubinsteina OPEN B (9.21) Polanica Zdroj POL
2014.08.26 0-1 D17
1. d4 d5 2. Sf3 Sf6 3. c4 c6 4. Sc3 dxc4 5. a4 Gf5 6. Se5 e6 Obrona słowiańska stała się bardzo popularna, gdyż oferuje wiele skomplikowanych pozycji, przy stosunkowo krzepkiej obronie czarnych.
7. Sxc4 c5 8. e3 cxd4 9. Sb5 Sc6 10. Sxd4 Sxd4 11. exd4 Gb4+ 12. Gd2 Ge7 13. Se3 O-O 14. Sxf5 exf5 15. Gc3 Gd6 16. Ge2 Hc7

17. h3 Znacząco osłabia pozycję króla, lepsze 17. g3 Wfe8 18. O-O Se4 19. Wc1.
17. ... Se4 18. Wc1 He7 19. O-O Hh4 20. Ge1 Hf4 21. g3 Hh6 22. Kg2 f4 23. Gf3 Lepsze 23. g4 Wfe8 24. Gf3 i król jest bezpieczny.
23. ... Sg5 24. h4 Sxf3 25. Kxf3 f5 Silniejsze 25. ... Hg6 26. Kg2 Wae8 27. h5 Hg5 28. Wc3 We4.
26. Hb3+ Można było wykorzystać słabsze zagranie przeciwnika 26. Kg2 fxg3 27. fxg3 f4 28. Wc3 Wae8 29. Wcf3.
26. ... Kh8 27. Gd2 Wae8 28. Wce1 We4 29. Hd5 Hh5+ 30. Kg2 f3+ 31. Kg1 Wxh4 0-1

M.TytułNazwisko ImięFed.R. FIDEKlubPkt.MBch.Bch.Zw.Prog.RuzNormaChg
1GMSHISHKIN, VadimUKR2478Kiev7.542.0054.00639.526000.84
2GMGRABARCZYK, MiroslawPOL2476ŻTMS Baszta Żnin7.541.5054.00637.525800.60
3GMSIMANTSEV, MikhailUKR24486.541.0052.50535.52460-0.32
4FMKOĆWIN, BartoszPOL22196.540.0051.50533.524601.54
5GMSRIRAM, JhaIND23906.539.0050.00435.524600.14
6k+MROZIAK, MaciejPOL2312KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice6.537.5049.00634.523700.49
7kEGGINK, RyszardPOL2201UKS Łady Raszyn6.533.0044.00533.023400.74
8IMSTANISZEWSKI, PiotrPOL2448OTSz Ostrów Wielkopolski6.532.5041.50526.52295-1.71
9kCUKROWSKI, FilipPOL2291UKS Rodło Opole6.040.0051.00433.52400m0.54
10I++BRZEZIŃSKI, MateuszPOL2118UKS MDK Nr 1 - Hetman Bydgoszcz6.035.5047.00532.52300k1.52
11kKOWALCZYK, RafałPOL2185LKS PARK Starzenice6.034.0044.50530.023000.17
12mŁUKASIEWICZ, AnnaPOL2108Legnica6.030.0039.00525.52200-0.29
13kNOWAK, ŁukaszPOL2141KSz Polonia Warszawa 5.536.5046.50431.022600.87
14I++PSYK, RadosławPOL1874KSz Piątka Skierniewice5.536.5046.50423.02265k3.31
15I++GUMULARZ, SzymonPOL2062KSz Polonia Wrocław5.536.5045.50429.52245k1.33
16kSYPIEŃ, MateuszPOL22705.535.5045.50330.02210-1.22
17kPIOTROWSKI, PrzemysławPOL2145KSz Polonia Wrocław5.535.5045.00431.022750.43
18I+SYCZ, DariuszPOL20795.535.0045.00427.52230k0.18
19I+ŁUKASIEWICZ, KrzysztofPOL1975UKS SP3 w Bogatyni5.534.5044.00425.02220k2.02
20kTOMCZAK, MikołajPOL2158MMKS Wieniawa Leszno5.532.0040.50530.52220-0.12
21I+WIŚNIEWSKI, MichałPOL2063UKS Rodło Opole5.531.5041.00328.52220k0.63
22ISANZ WAWER, DanielESP1788UKS Czternastka5.531.0040.00425.021904.02
23kCZAJKOWSKI, RyszardPOL2099TKSz Tarnobrzeg5.530.0039.50523.02180-0.75
24IIGOLECKI, JanPOL1697KS Laura Chylice5.528.0036.00421.02122I3.40
25kPANAS, PawełPOL2131KSz DRAKON Lublin5.527.0034.50426.02140-1.36
26kBUŚ, KonradPOL2074MKS MOS Wieliczka5.525.5033.00323.02040-1.64
27I+ZALESKI, ŁukaszPOL1898UKS Zawisza Kolbudy5.037.5048.50327.021902.69
28kEGGINK, MateuszPOL2196UKS Łady Raszyn5.036.0047.00429.02200-0.79
29WCMWOŹNIAK, MariolaPOL2111KSz Polonia Wrocław5.033.0042.50328.52140-0.55
30I+BIELAWSKI, MichałPOL2071LKS Parnas Stara Wieś5.031.5040.50425.52089-1.29
31CMTECLAF, PawełPOL2019KKS Ormuzd Kartuzy5.031.5040.50423.521300.26
32FMFURMAN, BorisRUS2229Moskwa5.030.5041.50424.52170-1.68
33kMAZALON, MariuszPOL2052BKS Chemik Bydgoszcz5.030.0038.50325.02140-0.76
34ICZUCHNICKI, AdamPOL2085Pałac Młodzieży Szczecin5.028.0037.50421.52110-0.97
35IFUKOWSKI, PawełPOL1826MTS Kwidzyn5.027.0034.50517.020401.48
36I++ŻYŁKA, StanisławPOL1931UKS 21 Podlesie 4.536.5047.00224.021602.10
37I++KARPUS, MichałPOL2091UKS Rotmistrz Grudziądz4.536.0046.00326.52130-0.70
38I+KINDLER, PrzemysławPOL1873UKS Korona Gdańsk4.535.0045.00425.521402.57
39I++LIPIEŃ, WiesławPOL2039UKS Debiut Przedwojów4.535.0044.50326.02090-0.07
40I++ŻEBRACKI, TomaszPOL2009UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz4.533.5042.50323.020750.22
41I+KANICKI, KrzysztofPOL2056MUKS MDK Fabryczna Wrocław4.532.0041.50325.02105-0.68
42I++JELONEK, MichałPOL2065KS DORS Ruda Śląska4.530.5040.00421.52010-2.35
43k+KARBOWIAK, AdamPOL2137UKS Rotmistrz Grudziądz4.530.5039.00423.02060-2.19
44I+WITWICKI, PawełPOL1922JKSz-W Jarocin4.530.5039.00417.520550.05
45IIOCHOWICZ, JakubPOL1719UKS Czarny Koń Olkusz4.530.5038.00420.52080I2.92
46I+KMIECIK, WojciechPOL2025UKS Debiut Przedwojów4.529.0039.50420.52085-0.90
47k+RÓŻYCKI, BartłomiejPOL2128KS Laura Chylice4.529.0037.50423.02090-2.03
48I+GROMCZAK, DariuszPOL2037UKS GIECEK Radków4.037.0046.00326.52060-0.51
49IWÓJCIK, WiesławPOL18164.036.5046.00323.521051.90
50I+WĄCIOR, MaciejPOL1948GKSz Solny Grzybowo4.036.0045.00322.521000.64
51kMICHALSKI, DanielPOL2129KSz Sulechów4.035.0045.00325.52080-2.17
52kBANASIK, KrzysztofPOL2275LKS Zarzewie Prudnik4.034.5043.50327.02200-1.36
53I+GRACZYK, DamianPOL2055KSz HETMAN Katowice4.033.0042.50322.52055-1.22
54kGORCZYCA, DominikaPOL1877KS DORS Ruda Śląska4.032.5041.50221.020901.13
55I++KOSZKUL, WojciechPOL2030UKS Debiut Przedwojów4.032.5040.50325.02040-0.90
56IBUDNIK, MateuszPOL2000MKS EMDEK Bydgoszcz4.030.5040.00320.52060-0.16
57IKOKOSZCZYŃSKI, JanPOL1702LKS Lotos Jabłonna4.030.0038.00323.020702.90
58ISKWARCZYŃSKI, MarcinPOL2008ASSz LIPNO STĘSZEW4.029.5037.50319.51990-1.34
59IGARBOWSKI, JakubPOL1832KSz Gambit Szemud4.029.0037.50317.520300.85
60kKĘDZIERSKI, SławomirPOL2076UKSz Hetman Warszawa4.025.0033.50218.02030-2.60
61IKAŁUŻNY, TomaszPOL1765AZS Poznań4.023.0030.50315.019501.03
62I++TABOŁA, MarcinPOL2004SSz Strzelec Strzelce Opolskie3.534.5043.50318.52035-0.92
63INOWAK, KamilPOL1841KSz Polonia Wrocław3.533.5042.50019.520501.39
64ILANICA, ŁukaszPOL1771KSz Pod Wieżą Szczecin3.531.5040.50316.520101.31
65IPAZIAK, PatrykPOL1703UKS Sztum Sztum3.530.5038.00118.519341.17
66II+GAJZNER, RyszardPOL1773LKS Polonia Poraj3.530.0038.00316.519801.41
67I++KUCIEL, WładysławPOL2030Sandecja Nowy Sącz3.530.0037.00320.01920-3.13
68ISTANIAK, MariuszPOL1814Błonie3.529.5037.50316.519670.18
69I+KUCHARSKA, HonorataPOL1729UKS przy SP 8 Chrzanów3.528.0035.00217.02000k1.68
70ILIS, MateuszPOL1915UKS Czarny Koń Olkusz3.523.5030.00213.01850-2.61
71II+LASKOWSKI, FilipPOL1803UKS Rotmistrz Grudziądz3.522.5029.00212.019000.04
72ISAWICKI, WojciechPOL1776PKS AGAPE Białołęka3.522.5029.00211.51845-0.66
73II+JANKOWSKI, AleksanderPOL1734WKSz HETMAN3.025.5033.00113.018630.20
74kPUSZCZEWICZ, KrzysztofPOL1993WKSz HETMAN3.025.5033.00015.51867-2.99
75I++KACZMARSKA, JoannaPOL1825UKS MDK Otwock3.025.0032.50313.01860-0.84
76IWIECZOREK, AleksandraPOL1663KSz Silesia Racibórz2.526.5035.00115.519001.23
77IGRACZYK, NataliaPOL1812KSz HETMAN Katowice2.526.5034.0019.51778-2.17
78IIROKITA, MirosławPOL1776KU AZS UMCS Lublin2.525.5033.00110.51825-0.72
79II+DOMAŃSKI, ŁukaszPOL1799Akademia Szachowa Gliwice2.525.5032.50110.51789-0.98
80ISOLA, WojciechPOL1734KSz SDK-Lotnik Mielec2.525.0032.50212.018600.17
81IKRUCZYŃSKI, MarekPOL1885UKS GIECEK Radków2.028.0035.50111.51800-2.56
82IIKOSIŃSKI, BartoszPOL1521MUKS MDK Śródmieście Wrocław2.027.0035.00013.517770.19
83II+BORUVKA, RadimCZE18611.021.0028.5004.51728-2.27

Info: http://www.rubinstein.polanica.pl

Partie: (games)

Szachowa Vistula 1997-2014

Logo Vistula