Mistrzostwa Europy Juniorów

Peniscola 2002

W Castellon w Hiszpanii w dniach 29.09.-8.10.2002 rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Juniorów. Ta impreza, podobnie jak rozgrywane od 1985 roku mistrzostwa świata juniorów składa się z 10 turniejów w rocznikach do 10, 12, 14, 16 i 18 lat, osobno dla chłopców i dziewcząt.
W grupie do lat 18 srebrny medal zdobył Mateusz Bartel. Tytuł mistrza świata zdobył Shakhriyaz Mamedyarov z Azerbajdżanu, brązowy Tomi Nyback z Finlandii, cała trójka uzykała po 7 pkt. z 9 partii. Startowało 54 zawodników
W grupie dziewcząt do lat 18 zwycięstwo przypadło Alinie Motoc z Rumunii przed Oksaną Vozovic z Ukrainy, po 7 pkt. i Evgenią Meshcheriakovą z Rosji 6.5 pkt.
W grupie do lat 16 brązowy medal zdobył Zbigniew Pakleza 6,5 pkt. Zwyciężył Aleksander Charitonow Rosja przed Artemem Ilinem, obaj Rosja po 7 pkt.
W grupie dziewcząt do lat 16 srebrny medal zdobyła Jolanta Zawadzka 7 pkt. Tytuł mistrzowski przypadł Marie Sebag Francja 7,5 pkt., brązowy medal zaś Beacie Kądziołce 7 pkt. Czwarte miejsce zajęła Dorota Czarnota także 7 pkt. Grupa liczyła 50 zawodniczek.
W grupie do 14 lat zwyciężył Evgeny Romanov, Rosja przed Maximem Rodshteinem, Izrael i Viktorem Laznicka, Czechy, wszyscy po 7.0 pkt. Paweł Czarnota i Michał Luch z 6 pkt. zajęli miejsca 7 i 8.
W grupie dziewcząt do lat 14 zwyciężyła Turkan Mamedjarova, Azerbejdżan 7.5 pkt., przed Evgeniją Shmiriną, Niemcy 7.0 pkt. i Kariną Ambartsumovą, Rosja 6.5 pkt. Anna Gasik zajęła 32 miejsce z dorobkiem 4,5 pkt.
W grupie do lat 12 zwyciężył Ian Nepomniachtchi, 8.0 pkt. przed Dmitry Andreikinem, 7.5 i Ildarem Khairullinem 6,5 pkt., wszyscy Rosja. Arkadiusz Leniart z 5,5 pkt. zajął 13 miejsce.
W grupie dziewcząt do lat 12 zwyciężyła Anna Muzychuk, Ukraina przed Aleną Tairovą, Rosja, obie po 8 pkt. i Zoyą Severiukhiną, Rosja 6.5 pkt. Maria Gosciniak z 4.5 pkt. uzyskała 22 miejsce.
W grupie do 10 lat zwyciężył Eltaj Safarli z Azerbejdżanu 8.0 pkt. przed Sananem Sugirovem z Rosji 7.5 pkt. i Mustafą Yilmazem z Turcji 6.5 pkt. Zbigniew Strzemiecki z 6.0 pkt. zajął 4 miejsce.
W grupie dziewcząt do lat 10 wygrała Mariya Muzychuk z Ukrainy 8.5 pkt. przed Anastasią Saviną z Rosji 7.0 pkt. i Anastasiyą Bodnaruk z Rosji 7.0 pkt. Miejsce 6 zajęła Anna Warakomska 6.0 pkt.
Dramatyczny przebieg miała partia dwóch medalistów.