Zginął Michał Sośnicki

Michał urodził się 22 lata temu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Kasprowicza w Świdnicy. Był studentem III roku Wydziału Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jako pierwszy prowadził klasę szachową w I LO w Swidnicy, przejął to po nim Adam Zmokły.
Był doskonałym matematykiem, w szkole podstawowej i średniej z powodzeniem uczestniczył w olimpiadach matematycznych.
Zawsze był skory do pomocy innym i otwarty na ludzi i świat. Świetny kompan i przyjaciel (umiał pomóc w trudnych chwilach, np. pomóc w przełamaniu złej passy w turnieju). Inteligentny, dowcipny, oczytany, z łatwością nawiązywał nowe znajomości, nawet z obcokrajowcami (biegle znał rosyjski, słabiej niemiecki i angielski). Był bardzo towarzyski, lubił przebywać w gronie znajomych i przyjaciół.

Zajmował się sportem, brał udział w zajęciach karate, lubił pływać i mimo że szachy zajmowały mu cały czas, znajdował chwilę na ćwiczenia fizyczne.

Gry w szachy nauczyli Michała ojciec i dziadek, bardzo szybko robił postępy. Był finalistą Mistrzostw Polski do 18 i 20 lat. Pracował jako instruktor szachowy, znany był jako bardzo dobry teoretyk.
Wykazywał bardzo dobrą znajomość debiutów (kluczowe pozycje rozumiał rewelacyjnie), pracował intensywnie nad nowinkami teoretycznymi.
Uczestniczył w turniejach w Polsce i zagranicą, często odnosząc w nich sukcesy. Wygrał kilkanaście partii z arcymistrzami z rankingiem 2600. W drużynie Sudety Kłodzko (1995 lub 1996) zajął II miejsce na drugiej szachownicy na II lidze. W drużynie Chrobry Głogów zagrał na I szachownicy w I lidze w 1998 lub 1999 roku (wynik 3,5 pkt z 8 partii, rankingowy powyżej 2500).
Największym sukcesem Michała było zdobycie IV miejsca w Finale Szachowych Mistrzostw Polski Seniorów w Książu w 1998 roku. W roku 1999 w Polanicy Zdrój zajął miejsce 12. Oczekiwał na osiągnięcie rankingu 2400 i przyznanie mu tytułu mistrza międzynarodowego (wymagane normy wypełnił). W Legnicy 1999 zajął III miejsce (norma MM). Na 1 stycznia 2000 miał ranking 2310. Najwyższy ranking jaki osiągnął wynosił 2385.
Był stałym współpracownikiem "Przegądu Szachowego".
Odszedł niespodziewanie w nocy z soboty na niedzielę (z 12 na 13.02.2000). Już nie zasiądzie przy szachownicy ... .

Cześć Jego pamięci.

PS. W ceremonii pogrzebowej wzięła udział liczna grupa szachistów - kolegów Michała. Byli wśród nich Tomasz Markowski, Marcin Kamiński, Kamil Mitoń, jego trener, Grzegorz Łukasiewicz i wielu innych.

Best regards/Herzliche Gruesse

Informacje o Michale spisał Kamil Gałuszka, Jego kolega.

Artur Zaremba
artur102@polnet.cc


VCM
Copyright Adam Umiastowski & Tomasz Lissowski 2000