Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski

Jaworzno 2003

REGULAMIN INDYWIDUALNYCH I DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI
W GRZE BŁYSKAWICZNEJ NA 2003 ROK
 
I. CEL
Wyłonienie indywidualnego i drużynowego Mistrza Polski w szachach błyskawicznych na rok 2003.
Popularyzacja sportu szachowego w Polsce.
 
II. TERMIN I MIEJSCE ZAWODÓW, ORGANIZATOR
Organizatorem jest Jaworznicki Klub Szachowy na zlecenie PZSzach. Mistrzostwa odbędą się w dniach 25-26.10.2003 w Jaworznie. Szczegóły zostaną podane w Komunikacie Organizacyjnym
 
III. UCZESTNICTWO
1. W mistrzostwach drużynowych mogą uczestniczyć wyłącznie drużyny klubowe - złożone z członków jednego klubu. Klub może zgłosić do zawodów tylko jedną drużynę.
2. W każdym meczu w każdej drużynie może uczestniczyć jeden zawodnik zagraniczny, za którego klub wniósł do PZSzach opłatę roczną zgodną z Komunikatem Organizacyjno-Finansowym PZSzach nr 1/2003
3. W mistrzostwach indywidualnych mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy mający polskie obywatelstwo lub prawo reprezentowania barw Polski.
4. Opłata startowa za udział w mistrzostwach wynosi: 60 PLN od zawodnika w mistrzostwach indywidualnych, 250 PLN za drużynę.
5. Zawodnicy uczestniczący w mistrzostwach muszą posiadać opłatę licencyjną na 2003 rok.
6. Dokumenty potwierdzające: wpłatę opłaty startowej, obywatelstwo (prawo reprezentowania barw Polski), przynależność klubową, numer opłaty licencyjnej należy przedstawić sędziemu głównemu mistrzostw podczas odprawy technicznej.
 
IV. SYSTEM ROZGRYWEK
1. Mistrzostwa drużynowe zostaną rozgrywane systemem szwajcarskim lub kołowym na dystansie 9-15 rund w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Ostateczną decyzję podejmie sędzia główny przed rozpoczęciem pierwszej rundy.
2. Drużyna składa się z czterech zawodników podstawowych i dowolnej liczby zawodników rezerwowych. Kolejność zgłoszonych zawodników po odprawie technicznej nie może ulec zmianie.
Zawodnicy rezerwowi są wystawiani za zawodnikami składu podstawowego zgodnie z kolejnością na zgłoszeniu (obowiązuje tzw. drabinka).
3. Zespół niekompletny (3-osobowy) może oddać walkowera tylko na ostatniej szachownicy.
4. Mistrzostwa indywidualne będą rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 15 rund. W przypadku uczestnictwa mniej niż 30 zawodników zawody będą rozegrane na dystansie 13 rund, gdy zgłosi się mniej niż 20 zawodników zawody zostaną rozegrane systemem kołowym.
5. Tempo gry - 5 min dla zawodnika na partię.
 
V. OCENA WYNIKÓW
1. W turniejach drużynowych o kolejności miejsc decydują:
Suma (tzw. małych) punktów zdobytych przez wszystkich zawodników z drużyny w poszczególnych partiach - wygrana, wygrana walkowerem 1 pkt, remis 0,5 pkt., przegrana 0 pkt, za pauzę drużyna otrzymuje 2 pkt.
Suma punktów meczowych (za wygrany mecz, pauzę 2 pkt., za remis 1 pkt., za przegrany 0 pkt., oddanie walkowera -2 pkt.)
Wynik bezpośredniego meczu
Berger
2. W turnieju indywidualnym o kolejności zajętych miejsc decyduje ilość zdobytych punktów, a w razie ich równości kryteria pomocnicze w kolejności:
a) skrócona punktacja Buchholza (w systemie szwajcarskim)
b) pełna punktacja Buchholza (w systemie szwajcarskim)
c) progresja (w systemie szwajcarskim)
d) punktacja Bergera
e) liczba zwycięstw
3. W przypadku dzielenia pierwszego miejsca, o tytule Mistrza Polski i ostatecznej kolejności
zawodników/drużyn dzielących czołowe miejsca decyduje dodatkowy mecz złożony z dwóch partii lub jednokołowy mecz-turniej grany takim samym tempem. Przy braku rozstrzygnięcia decydują kryteria z turnieju głównego.
 
VI. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
1. Za pierwsze miejsce w poszczególnych turniejach zawodnik, drużyna otrzymują tytuły Mistrza Polski w grze błyskawicznej.
2. Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w każdym turnieju przyznawane są medale: złote, srebrne i brązowe.
3. Nagrody zapewnia Organizator ich wysokość zostanie podana w Komunikacie Organizacyjnym.
 
VII. SĘDZIOWANIE
1. W mistrzostwach obowiązują aktualne przepisy gry FIDE, które ma obowiązek mieć do wglądu sędzia główny zawodów oraz Kodeks Szachowy wyd. z 2002 roku.
2. Zbicie króla jest traktowane jako nieelegancka forma reklamacji wygranej.
3. Mistrzostwa prowadzi sędzia główny, zatwierdzony przez Kolegium Sędziów PZSzach., przy pomocy sędziów asystentów, których sam dobiera. Wszyscy sędziowie muszą posiadać aktualne licencje sędziowskie.
4. Sędziowie rozpatrują reklamacje wniesione wyłącznie przez zawodników. Przy rozpatrywaniu reklamacji nie uwzględnia się opinii osób trzecich, a jedynie zawodnika wnoszącego reklamację i jego przeciwnika.
5. Reklamację do sędziego ma prawo zgłaszać wyłącznie zawodnik będący na posunięciu, który uprzednio musi zatrzymać zegar szachowy.
6. Reklamacje należy zgłaszać do sędziego asystenta danego sektora. Zawodnik może odwołać się od decyzji tego sędziego najdalej w ciągu 5 minut od wydania werdyktu, do sędziego głównego mistrzostw. Decyzje sędziego głównego są ostateczne.
7. Do interpretacji przepisów gry i Regulaminu zawodów jest uprawniony wyłącznie sędzia główny mistrzostw.
8. Sędzia główny w ciągu 14 dni od zakończenia zawodów ma obowiązek złożyć sprawozdanie do:
PZSzach, Warszawa ul. Czerniakowska 126a
Komisji Sportowej PZSzach e-mail: ads@post.pl
 
VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Zawodnicy biorą udział w mistrzostwach na koszt klubów, sponsorów lub własny.
2. Za ubezpieczenie zawodników odpowiedzialne są jednostki delegujące, zgodnie z Ustawą o kulturze fizycznej z dnia 18.01.1996 r. (rozdział 10, Art. 52 pkt. 2.).
3. Za stan zdrowia zawodników (zdolność do udziału w zawodach) odpowiada jednostka delegująca.
4. Koszty organizacyjne mistrzostw ponosi Organizator.
5. Sprzęt szachowy do gry zapewnia Organizator.
6. Szczegółowe informacje znajdą się w Komunikacie Organizacyjnym wydanym przez organizatora.
7. W sprawach szachowych nie uregulowanych niniejszym Regulaminem ma zastosowanie Kodeks Szachowy wyd. z 2002 roku.
 

http://szachowavistula.pl/vistula/
 
e-mail

Valid HTML 4.01!