Felietony

MACIEJA ŚLADAMI ŚLIWY

Arcymistrz Bartłomiej Macieja (ur. 4. 10. 1977) broni barw klubu Polonia Plus GSM Warszawa. Jest z klubem związany nieprzerwanie od 20 lat czyli od samego początku swojej przygody z szachami. Grę rozpoczął od trzeciej drużyny juniorów, lecz niebawem awansował do drużyny pierwszej, będąc niezawodnym punktem zespołu zajmującego zwykle najwyższe miejsca w Lidze Juniorów. Wytężona praca pod okiem trenera Roberta Bugajskiego, którego w pewnym momencie zmienił mistrz międzynarodowy Józef Pietkiewicz z Rygi, szybko przyniosła owoce - podczas Mistrzostw Świata Juniorów do lat 14 w Warszawie w 1991 r. Bartek zdobył brązowy medal. Rok później awansował do finału Mistrzostw Polski Seniorów, będąc najmłodszym uczestnikiem w niemal osiemdziesięcioletniej historii tego turnieju.
Macieja szczególnie starannie traktuje swoje starty w drużynie. Reprezentował Polskę na trzech Olimpiadach Szachowych, ma w swojej m.in. kolekcji 5 złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski oraz 3 srebrne medale Klubowych Mistrzostw Europy.
Nie znaczy to jednak, że wypada słabiej w imprezach indywidualnych. Ma na swoim koncie zwycięstwo w meczu szachów szybkich z szachistką wszechczasów Judit Polgar. W 1999 r. awansował do finału Mistrzostw Świata FIDE, co od czasów występu Bogdana Śliwy na turnieju międzystrefowym w Goeteborgu 1955 było nieosiągalnym marzeniem najlepszych polskich szachistów. Tymczasem w kolejnych dwóch latach Macieja ponowił ten wyczyn, kwalifikując się na turnieju New Delhi 2000 do pierwszej szesnastki najlepszych graczy na świecie. Uwieńczeniem wyśmienitych występów indywidualnych było zdobycie tytułu Mistrza Europy (Batumi 2002). Przez ostatnie kilka lat trenerem Bartłomieja jest sławny arcymistrz Witali Cieszkowski.
Będąc wzorem profesjonalisty, jeśli oceniać podejście do uprawianej dyscypliny, Macieja potrafił połączyć sport i wymagające studia wyższe. Zawsze wzorowy uczeń i student, uzyskał już absolutorium na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i przygotowuje pracę magisterską. Jest współautorem książki "Zagadka Kieseritzky'ego", a gdy czas pozwala, publikuje w prasie szachowej reportaże z występów turniejowych. Macieja reprezentuje aktywny pozycyjny styl gry, świetnie się broni i kontratakuje, a jego zamiłowanie do końcówek i umiejętność realizacji przewagi materialnej uwidoczniły się już na samym początku kariery. Jego styl wciąż ewoluuje, ale ogólnie wiadomo, że w latach ubiegłych do jego idoli szachowych należeli mistrzowie świata Robert Fischer i oczywiście ... Anatolij Karpow. Kto zatem wygra, Mistrz czy Uczeń? Odpowiedź na to pytanie poznamy niebawem.
 

http://szachowavistula.pl/vistula/
 
e-mail

Valid HTML 4.01!