Szachy a Linux Grudzień 2001

Linux Counter #164782
Systemy unixowe są stworzone do obsługi baz danych. Szachiści używają baz danych obejmujących miliony rekordów, stąd wniosek, że systemy unixowe są stworzone dla szachistów. Oczywiście w najtańszej, najprostszej postaci - Linuksa. Dowolna dystrybucja zawierająca X-Windows może stać się podstawą stworzenia wygodnego środowiska służącego do analizy i przygotowań do zawodów.
Shane's chess information database - w skrócie - Scid daje możliwość zaopatrzenia się w system, który w zasadzie odpowie na dowolne zapotrzebowanie. Szybka, zajmująca niewiele miejsca aplikacja, oparta na napisanym w skryptowym języku programowania Tcl/Tk interfejsie graficznym, daje ogromne możliwości obróbki posiadanych baz danych.

Scid 3.0

Program autorstwa Shane Hudsona rozwija się niezwykle dynamicznie. Licencja GPL daje pełny wgląd w źródła programu i sprawia, że aplikacja jest dostępna bez opłat. Najnowsza wersja programu scid 3.1 dogoniła już wielkich komercyjnych rywali ChessAssistanta lub ChessBase. Scid posługuje się własnym formatem danych, pozwalającym na bardzo wszechstronny przegląd zgromadzonych partii.

Scid potrafi importować partie ze zbiorów pgn, po dokonaniu konwersji daje możliwość przeglądania całej bazy na kilka sposobów, mamy do dyspozycji tree, czyli drzewo wariantów, statystykę, tworzenie tabeli turniejowej na podstawie zbioru partii, tworzenie kodów debiutowych, analizę pozycji przy pomocy programu Crafty, bezpośrednie wysyłanie e-maili do przeciwnika, wyszukiwanie i usuwanie zdublowanych partii, eksportowanie wybranych partii do pliku w formacie html dla publikacji w sieci.

Wygenerowana tabela turniejowa, zarówno w przypadku turnieju kołowego, jak i szwajcarskiego obsługuje hipertext, co oznacza, że jednym kliknięciem myszy na nazwisku zawodnika możemy wywołać informację statystyczną dotyczącą jego wyniku. Kliknięcie na wyniku partii ładuje partię do głównego okna. W oknie tabeli możemy sortować kolejność wyświetlania zawodników.

Program wymaga zainstalowanej w systemie biblioteki Tcl/Tk, standardowo dostarczanej z większością dostępnych dystrybucji Linuxa. Zaletą bazy jest szybkość dokonywania wyszukań, wielokrotnie przekraczająca możliwości ChessBase, a nawet niezwykle szybkiego Chessassistanta. Możliwości zadawania pytań bazie danych są ogromne, wystarczające zapewne do codziennej pracy. Program obsługuje swobodnie nawet bazę złożoną z kilkuset tysięcy partii. Bardzo dobrze radzi sobie z obsługą formatu pgn, który z kolei pozwala na wymianę zbiorów między bazami.

Program szybko rozwija się i ma tę przewagę nad poprzednikami, że jest darmowy! W połączeniu z darmowym programem analitycznym, darmowymi zbiorami partii szachowych i darmowym systemem operacyjnym stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla entuzjastów szachów na całym świecie.

Ekrany prezentujące różne funkcje Scida Obrazy Scida
Adres internetowy Shane Hudsona, twórcy Scida http://scid.sourceforge.net/
Adres internetowy Roberta Hyatta, twórcy Crafty ftp://ftp.cis.uab.edu/pub/hyatt/

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail