Szachy a Linux

Linux Counter #164782
Użytkownicy systemów unixowych natrafiają na pewne kłopoty, gdy chcą skorzystać z silnych programów szachowych. Odnalezienie programu analitycznego nie jest takie trudne, jednak problemem jest odnalezienie szachowego systemu bazy danych. Próżno szukać oprogramowania działającego na podobieństwo ChessAssistanta lub ChessBase. Do niedawna do dyspozycji było tylko przeglądanie zbiorów partii w formacie pgn.
Rok 2000 przyniósł w tej dziedzinie wielką zmianę - program Scid

Scid obrona francuska

autorstwa Shane Hudsona. Śledzenie kolejnych wersji programu, przeznaczonego do użytku w systemie operacyjnym Linux, sprawia wielką przyjemność. Scid posługuje się własnym formatem danych, pozwalającym na bardzo wszechstronny przegląd zgromadzonych partii.
Scid potrafi importować partie ze zbiorów pgn, po dokonaniu konwersji daje możliwość przeglądania całej bazy na kilka sposobów, mamy do dyspozycji tree, czyli drzewo wariantów, statystykę, tworzenie tabeli turniejowej na podstawie zbioru partii, tworzenie kodów debiutowych, analizę pozycji przy pomocy programu Crafty, bezpośrednie wysyłanie e-maili do przeciwnika, wyszukiwanie i usuwanie zdublowanych partii, eksportowanie wybranych partii do pliku w formacie html dla publikacji w sieci.
Wygenerowana tabela turniejowa, zarówno w przypadku turnieju kołowego, jak i szwajcarskiego obsługuje hipertext, co oznacza, że jednym kliknięciem myszy na nazwisku zawodnika możemy wywołać informację statystyczną dotyczącą jego wyniku. Kliknięcie na wyniku partii ładuje partię do głównego okna. W oknie tabeli możemy sortować kolejność wyświetlania zawodników.
Program wymaga zainstalowanej w systemie biblioteki Tcl/Tk, standardowo dostarczanej z większością dostępnych dystrybucji Linuxa. Zaletą bazy jest szybkość dokonywania wyszukań, wielokrotnie przekraczająca możliwości ChessBase, a nawet niezwykle szybkiego Chessassistanta. Możliwości zadawania pytań bazie danych są ogromne, wystarczające zapewne do codziennej pracy. Program obsługuje swobodnie nawet bazę złożoną z kilkuset tysięcy partii. Bardzo dobrze radzi sobie z obsługą formatu pgn, który z kolei pozwala na wymianę zbiorów między bazami.
Program szybko rozwija się i ma tę przewagę nad poprzednikami, że jest darmowy! W połączeniu z darmowym programem analitycznym, darmowymi zbiorami partii szachowych i darmowym systemem operacyjnym stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla entuzjastów szachów na całym świecie.

Ekrany prezentujące różne funkcje Scida Obrazy Scida
Adres internetowy Shane Hudsona, twórcy Scida http://scid.sourceforge.net/
Adres internetowy Roberta Hyatta, twórcy Crafty ftp://ftp.cis.uab.edu/pub/hyatt/

Valid XHTML 1.0 Transitional

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail