XXIV Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Dolnośląskiego
Legnica 2008

OLSZEWSKI NAJLEPSZY!
     Dobiegł końca, rozgrywany w Legnicy, XXIV Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. Wystartowało w nim 10 zawodników z Ukrainy, Gruzji, Czech oraz Polski, w tym aż 4 arcymistrzów.
     Zwyciężył niespodziewanie "zaledwie" mistrz międzynarodowy 19-letni Michał Olszewski. Prowadził od samego początku i z wynikiem 7 pkt. zajął samodzielnie I miejsce wypełniając przy tym normę na arcymistrza. Jest to życiowy sukces młodego zawodnika, który w marcu wystąpi w Mistrzostwach Polski Seniorów.
     Drugie miejsce zajął faworyt imprezy, gruziński arcymistrz Dawid Arutinian. Zakończył turniej bez porażki, ale odniósł za mało zwycięstw, aby powalczyć o pierwsze miejsce. Ostatnie nagrodzone miejsce wywalczył ukraiński arcymistrz Sulypa. Był wyraźnie przemęczony po powrocie z Olimpiady Szachowej w Dreźnie, gdzie pełnił rolę trenera kadry Polski kobiet. Świetny wynik osiągnął zawodnik "Miedzi" Legnica Aleksander Dobrowolski. Zajął 4 miejsce zdobywając 5 pkt. i tym samym wypełnił normę na mistrza międzynarodowego. Warto dodać, że rok temu Olek debiutował w turnieju i zajął ostatnie miejsce, a w tym roku do ostatniej rundy walczył o podium. Ubiegłoroczny zwycięzca arcymistrz Sergeew był tym razem w słabszej formie i uplasował się na 5 pozycji. Pozostali zawodnicy "Miedzi" wypadli słabiej. Vladimir Talla był 7, a Mirosław Grabarczyk 8. Tradycyjnie odbyła się na koniec turnieju symultana dla VIP-ow, w której to zaproszeni goście mogli zmierzyć się z arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem.

10k++Wieczorek, OskarPOL22672.0

Równocześnie w tym samym miejscu został rozegrany I Turniej Młodych Mistrzów. Młodzi zawodnicy mogli zademonstrować swoje niemałe już umiejętności i jednocześnie podpatrywać, jak grają zawodnicy na światowym poziomie. Zwyciężył Paweł Szumilas z dorobkiem 6,5 pkt przed Piotrem Sabukiem 5,5 pkt i Mateuszem Dubińskim 4 pkt.
     Warto dodać ze z turnieju arcymistrzowskiego przeprowadzana była transmisja online, dzięki której na całym świecie można było śledzić "na żywo" partie rozgrywane w legnickim Qubusie. Organizatorzy szachowych zmagań ASSZ "Miedź" Legnica już wkrótce rozpoczną przygotowania do przyszłorocznego, jubileuszowego XXV Turnieju pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego.