Szachy w Polonii w XX wieku (cz. 6)

Sekcja szachowa wielokrotnego mistrza drużynowego Warszawy (liga warszawska) z dniem 1/2/1972 przeniesiona została na mocy porozumienia między klubami z Komunikacyjnego Klubu Sportowego „Reduta” do Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia”.

10. Turniej o Puchar Bieszczadów. Solina 1-10 X 1972. 1. Plachetka (CSRS) - 9,5 p. z 12, 2. J. Konikowski - 9p., 3. Pithart (CSRS) - 8p., 4. W. Schinzel 7p, 5. W. Dobrzyński 7p. itd.

("Szachy" 1973, s. 15)

10A. II Liga Państwowa, Inowrocław 5-11 XI 1972.
1. Lech Poznań 47p., 2. Polonia 39,5p. 3. BBTS Włókniarz Bielsko-Biała 35p. itd. (w grupie tej grało 10 drużyn).

11. W II mistrzostwach Warszawy juniorek zwyciężyła A. Górna ("Polonia") 6p. (100%) przed K. Krajewską (AZS) 4,5p., i H. Kowalską (Hutnik) 3,5 p.

W meczu towarzyskim pomiędzy KKS "Polonia" i reprezentacją rzeszowskiego OZSzach. zwyciężyli goście 7:5.

W mistrzostwach klubowych KKS "Polonia" zwyciężył Zb. Czajka 8,5p. z 10 przed K. Mysłowskim 7,5 p. oraz H. Gołaszewskim i P. Mossakowskim po 6 p.

"Szachy" 1973, s. 83.

12. XXX Mistrzostwa Polski, Gdynia 4-24 II 1973.
1. K. Pytel 12 p., 2-3. A. Maciejewski i J. Adamski po 11p., ... 11. Wł. Schinzel 8 p. z 17.

(partia Schinzel-Szymczak, Solina 1972 "Sz" 1973, s. 122)
(partia Schinzel-Doda "Sz" 1973 s. 133)

13. V Międzynarodowy Turniej Juniorów, Warszawa, 17-28 I 1973. 1. J. Bielczyk 6,5p. (z 9), 2. S. Kiszniow (ZSRR) 6p., 3. I. Biriescu (Rumunia) 5,5p., ... 10. A. Kuligowski 3p.

("Sz" 1973, s. 150)

14. IV turniej o "Puchar Bałtyku", Mielno 10-23 VI 1973.
1. R. Drozd 9 p. (z 11), 2-6. T. Żółtek, A. Kuligowski, W. Mażul, Z. Chojnicki, M. Banaszek po 8 itd. (grało 94 zawodników, w tym 5 mistrzów i 8 kandydatów).
"Z zawodników dzielących drugą lokatę najciekawszą grę pokazał A. Kuligowski, który wygrał z Żółtkiem i Pietrusiakiem. Jego gra oparta jest na zdrowych strategicznych przesłankach, a jego wielka pracowitość powinna przynieść w najbliższej przyszłości jeszcze lepsze rezultaty" - M. Gnieciak, ("Sz" 1973, s. 23.7)

15. W mistrzostwach drużynowych Warszawy w klasie "B" zwyciężyła Polonia III 67p. ze 104, 2. Szachmat 62p., 3. Gambit II 59p. Udział brało 14 drużyn.

W jednej z grup półfinałowych indywidualnych mistrzostw Warszawy zwyciężył Z. Autowicz 8,5p. z 12, 2. P. Mossakowski 8p., 3-7. T. Kaźmierski, A. Lipiński, J. Derlukiewicz, Zb. Czajka i J. Majacki po 7,5p.

("Sz" 1973, s. 247)

16. XXVI Mistrzostwa Polski Juniorów, Mielec, 22-31 VII 1973.
1. A. Kuligowski 9p. (z 11), 2. J. Bielczyk 8,5p., 3-4. J. Mardarowicz i M. Sarwiński po 8p. ... 39-46. M. Kośny 5 p, 47-55. E. Witan 4,5p. Grało 66 zawodników.

("Sz" 1973, s. 314)

17. VII Mistrzostwa Polski Juniorek, Kielce, 12-22 VII 1973,
1-2. H. Grabczyńska i B. Sikora po 8p. (z 11), 3-5. E. Jakubiak, I. Jezierska i G. Pietras po 7,5p. ... 13-19. A. Górna 5,5 p. Grały 32 zawodniczki .

("Sz" 1973, s. 324)

18. W Olsztynie rozegrano mistrzostwa Polski kolejarzy. Zwyciężył R. Bernard 8p. (z 10), 2-3. B. Różański i Zb. Czajka po 7,5p.
W finale "B" zwyciężył H. Drozd 9 p. z 10.

("Sz" 1974, s. 25)

19. Półfinał mistrzostw Polski, Żary, 2-16 XII 1973.
1. F. Prochownik 12,5p. (z 15), 2. W. Schinzel 10p., 3. Z. Pioch 9,5p. itd.

Zielona Góra.
1. R. Drozd 12p. (z 14), 2-3. T. Żółtek i B. Pietrusiak po 10p, ...5. Zb. Czajka 8p., ... 15. P. Gasik 3,5.

("Sz" 1974, s. 38)

20. Mistrzostwa Europy Juniorów, Groningen, 17 XII 73 - 4 I 74.
1-2. S. Makaryczew (ZSRR) i J. Pinter (Węgry) po 7p. (z 9), 3. A. Kuligowski 5,5p. itd.

("Sz" 1974, s. 65)

21. W drużynowych mistrzostwach Warszawy klasy "A" zwyciężyła Polonia III 57,5p. z 88 2. Radiowiec I 55p. i 3. Nowotko I 52,5p.

22. XXXI Mistrzostwa Polski, Zielona Góra, 17 II - 7 III 1974,
1. W. Schmidt 13p. z 17, 2. A. Sznapik 12,5p., ... 10. W. Schinzel 8,5p. itd.

("Sz" 1974, s. 129)

23. V Międzynarodowy turniej o "Puchar Wrocławia", 9-26 V 1974.
1. V. Vaisman (Rumunia) 10,5p (z 15), 2. G. Szilagyi (Węgry) 10p., 3. F. Portisch (Węgry) 9,5p., ... 8. A. Kuligowski 8p. itd.

Mistrzostwa Polski Juniorów, juniorzy młodsi, Opole 20-30 VII 1974.
1. A. Danysz 8,5p (z 11), 2. H. Seifert 8p., 3-4. P. Przybylski i J. Gieruszyński po 7,5p. itd. (grało 45 zawodników).

Mistrzostwa Polski Juniorek, Polanica Zdrój, 3-14 VIII 1974.
1. Z. Ciechocińska i G. Pietras po 8,5 (z 11), 3-4. I. Jezierska i B. Sikora po 7,5p., ... 21. D. Piętal 5,5p. itd.

("Sz" 1974, s. 321)

24. Mistrzostwa Świata Juniorów, Manila 3-25 VIII 1974.

A. Kuligowski 5. miejsce w finale "B".

("Sz" 1974, s. 345)

25. II Liga Szachowa. Grupa północna, Białystok, 4.X - 11.X. 1974.

„Polonia wygrała zdecydowanie i zasłużenie. Posiadała najbardziej wyrównaną drużynę. Wykazała dobrą formę od pierwszej do ostatniej rundy” - Zb. Czajka.
1. Polonia 45, 2.Jagiellonia B-stok 38,5, 3. GKS Katowice 37 itd.; grało 10 drużyn.

("Sz" 1975, s. 25)

M. Dobija – S. Gawlikowski [C04]
Białystok, 09.10.1974
mecz Włókniarz Bielsko-Biała – Polonia (r. 7)
1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sd2 Sc6 4.Sgf3 Sf6 5.e5 Sd7 6.Gd3 f6? 7.exf6? (Białe nie widzą typowej dla „francuza” kombinacji 7.Sg5! fxg5 8.Hh5+ g6 9.Gxg6+ hxg6 10.Hxg6+ Ke7 11.Se4 Sdxe5 12.dxe5 Sxe5 13.Hf6+ Kd7 14.Hxe5 i czarne mają kolosalne kłopoty.)
7...Hxf6 8.c3 e5 9.dxe5 Sdxe5 10.Hc2 Gg4 11.Ge2 Gf5 12.Hb3 Sd3+ 13.Kf1 0–0–0

Wątpliwe, czy pozycja białych może zostać jeszcze uratowana.
14.Hb5 Sc5 15.Sb3 a6 (Hetman złapany. Białe grają dalej, by nie zaliczono im przegranej w miniaturze.)
16.Hxc5 Gxc5 17.Sxc5 Hd6 18.b4 d4 19.a3 d3 20.Gd1 d2 21.Sxd2 Se5 22.Ge2 Gd3 23.f3 Gxe2+ 24.Kxe2 b6 25.Sce4 Hd3+ 26.Kf2 Hc2 27.Kg3 g5 28.Wb1 h5 29.Wb2 h4+ 0–1.

26. Bukareszt - Warszawa w meczu juniorów, Bukareszt 20-24.XI. 1974.
W reprezentacji Warszawy (4+2) grał Adam Kuligowski (+1 -1 z H. Astmanem), Iwona Jezierska (+1 -1 z L. Bogdan) i Alicja Górna (+1 -1 z M. Baloianu).

("Sz" 1975, s. 50)

27. XVI Mistrzostwa Polski Kolejarzy, Zakopane, 10-16 XII 1974.
1. R. Skrobek 9,5p. z 11, 2.W. Schinzel 8p., ... 9. R. Bugajski 5 itd.

("Sz" 1975, s. 57)

28. W błyskawicznych mistrzostwach Warszawy zwycięzył A. Kuligowski 9,5 z 11, 2.R.Rusin 8, 3.L. Dziong 7,5. Drużynowo zwyciężyła Polonia 28,5 z 40 przed Elektrycznością 28 i Legionem 24.
W turnieju kobiet zwyciężyła E. Jakubiak przed B. Wasilewską.

("Sz" 1975, s. 57)

29. XXXII Mistrzostwa Polski, Poznań 14-26 II 1975.
9. A. Kuligowski 8,5p., 14. W. Schinzel 8p. 52-63. Z. Autowicz 6p. itd, grało 90 zawodników, 13 rund systemem szwajcarskim.

30. X Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej, Bydgoszcz,24-26 I 1975.
Turniej drużynowy: 1. Legion 38,5p., 2. Start Katowice 36,5p., 3. Polonia 34,5p. itd.

("Sz" 1975, s. 107)

31. XXVII Mistrzostwa Polski Kobiet, Wrocław 27 Ii - 10 III 1975.
1. G. Szmacińska 9,5p (z 11), 2. H. Ereńska 9,5p., 3. K. Radzikowska 8,5p. ...6. I. Jezierska 7p. ... 24-32. A. Górna 5p. itd (grało 44 zaw.).

("Sz" 1975, s. 132)

32. Mistrzostwa warszawy Juniorów Starszych (do 20).
Zwyciężył J. Gieruszyński 8,5p. (z 11) przed W. Mirgosem 8p. Mistrzynią juniorek została D. Piętal 7p. (z 10) przed A. Brustman 6,5p.
Mistrzynią kobiet została E. Sosnowska 8,5p. (z 10) przed A. Górną 7,5p. itd.

("Sz" 1975, s. 215)

33. Turniej Kadry, Łódź , 9-22 VI 1975.
1-2. J.Bielczyk i J.Adamski po 8p. (z 12), 3. A.Sznapik 7,5p.,... 7. A. Kuligowski 6p., 9. W. Schinzel 5p. itd.

("Sz" 1975, s. 230)

34. IV Gemerski Puchar, Rimavska Sobota, 10-24 V 1975.
1. J. Plachetka 11,5p. (z 13), 2. I. Hausner 9,5p., 3. W. Schinzel 9p. itd.

T. Horvath – W. Schinzel [C00]
Rimavska Sobota (r. 3), 1975
1.e4 e6 2.d3 d5 3.Sd2 g6 4.Sgf3 Gg7 5.g3 Se7 6.Gg2 0–0 7.0–0 c5 8.We1 b6 9.e5 Sec6 10.Sf1 Sd7 11.Gf4 Gb7 12.c3 f6 13.exf6 Hxf6 14.Se3 e5 15.Sxd5 Hd6 16.Sg5 h6 17.Se4

17...Hxd5! 18.Sf6+ Sxf6 19.Gxd5+ Sxd5 20.Gd2 Wad8 (Co okaże się silniejsze, hetman czy 3 lekkie figury?)
21.a3 Sf6 22.Hc2 Sg4 23.Ge3 e4! 24.dxe4 Sce5 25.We2 Sf3+ (Możliwe również 25...Ga6.)
26.Kg2 Sxe3+ 27.Wxe3 Wd2 28.Hb3+ Kh7 29.Ha4 Se5–+ 30.Wf1 Sg4 31.Wee1 Sxf2 32.Hxa7 Gxe4+ 33.Wxe4 Sxe4+ 34.Kg1 Wxf1+ 35.Kxf1 Wxb2 0–1.

35. XIV Mistrzostwa Świata Juniorow, Tjentiste, 16 VIII - 1 IX 1975.
1. W. Czechow (ZSRR) 10p. (z 13), 2. L. Christiansen (USA) 9,5p., 3. J. Mestel (Anglia) 9p. 4. Inkjow (Bułgaria) 9p. 5-6. H. Schuessler (Szwecja) i A. Kuligowski po 8,5p. itd (gralo 48).

("Sz" 1975, s. 326)

36. IX Mistrzostwa Polski Juniorek, Polanica-Zdrój, 10-21 VIII 1975.
1. B. Sikora 9,5p. (z 11), 2. I. Świecik 8,5p., 3. Z. Ciechocińska 7,5p., 4. I. Jezierska 7p., ...13-20. D. Piętal 6p., 30. G. Mirosz 5p. itd (grało 44).

37. Mecz Kuligowski - Borkowski, Łódź, 2-7 VII 1975.

("Sz" 1975, s. 239)

38. Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów (I liga),Uniejów, 23-30 VIII.
1. Start Katowice 41,5p. (z 66), 2-4. Łączność Bydgoszcz, Anilana Łódź i Polonia Warszawa po 39,5p. itd.

("Sz" 1975, s. 361)

39. Mecz Warszawa - Bukareszt juniorów.
W drużynie Warszawy grali A. Kuligowski, J. Gieruszyński, I. Jezierska i A. Górna.

("Sz" 1975, s. 375)

40. I Turniej o Puchar Ministra Komunikacji, Warszawa, 3-14 IX 1975.
1. A. Łuczak 8,5p. (z 11), 2. W. Świć 7,5p. ...6. R. Bugajski 6,5p., 7-9. Z. Czajka, B. Borysiak i R. Orłowski po 6p. itd.

("Sz" 1976, s. 14)

41. Drużynowe Mistrzostwa Polski (I liga), Augustów, 20-30 XI 1975.
1. Maraton Warszawa 46,5p., 2. Start Katowice 42,5p. 3. Anilana Łódź 42p, ...7. Polonia 38 itd.

42. XVIII MP Kolejarzy, Szklarska Poręba, 10-17 I 1976.
1. I Nowak 9p. (z 11), 5. Z. Czajka 6,5p. 6. K. Mysłowski 5,5p. itd.

43. XXXIII Mistrzostwa Polski, Bydgoszcz 16-29 II 1976.
1. A. Sznapik 10p. (z 13), ...9. W. Schinzel 8p., 18-28. A. Kuligowski 7p., 29-39. Z. Czajka 6,5p. itd (gralo 64).

("Sz" 1976, s. 101)

44. Turniej kadry narodowej, Poznań, 14-24 III 1976. 1. J. Adamski 7p. (z 10), 2. J. Bielczyk 6,5p., W. Schinzel 6p., 4. A. Kuligowski 5,5p. itd.

("Sz" 1976, s. 134)

45. Mistrzostwa Warszawy Juniorów Starszych.
1. R. Hass 9,5p (z 11), 2. W. Gryciuk 8,5p, 3-6. I. Jezierska, S. Dejkało po 7p. itd.

("Sz" 1976, s. 183)

46 IX Mistrzostwa Europy Kolejarzy, York, 1976.
1-2. ZSRR i Bułgaria - po 30p., 3. Polska 28,5p. itd. (19 reprezentacji). W drużynie grali Schinzel i Kuligowski.

("Sz" 1976, s. 208).

47. Mistrzostwa Polski Juniorek Starszych, Toruń VII 1976.
1. I. Świecik 10p. (z 11), 2. I. Jezierska 9p.,...11.Piętal 5,5p. itd (grało 20).

("Sz" 1976, s. 305)

48. XX Akademickie Mistrzostwa Świata, Caracas, 9-22 VIII 1976.
1. ZSRR 24,5p, ...6. Polska 11,5p. itd. w finale A. Na 5. szachownicy grał Kuligowski 4p z 7 partii.

("Sz" 1976, s. 329)

49. Mistrzostwa Warszawy Seniorów.
1-2. A. Adamski i J. Derlukiewicz po 8p. z 11, 6-8. R. Orłowski i J. Gieruszyński po 6,5p., 13. S. Dejkało 5,5p. 17. Z. Autowicz 5 pkt. itd (grało 28).

("Sz" 1976, s. 370)

50. Drużynowe Mistrzostwa Polski, Ciechocinek, 20-30 XI 1976.
1. Maraton warszawa 47p., 2-3. Anilana Łódź i Start Katowice po 46,5p.,... 5.Polonia 43p. itd.

51. XXXIV Mistrzostwa Polski, Piotrków Trybunalski, 14-27 II 1977.
1. R. Skrobek 9,5p. (z 13),...8-9. W. Schinzel i A. Kuligowski po 8p.

52. Mistrzostwa Warszawy Juniorów.
1. R. Rojek 9p. (z11), 2. Z. Biegański 8p, 3. S. Dejkało 7,5p, ...6-7. J. Cycling i Z. Chydziński po 6,5p. itd. (grało 28).

("Sz" 1977, s. 152)

53. II Turniej Kobiet o Puchar KKS "Polonii", Warszawa, 26 VI - 7 VII 1977.
1. E. Sosnowska 10,5p (z 13), 2. I. Jezierska 9p., 3. A. Litwińska 8,5p. itd.

("Sz" 1977, s. 244)

54. Turniej o Puchar Jeleniej Góry, 17-30 VI 1977
1. F. Borkowski 9p. (z 12), 2. T. Casper 8,5p., 3. T. Wedberg 8p., ... 8. Kuligowski 5,5p. itd.

("Sz" 1977, s. 331)

W. Schinzel – A. Filipowicz [A30]
Polanica Zdrój (r. 12), 1977
1.c4 c5 2.Sf3 Sf6 3.g3 e6 4.Gg2 Sc6 5.0–0 a6 6.Sc3 Ge7 7.b3 0–0 8.Gb2 d5 9.cxd5 exd5 10.d4 Ge6 11.Wc1 Wc8 12.dxc5 Gxc5 13.Sa4 Ge7 14.Sd4 Hd6 15.Sxe6 fxe6 16.e3 Sd7 17.Gh3 Wce8 18.Sc3 Sf6 19.Wc2 Gd8 20.Gg2 Kh8 21.a3 He7 22.Se2 Hf7 23.Sd4 Sxd4 24.Gxd4 e5 25.Gc5 Ge7 26.Hc1 Wc8 27.b4 Gxc5 28.Wxc5 Hd7 29.Hb2 Hd6 30.Wxc8 Wxc8 31.Wd1 Wd8

32.Gxd5 Sxd5 33.e4 He7 (33...He6 34.Hb3 Hf7 35.Wxd5 Wf8 36.Hb2.)
34.Wxd5 Wxd5 35.exd5 Kg8 36.Hc3 Kf7 37.Kf1 Hd6 38.Hf3+ Ke7 39.He4 g6 40.Hh4+ Kf8 41.Hxh7 Hxd5 42.Hxg6 a5 43.bxa5 Hxa5 44.Hd6+ Kf7 45.h4 Hc3 46.Kg2 b5 47.Hd5+ Kg6 48.Hxb5 Hxa3 1–0.

55. III Puchar Ministra Komunikacji, 1977.
1. A. Urzica 8p. (z 10), 2. L.A. Schneider 7,5p., 3. A. Maciejewski 7p., ... 10-14. W. Schinzel 5,5p. (grało 32).

("Sz" 1977, s. 372)

56. XXXI Drużynowe Mistrzostwa Polski, Katowice 18-28 X 1977.
1. Maraton Warszawa 51p., 2. Anilana 48p., 3. Legion 47,5p.... 5. Polonia 42p. itd.

("Sz" 1978, s. 1)

57. XXX MP Kobiet, Elbląg, 12-23 II 1978.
1-2. A. Jurczyńska i M. Wiese po 8p (z 11), 3-6. K. Radzikowska, I. Jezierska, H. Ereńska-Radzewska i B. Pytel po 7,5p. itd (gralo 43).

("Sz" 1978, s. 102)

58. XXXV Mistrzostwa Polski, Kraków 5-25 II 1978.
1. A. Kuligowski i A. Sznapik po 11p (z 17), 3-5. W. Schmidt, J. Adamski i W. Świć po 10p. itd.

("Sz" 1978, s. 129)

59. Baraż Kuligowski - Sznapik, Warszawa 12-15 III 1978.

("Sz" 1978, s. 168)

60. Mistrzostwa Warszawy Juniorów Starszych.
W turnieju kołowym 14 zawodników wygrał junior młodszy Marek Kolasiński 9,5p.

("Sz" 1978, s. 185)

61. Eliminacje do turnieju strefowego, Warszawa, 15-21 V 1978.
1. Kuligowski 4p. 2. Skrobek 3p, 3-4. Sznapik i Schmidt po 2,5.

("Sz" 1978, s. 204)

62. XVI Memoriał Rubinsteina.
Kuligowski zajmuje dalekie miejsce, ale wygrywa partię z Anderssonem.

("Sz" 1978, s. 298)

63. IV Puchar Ministra Komunikacji, Warszawa, 30 V-10 VI 1978.
1. Kuligowski 8p. (z 11), 2. S. Webb 7,5p. 3. W. Schinzel 7p. itd.
J. Cycling wygrywa turniej poboczny.

("Sz" 1978, s. 330)

64. XXIII Olimpiada Szachowa, Buenos Aires.

("Sz" 1979, nr 1 i 2)

65. Puchar Bieszczadów, Krosno, 2-14 IX 1978.
1. K. Kojder 8p. (z 11), 2-3. W. Schinzel i Z. Klaric po 7p. itd (norma mm).

("Sz" 1979, s. 24)

66. Mistrzostwa Warszawy 1978.
1-3. R. Bugajski, A. Trylski i K. Marcinkowski po 8p. (z 11) itd.

67. IX Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów, Lublin 1978.
1. Legion Warszawa 44,5p. (z 66), 2. Polonia 44,5p. 3. Łączność Bydgoszcz 43,5p. itd. Pawel Kruza wygrał rywalizację na 4. szachownicy (9 z 11).

("Sz" 1979, s. 33)

68. XXXII Drużynowe Mistrzostwa Polski, Szeligi, 2-12 XII 1978.
1. Łączność Bydgoszcz 50p. 2. Legion 46p., 3. Maraton 45,5p. ...5. Polonia 43,5p.

("Sz" 1979, s. 71)

69. Kuligowski jest najlepszy z Polakow na liście Elo na 1 I 1979, ranking 2495, przyrost 185 p.

("Sz" 1979, s. 84)

70. Turniej strefowy, Warszawa, 6-31 I 1979.
Kuligowski zajmuje ostatnie miejsce w grupie.

("Sz" 1979, s. 97)

71. XXXVI MP, Tarnów, 12-26 II 1979.
1. J. Przewoźnik 9,5p (z 13), 5. W. Schinzel 8,5p. 8. R. Bugajski 8p. itd.

("Sz" 1979, s. 130)

72. XIII Turniej Hradec Kralove, 27 XII 1978 - 7 I 1979.
1-4. W. Schinzel, G. Danner, B. Gurgenidze i L. Barczay po 7,5 (z 11) itd.

("Sz" 1979, s. 147)

73. V Puchar Ministra Komunikacji, 14-25 V 1979.
Kuligowski i Schinzel zajmują dwa ostatnie miejsca w turnieju.

("Sz" 1979, s. 201)

74. Nałęczów, 14-31 VII 1979.

Kuligowski przedostatni.

("Sz" 1979, s. 256)

75. Mistrzostwa Warszawy 1979.
1. Zb. Sęk 7,5p (z 11), 2-3. K. Marcinkowski i Z. Autowicz 7p. itd.

("Sz" 1979, s. 371)

76. I Liga Juniorów, Charzykowy, lato 1979.
1. Legion 44,5p. 2. Łączność Bydgoszcz 43,5p. 3. Avia Świdnik 43p., 4-5. Maraton W-wa i Polonia - po 35,5p. itd.

("Sz" 1979, s. 373)

77. XXXIII Drużynowe Mistrzostwa Polski, Lublin 10-20 XI 1979.
1. Maraton Warszawa 56,5p. 2. Avia Świdnik 53,5p. ... 6. Polonia 39,5p. itd.

"W Polonii m. Kuligowski stosując ryzykowną strategię boksera wagi ciężkiej ("on - mnie albo ja - jego") sporo wygrał, ale przegrał aż 4 partie".

("Sz" 1980, s. 1)

J. Pietkiewicz – W. Schinzel [D58]
Słupsk, 1979
1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 d5 4.Gg5 Ge7 5.Sf3 0–0 6.e3 h6 7.Gh4 b6 8.Ge2 Gb7 9.cxd5 exd5 10.Se5 Sbd7 11.f4 Sxe5 12.fxe5 Se4 13.Gxe7 Hxe7 14.Sxe4 dxe4 15.0–0 c5 16.Hb3 cxd4 17.exd4 Wad8 18.Wad1 Kh7 19.Gg4 f6 20.Hg3 (20.He3=)
20...fxe5 21.dxe5 Wxd1 22.Wxd1 Hc5+ 23.Kh1 Hc2 24.h4 Hf2 25.Hxf2 (25.Kh2.)
25...Wxf2 26.e6 (26.Kh2 e3 27.Kg3 Wxg2+ 28.Kf4 e2 29.We1 g5+ 30.hxg5 hxg5+ 31.Kf5 Gc8+ 32.e6 Gxe6+ 33.Kxe6 Wxg4 34.Wxe2.)
26...e3 27.e7 Gxg2+ 28.Kg1 Gc6

29.Wd7? (Białe nie zauważyły groźby mata. Znacznie lepsze było 29.Gh5 Wg2+ 30.Kf1 Wxb2 31.Ke1 g6 32.Wd6; albo jeszcze lepiej 29.Wd4 i następnie:
A) 29...Wxb2 30.Gf5+ Kg8 31.Ge6+ Kh7 32.Gf5+ i remisują wiecznym szachem białe (słabe okazuje się 32.Gd7 Gxd7 33.Wxd7 Wb1+ 34.Kg2 e2 35.e8H e1H 36.Hxe1 Wxe1 37.Wxa7);
B) 29...Wg2+ 30.Kf1 Wf2+ 31.Kg1 i wieczny szach wymuszają czarne, bo pion e7 jest bardzo groźny.)
29...Wg2+! 30.Kf1 Wxg4 31.e8H Gb5+ 0–1.

78. Turniej międzynarodowy w Nisu, 16 X - 3 XI 1979.
1-2. Kuligowski i Y. Seirawan po 9,5p. z 13, 3. G. Tringow 8,5p. 4. V. Jansa 8 itd.

("Sz" 1980, s. 111)

79. XXXVII Mistrzostwa Polski, Łódź 10-28 II 1980.
1. A. Sznapik 10,5 p. z 17, 2. W. Schmidt 10p. 3. A. Kuligowski 9p. ... 11. W. Schinzel 7,5p. itd.

("Sz" 1980, s. 129)

80. IV Akademickie Mistrzostwa Polski, Jarosławiec 27 XII 1979 - 5 I 1980.
1. Zb. Jaśnikowski i J, Krasoń - po 8p. z 10, 3. R. Bugajski 7,5 p. itd.

("Sz" 1979, s. 152)

81. VI Puchar Ministra Komunikacji, 23 V - 3 VI 1980.
1. A. Kuligowski 7,5p. z 11, 2-4. W. Uhlmann, L. Vogt i A. Sznapik - po 6,5p. ...9. W. Schinzel 5p, ... 12. R. Bugajski 4p.
Turniej otwarty wygrał M. Sarwiński (Polonia) 8,5p. z 11.

("Sz" 1980, s. 222)

82. Drużynowe Mistrzostwa Polski, Jaszowiec 4-14 X 1980.
1. Legion 49,5p. 2. Avia Świdnik 48,5p. 3. Maraton W-wa 45,5p. ...7. Polonia 39,5p. itd.

("Sz" 1981, s. 1)

83. XXIV Olimpiada Szachowa, Malta XI-XII 1980.
A. Kuligowski (+7-0=6) zdobył srebrny medal na 3. szachownicy. Otrzymuje tytuł arcymistrza.
(Artykuł Wł. Litmanowicza w "Szachach" 1981, s. 105.)

("Sz" 1981, s. 25)

84. Mistrzostwa Warszawy.

W uzupełniającym meczu o indywidualne mistrzostwo Warszawy mm A. Adamski zwyciężył 2:0 S. Dejkałę.

("Sz" 1981, s. 100)

85. Hradec Kralove 1980/81.
1. L. Karlsson 8p. z 10, 9-10. A. Kuligowski i Z. Beil - po 4p. 11. Z. Jaśnikowski 3p.

("Sz" 1981, s. 116)

86. XXXVIII Mistrzostwa Polski, Warszawa, 8-23 II 1981.
1-2. W. Schmidt i A. Sznapik - po 10p. z 15, 3. J. Pokojowczyk 9p. 4-6. A. Kuligowski, J. Bielczyk i K. Pańczyk - po 8,5p. ... 11. W. Schinzel 7p. itd.

("Sz" 1981, s. 132)

(partia Schmidt-Kuligowski, "Sz" 1981, s. 144)

87. Krosno 1980.
1. R. Skrobek 11p. z 14, 2-4. A. Kuligowski, R. Tomaszewski i A. Lanc (CSRS) - po 8p. itd.

("Sz" 1981, s. 139)

88. Lone Pine, 29 II - 8 IV 1981.
1. W. Korcznoj 7p. z 9.... 40-47. ... A. Kuligowski 4,5p. itd.

("Sz" 1981, s. 163, spr. Kuligowskiego)

89. V Mistrzostwa Polski Dziennikarzy, Wrocław 1981.
1. St. Gawlikowski 6,5p. 2. M. Ziembiński 6p. 3. A. Sitek 4,5p. itd. (grało 16 zaw.)

("Sz" 1981, s. 183)

90. Turniej Hutnik - Polonia, Warszawa, 22 VI - 3 VII 1981.
1. Sarwiński 8,5p. z 11, 2. Schinzel 7p. ...5. Bugajski 6p. 7. Dejkało 5p. itd.

("Sz" 1981, s. 207)

91. Stanisław Gawlikowski nie żyje; 9 XI 1981.

("Sz" 1982, s. 36).

92. XXXIV Drużynowe Mistrzostwa Polski, Lubniewice 10-20 X 1981.
1-2. Maraton Warszawa i Legion - po 48p., 3. Avia Świdnik 47p., ... 6. Polonia 43,5p. itd.

("Sz" 1982, s. 50)

93. Eliminacje VIII Mistrzostw Europy, Holzoster, 25-30 X 1981.
A. Kuligowski uzyskuje 3p. z 4 partii, ale Polska przegrywa mecz z Holandią i nie awansuje do finału.

("Sz" 1982, s. 58)

94. III Drużynowe Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, Graz 13-30 III 1981.
Kuligowski na 1. szachownicy uzyskuje 5p. z 8 partii.

("Sz" 1982, s. 67)

95. XXXIX Mistrzostwa Polski, Zielona Góra 13-28 II 1982.
1-2. J. Adamski i A. Sygulski - po 10p. z 15, 3. P. Stempin 9,5p. ... 15. R. Bugajski 6p.

("Sz" 1982, s. 97)

96. Mecz Polska - NRD, Słupsk 25-30. IX. 1982.
Kuligowski uzyskuje 1p z 3 partii

("Sz" 1982, s. 261).

97. I Memoriał Stanisława Gawlikowskiego, Warszawa, 20 XI 1982.
"Turniej rozegrano systemem szwajcarskim z udziałem 54 zawodników. Grano tempem po 15 minut dla zawodnika. Puchar przechodni ufundowany przez organizatora turnieju zdobył K. Sznapik ("Hutnik") przed mm. J. Adamskim ("Legion") po 6p. z 7, 3-4. L. Bieliński (AZS) i T. Wieśniak ("Polonia") po 5,5p. 5-10. P. Gasik, M. Kolasiński (obaj "Polonia"), mf. R. Marszałek ("Legion"), A. Pietrow ("Hutnik"), I. Nowak (Pocztowiec" Poznań) i M. Ziembiński ("Maraton") po 5p. itd."

("Sz" 1992, s. 280).

98. XXV Olimpiada Szachowa, Lucerna, X - XI 1982.
Męska reprezentacja Polski zajmuje 7. lokatę. Arcymistrz A. Kuligowski na 3. szachownicy uzyskuje 8p. z 12 (drugi wynik w drużynie).

("Sz" 1983, s. 1-14)

99. XXXVI Drużynowe Mistrzostwa Polski, Gdynia, 3-12 XII 1982.
1. Avia Świdnik 47p, 2. Start Lublin 45p. 3. Chemik Bydgoszcz 44p. ... 11. Polonia Warszawa 38p.
"Polonia Warszawa - tylko 4p. (z 9) jej lidera przy bardzo niefrasobliwym podejściu do gry (liczne spóźnienia) nie stwarzały chyba akcentów mobilizujących dla reszty drużyny. Poloniści wygrali w Gdyni tylko 2 mecze, nie grał (przebywający cały czas na sali gry) Władysław Schinzel".

("Sz" 1983, s. 18-25)

100. XL Mistrzostwa Polski, Piotrków Trybunalski, 12-27 II 1983.
1. Z. Szymczak 10,5p. (z 16), 2. J. Flis 10p. 3-4. P. Staniszewski i Z. Księski - po 9,5p. ...13. M. Sarwiński 5p. itd.

("Sz" 1983, s. 81-89)

101. Marek Łada ("Polonia") zostaje mistrzem Warszawy juniorów młodszych.

(koniec części piątej)

Część czwarta | Część trzecia | Część druga | Część pierwsza

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula