Kronika 2011 (50)

80 rocznica urodzin Krystyna Hołuj, Stefan Witkowski

     Obchodzimy w tym roku 80 rocznicę urodzin pary znanych polskich szachistów.

Galeria zdjęć

     5 lutego 1931 r. we Lwowie Krystyna Hołuj. Po wojnie (częściowo pod nazwiskiem Radzikowska) przez ponad 20 lat była liderką polskich szachów kobiecych, "żelazną" reprezentantką kraju podczas rozgrywek o indywidualne mistrzostwo świata kobiet (najlepszy wynik to VII - VIII miejsce na turnieju międzystrefowym Ohrid 1970), olimpiad szachowych (5 występów) i meczów międzynarodowych.
Byłyśmy pionierkami
Postać Krystyny Hołuj - Radzikowskiej została uwieczniona w książce "Arcymistrzyni" pióra mm. Mirosławy Litmanowicz (Wydawnictwo Penelopa 2010).
Arcymistrzyni

Krystyna Radzikowska

     27 września 1931 roku w Łodzi urodził się Stefan Witkowski. W latach 1951-1979 osiemnastokrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw Polski. W 1954 r. podzielił miejsca 1-2 z Bogdanem Śliwą, ale dodatkowy mecz o tytuł przegrał w stosunku 2:4. W 1959 roku zdobył tytuł mistrza Polski po barażu z Józefem Gromkiem (wynik 4:0). Uczestniczył w Olimpiadzie Szachowej w Monachium. Grał w barwach klubów warszawskich: DWP, Gwardia, a następnie Maraton; w tym ostatnim notując największe sukcesy w grze drużynowej. Jednocześnie zajmował się działalnością trenerską, przez szereg lat pełniąc obowiązki opiekuna kadry narodowej kobiet. W Polskim Związku Szachowym był wieloletnim członkiem zarządu, wiceprezesem oraz kierownikiem wyszkolenia. Za organizację turniejów "Złotej Wieży" otrzymał tytuł "Zasłużonego Działacza Kultury". Do ostatnich dni z ochotą brał udział w turniejach, m.in. w mistrzostwach weteranów Warszawy.

Stefan Witkowski


Galeria zdjęć

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional