Kronika 2010 (39)
BENT LARSEN NIE ŻYJE
(4.03.1935 - 9.09.2010)

     9 września br. zmarł szachista duński Bent Larsen, jedyny - poza Robertem Fischerem - realny przeciwnik szachistów ZSRR w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W marcu obchodził jubileusz 75-lecia. Od wielu lat mieszkał w Argentynie z drugą żoną Laurą Beatriz Benedini. Był bezdzietny.
     Larsen po raz pierwszy dał o sobie znać światu podczas olimpiady moskiewskiej 1956, gdzie za świetny wynik na 1-ej szachownicy otrzymał tytuł arcymistrza. Trzykrotnie wygrał lub dzielił pierwsze miejsce podczas turniejów międzystrefowych (Amsterdam 1964, Sousse 1967, Bled 1976), ale w meczach pretendentów kończył udział najwyżej na szczeblu półfinału. W 1970 r. grał z Borysem Spasskim na 1. szachownicy w "Meczu Stulecia" w Belgradzie (padł remis 1,5:1,5).
     Larsen był reprezentantem stylu uniwersalnego, jakkolwiek sam przyznawał się do ideowego pokrewieństwa z Nimzowitschem i innymi hipermodernistami. W latach dojrzałych miał w repertuarze dosłownie wszystkie debiuty, łącznie z otwarciem 1.b3 (zwanym następnie Debiutem Larsena), debiutem Birda, obroną Caro - Kann, sycylijską, francuską, hiszpańską i obroną Alechina, uznając czynnik zaskoczenia debiutowego za ważny element walki. Lubił i doskonale rozgrywał pozycje z naruszoną równowagą, gdzie obie strony mają szanse na zwycięstwo lub na porażkę. W 1967 roku jako pierwszy został nagrodzony "Szachowym Oskarem".
     Starty w turniejach łączył z działalnością dziennikarską, ale jednocześnie uważał, że zbytnia aktywność autorska może być szkodliwa dla wyników turniejowych.

Bent Larsen 1972

     Optymizm, waleczność, sarkastyczny humor, żywa inteligencja, spokój i umiar w życiu - takiego zapamiętamy Benta Larsena, nadal (mimo konkurencji Magnusa Carlsena) najwybitniejszego szachistę Skandynawii wszechczasów.

Partie (games)


http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional