XXIII Konferencja Sędziów Szachowych
Kraków 2007

Patrz Komunikat

     Organizatorem tegorocznej konferencji było Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego. Lokalizacja położonego w cichej dzielnicy Krakowa hotelu "Optima" pomogła stworzyć idealne dla obrad sędziowskich warunki.

     Już w piątek 7 grudnia w godzinach wieczornych pojawili się pierwsi uczestnicy konferencji. Sobotnie przedpołudnie zarezerwowane było na egzaminy na klasę państwową oraz pierwszą. Wszyscy egzaminowani poradzili sobie z zawiłościami testów układanych przez członków Kolegium Sędziów PZSzach i uzyskali nominacje na wyższe klasy. Po obiedzie rozpoczął się pierwszy dzień obrad.

     Obrady poprowadził Zygmunt Ryll, po wybraniu komisji mandatowej, skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków nastąpiła prezentacja działalności Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego. W przejrzystym wystąpieniu Andrzej Irlik przedstawił dokonania kolegium w ostatnim roku.

     Kolejnym punktem było sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów PZSzach w 2007 roku oraz realizacja Uchwał Konferencji z 2006 roku zrelacjonowane przez przewodniczącego komisji Andrzeja Filipowicza.

     Bardzo ciekawe dla zebranych okazało się omówienie najnowszych problemów związanych z burzliwym rozwojem elektroniki użytkowej. Szachiści wiele skorzystali na rozwoju technik komputerowych wspierających proces nauki oraz samej organizacji zawodów szachowych, ale pojawiły się też liczne zagrożenia. Jednym z nich jest stosowanie niedozwolonej pomocy w trakcie rozgrywek szachowych przy pomocy programów grających. Omówione zostały pierwsze kontrowersje odnotowane na zawodach szachowych, na których zaistniało podejrzenie stosowania z pomocy programu grającego za pomocą łącza radiowego. W dwóch przypadkach zawodnicy zostali usunięci z zawodów na podstawie analizy partii.

Patrz także: ROZGŁOS W POLICACH wcześniejsze SUPERMAN? ALLWERMANN! oraz WARSZAWSKI ZNACZY ZARADNY

     Nie istnieją precyzyjne przepisy regulujące tego rodzaju sprawy i środowiska sędziowskie na całym świecie oczekują na rozwiązania tego problemu przez FIDE.

     Ważne dla uczestników konferencji były informacje o nowościach w przepisach turniejowych zwieńczone demonstracją dwóch programów do kojarzenia turniejów szachowych.
Pierwszy z programów, austriacki Swiss Manager, autorstwa Heinza Herzoga, prezentował Andrzej Irlik, następnie Bogdan Obrochta przedstawił kilka możliwości polskiego programu ChessArbiterPro, autorstwa Adama Curyło. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o działaniu wielu pożytecznych funkcji programów.

     Obydwa programy są godne polecenia, jako dojrzałe aplikacje maksymalnie ułatwiające prowadzenie zawodów szachowych oraz tworzenie wyczerpujących sprawozdań.
Sędziowanie turniejów bez tego typu wspomagania może być obecnie bardzo trudne, do wysyłania zaś sprawozdań sędziowskich takie programy są wręcz niezbędne.

     Program austriacki dostępny jest u przewodniczącego Kolegium Sędziów PZSzach Andrzeja Filipowicza, program polski można zakupić bezpośrednio na stronie autora.

     Na zakończenie Konferencji podjęto szereg uchwał, których realizacją będzie się zajmowało Kolegium Sędziów.

Info: http://pzszach.org.pl/

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional

Copyright © Adam Umiastowski & Tomasz Lissowski 2007
Pismo utworzone dnia 26-12-1997