Felietony

KARPOW - URALSKI FENOMEN

"Każdy mistrz świata to w szachach epoka. Nie inaczej jest z Anatolijem Karpowem. Udowodnił on, iż słusznie jest uważany za najsilniejszego szachistę globu lat siedemdziesiątych i początku lat osiemdziesiątych. Rozegrał mnóstwo przepięknych partii i zrobił bardzo wiele dla popularyzacji gry. Karpow ma zapewnione miejsce w historii szachów"
(Garri Kasparow)
 
Droga sportowa przyszłego mistrza świata (urodził się 23 maja 1951 roku) rozpoczęła się w mieście Złatoust na Uralu. W 1966 roku Karpow uzyskał tytuł mistrza. Już wówczas powszechny podziw budziła jego wirtuozeria w rozgrywaniu końcówek, głębokie wniknięcie w sekrety pozycji i kolosalna odporność nerwowa, jakże niezwykła u drobnego chłopaczka, niewiele wystającego ponad stół.
W 1969 roku Anatolij zdobył tytuł mistrza świata juniorów, rok później uzyskał tytuł arcymistrza. Pod okiem świetnego trenera S. Furmana z każdym miesiącem nabierał mocy. W 1973 roku awansował do rozgrywek pretendentów i kolejno wyeliminował groźnych rywali: Poługajewskiego, Spasskiego i Korcznoja. Cały świat z napięciem oczekiwał na mecz Karpowa z Fischerem, ale amerykański arcymistrz nie stanął do walki. 3 kwietnia 1975 roku Anatolij Karpow został ogłoszony dwunastym mistrzem świata.
Jeszcze dwukrotnie (lata 1978 i 1981) Karpow obronił tytuł najsilniejszego szachisty globu. Z niezwykłą skutecznością uczestniczył w rozmaitych turniejach i meczach, odnosząc łącznie ponad 150 zwycięstw, co do dziś jest fantastycznym, nieosiągalnym dla innych rekordem.
W latach 1984 - 1990 Karpow rozgrywa 5 meczów z Garri Kasparowem. Po stracie tytułu mistrza świata nie odszedł w cień, lecz ze zdwojoną energią kontynuował walkę o najwyższe pozycje. W 1994 roku wygrał super-turniej w Linares z wynikiem 11 pkt/13; po raz pierwszy w historii szachów wynik turniejowy w skali Elo przekroczył 3000 punktów.
Anatolij Karpow w latach 1993 - 1999 dzierżył tytuł mistrza świata FIDE. Ma wielki dorobek dziennikarski i pisarski; samodzielnie lub jako współautor wydał kilkadziesiąt książek: zbiorów partii komentowanych, monografii debiutowych itp. Arcymistrz jest uważany za przedstawiciela stylu uniwersalnego, zbliżonego do klasycyzmu Capablanki i Fischera. Bazując na ogromnym wrodzonym talencie, zsyntetyzował w swej grze najlepsze cechy poprzedników: fundamentalną strategię Botwinnika, harmonię działania figur Smysłowa, wyczucie niebezpieczeństwa Petrosjana. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie brydża i innych gier stolikowych. Ceniony filatelista; jego zbiór znaczków należy do najcenniejszych w Rosji.
Anatolij Karpow przybywa do Warszawy w towarzystwie arcymistrza Ewgenija Swiesznikowa, znanego najlepiej jako "ojciec" popularnego wariantu w obronie sycylijskiej.
 

http://szachowavistula.pl/vistula/
 
e-mail

Valid HTML 4.01!