Mistrzostwa Europy Kobiet

Iasi 2021

Mistrzostwa Europy Kobiet, rozegrane w rumuńskim Iasi w dniach 9-20.08.2021 zgromadziły 117 uczestniczek.
Zwyciężyła doświadczona zawodniczka ormiańska Elina Danielian 9 pkt., drugie miejsce zajęła Iulija Osmak z Ukrainy 8,5 pkt., trzecie miejsca zajęła Oliwia Kiołbasa z Polski 8 pkt.

M.Tyt.Nazwisko, ImięFedFIDEPkt TB 1
1GMDanielian Elina ARM240792404
2IMOsmak Iulija UKR24188,52388
3WIMKiolbasa Oliwia POL228882372
4IMBuksa Nataliya UKR241382334
5WGMSargsyan Anna M. ARM23887,52370
6IMMammadova Gulnar AZE23857,52360
7GMKhotenashvili Bela GEO24717,52358

itd. 117 uczestniczek

Wyniki końcowe Mistrzostwa Europy Kobiet Iasi 2021

Danielian wygrała 7 partii przy 4 remisach, zasłużenie zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni Europy. Iulija Osmak wygrała 6 partii przy 5 remisach, Oliwia Kiołbasa odniosła 5 zwycięstw przy 6 remisach.
Przytaczamy zwycięskie partie brązowej medalistki Oliwii Kiołbasy, która zdobyła w tych zawodach normę arcymistrzowską i zapewne wzmocni naszą reprezentację.
Proponujemy także zaznajomić się z grą mistrzyni Europy.

Partie komentowane

Nadya Toncheva - Oliwia Kiołbasa Obrona Sycylijska |
Oliwia Kiołbasa - Nadya Toncheva Partia Hiszpańska |
Irina Bulmaga - Oliwia Kiołbasa Partia Hiszpańska |
Oliwia Kiołbasa - Thanh Trang Hoang Obrona Francuska |
Lela Javakhishvili - Oliwia Kiołbasa Gambit Hetmański |

Obrona Sycylijska

Toncheva, Nadya (2156) -- Kiołbasa, Oliwia (2288)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 4) Iasi ROU 2021.08.12 0-1 B50
1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.c3 Sf6 Obrona Sycylijska.
4.Gd3 Gg4 5.h3 Gh5 6.O-O Często spotykanym posunięciem jest 6.Gc2, np. 6...Sc6 7.d3 e6 8.Sbd2 Ge7 (albo 8...d5 9.He2 Ge7 10.Sf1 c4 (stosowane są także posunięcia 10...O-O; 10...Hc7; 10...Ha5) 9.Sf1 d5 10.Sg3 Gg6 11.Sh4.
Dobrym przykładem jest partia rozegrana na bardzo wysokim poziomie:
Nakamura, Hikaru -- Duda, Jan-Krzysztof 1-0 (46 pos.) chess.com Speed 2019 6.Gc2 e6 7.d3 Sc6 8.Sbd2 Ge7 9.Sf1 d5 10. He2 Hb6 11.Sg3 Gg6 12.O-O Ha6 13.e5 Sd7 14.h4 h6 15.a3 O-O-O 6...Sc6 7.Gc2 Białe mogły wybrać 7.We1 e6 8.Gb5 Ge7 9.d3.
7...e6 8.d3 Ge7 9.Ge3 d5

10.exd5 Oddanie centrum wygląda nieszczególnie pociągająco. Manewry w rodzaju 10.Gf4 O-O 11.Sbd2 b5 12.He2 h6 13.a3 pozwalały utrzymać pozycję w dobrej kondycji.
10...Sxd5 11.d4 Wc8 12.Sbd2 cxd4 13.cxd4 f5 14.Sb3 O-O

15.a3? Białe szukając optymalnego ustawienia figur nieświadomie osłabiają znacznie pozycję. Ostrożne manewry w rodzaju 15.He2 Kh8 16.Gd1 Gd6 17.He1 Gxf3 18.Gxf3 mogły pomóc w utrzymaniu pozycji.
15...Gd6?! Nieudany manewr, lepsze 15...a5 16.We1 Kh8 17.Wc1 b6 18.Gd3 a4.
16.Sc5?? Białe wciąż mogły stawiać przenosząc gońca na skrzydło królewskie 16.Gd3 Sxe3 17.fxe3 e5 18.dxe5 Sxe5 19.Ge2.
16...Gb8 17.Sd3 Gxf3 18.Hxf3 f4 19.He4 fxe3 20.Sc5 Sf6 21.Hxe6+ Kh8 22. fxe3 Sxd4 Białe poddały partię wobec straty figury, po 22...Sxd4 23.exd4 Hxd4+ 24.Kh1 Hxc5 dalszy opór był bezcelowy.
0-1

Partia Hiszpańska

Kiolbasa, Oliwia (2288) -- Khotenashvili, Bela (2471)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 5) Iasi ROU 2021.08.13 1-0 C72
1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 d6 5.O-O Gd7 6.c3 g6 7.d4 Partia Hiszpańska System Bronsteina.
7...Gg7 8.d5 Sce7 9.Gxd7+ Hxd7 10.c4 h6 11.Sc3 f5 12.Se1 Sf6 13.f3

13...O-O Pozycja przypomina ustawienia obrony królewsko-indyjskiej, tyle że brak gońców białopolowych.
14. Sd3 f4 15.b4 g5 16.a4 Wf7 17.Wa2 Sg6 18.a5 g4 19.b5 g3

20.h3? Niewłaściwa decyzja o zamknięciu pozycji na skrzydle królewskim mogła stać się przyczyną porażki. Wariant 20.Gd2 gxh2+ 21.Kxh2 Sh5 22.Ge1 Sg3 23.Gxg3 fxg3+ 24.Kxg3 pokazuje, że biały król był bezpieczny, np. 24...h5 25.Hd2 h4+ 26.Kh2.
20...Sh7 21.bxa6 Wxa6 22.Hb3

22...c5? Czarne niepotrzebnie osłabiają skrzydło hetmańskie, dla skutecznej obrony wystarczyło grać 22...Hc8 23.Wb2 b6 24.c5 bxc5 25.Hb8 Wf8 26.Hxc8 Wxc8 27.Wa2 Wca8 28.Gb2 Wxa5.
23.Sa4?! Wymiana pionów sprzyjała uporządkowaniu pozycji, np. 23.dxc6 Wxc6 24.Sd5 Sg5 25.Ga3 He6 26.Wb1 Sh4 27.Se1.
23...Sg5 24.Sb6

24...Sxh3+?! Wstęp do poświęcenia jakości na drugim skrzydle. Czarne utrzymywały pewną przewagę po 24...He7 25.Wd1 Sh4 26.Se1 Gf6 27.Hb5 Wg7 28.Ga3 Hf7.
25.Kh1 Wxb6 Czarne poświęcają jakość idąc za ciosem.
26.Hxb6 Sg5 27.Sxc5

27...He7?! Czarne wybierają złe miejsce dla hetmana, należało grać 27...He8 28.Se6 We7! 29.Hd8 Wxe6 30.Hxe8+ Wxe8 31.Ga3 Gf8.
28.Hxb7 Hd8 29.Hb6

29...Hf6?! Czarne planują przeniknąć hetmanem na pole h4, aby zagrozić białemu królowi. Prawidłowe 29...He7 30.Kg1 Sf8 31.Ga3 dxc5 32.Gxc5 He8 33.Hc6 Wd7 34.Wfa1 Hh5 35.a6 Hh2+ 36.Kf1 Hh1+ 37.Gg1 Sh3 38.gxh3 Hxf3+ 39.Ke1 Hc3+ 40.Kf1 zapewne prowadziło do remisu wiecznym szachem.
30.Wd1? Dla utrzymania równowagi białe powinny grać 30.Kg1, np. 30...Sf8 31.We1 Hg6 32.Se6 Hh5 33.Sxg5 hxg5 34.Kf1 g4 35.fxg4 itd.

30...Sxe4?? Tym razem przyszła kolej na błąd czarnych. Po 30...Sh4!! 31.Se6 Hg6 32.Sxg5 hxg5 33.Kg1 Gf8 34.a6 g4 35.fxg4 Hxg4 36.Wd3 f3 37.He3 fxg2 38.Wxg2 Sf3+ 39.Kf1 Hh3 czarne wygrywały.
31.Sxe4 Hh4+ 32.Kg1 Wb7 Czarne rozpaczliwie szukają drogi do kontynuacji ataku na króla, ofiara wieży ma odciągną białego hetmana od pola g1.
33.Hxb7 Hh2+ 34.Kf1 Hh1+ 35.Ke2 Hxg2+ 36.Kd3 Hxf3+ 37.Kc2 Hxe4+ 38.Kb2 Król w zasadzie jest już bezpieczny, czarne próbują jeszcze jednej możliwości - promocji piona na hetmana.
38...g2 39.Hb3 f3 40.Ge3 Se7 41.a6 Sf5 42.Gf2 Sd4 43.Hd3 Czarne poddały partię, gdyż nie są w stabnie powstrzymać promocji wolnego piona a6: 43.Hd3 Hg4 44.a7.
1-0

Partia Hiszpańska

Bulmaga, Irina (2413) -- Kiolbasa, Oliwia (2288)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 6) Iasi ROU 2021.08.14 0-1 C92
1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.O-O Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 O-O 9.h3 Gb7 Partia Hiszpańska Wariant Zajcewa/Flora.
Ciekawy przykład stanowi partia Osmanodja, Filiz -- Ingebretsen, Jens E 0-1 (45 pos.) Speed Chess Super Swiss, 2020 9...Sa5 10.Gc2 c5 11.d4 exd4 12.cxd4 We8 13.a4 Gb7 14.Sbd2 Sc6 15.d5 Sb4 16.Gb1 Gf8 17.Sf1 Sd7 18.Sg3 g6 19.Gd2 Gg7 20.Gxb4 cxb4.
10.d4 We8 Czarne mają do dyspozycji wymianę na d4:
Alvir, Aco -- Dietmayer-Kraeutler, Marco 1-0 (55 pos.) Steyr Ch, 2009 10...exd4 11.cxd4 Sa5 12.Gc2 c5 13.Sbd2 We8 14.b3 Gf8 15.Gb2 Wc8 16.dxc5 dxc5 17.e5 Sd5 18.Hb1 h6 19.e6 Wxe6 20.Gh7+ Kh8 21. Wxe6 fxe6 22.Se5 Wc7 23.Sg6+ Kxh7 24.Sxf8+ Kg8 25.Sxe6 Hd6.
11.Sbd2 h6 W przypadku wymian w centrum 11...exd4 12.cxd4 Sa5 13.Gc2 c5 białe mogą wybierać między 14.a4, 14.d5, 14.b3.
Karttunen, Mika -- Havanecz, Bianka 1-0 (31 pos.) Titled Tuesday 27. Apr, 2021 11...exd4 12.cxd4 Sa5 13.Gc2 c5 14.d5 Sd7 15.Sf1 Gf6 16.Wb1 Wc8 17.Se3 Sf8 18.b3 Gc3.
12.Sf1 Gf8 13.Sg3 Hd7 14.a4 Białe mają do wyboru kilka planów, mogą przygotować się do otwarcia centrum: 14.a3 Wab8 15.Gc2 Wbd8 16.Gd2 d5 17.dxe5 Sxe5 18.Sxe5 Wxe5 19.Gf4 Wee8 20.e5 Se4 21.f3 Sxg3 22.Gxg3; mogą także dążyć do zamknięcia centrum: 14.Gc2 Wad8 15.d5 Se7 16.b3 c6 17.c4.
14...Sa5 Zobaczmy przyklad gry po wymianie na polu d4:
Castiglione, Mario -- Jenni, Florian 0-1 (46 pos.) Wch U16, 1995 14...exd4 15.cxd4 Sb4 16.d5 c6 17.dxc6 Gxc6 18.Hd4 bxa4 19.Gxa4 Gxa4 20.Hxb4 Gc6.
15.Gc2 c5 16.d5 c4 17.Ge3 Manewr skoczka Sf3-h4-f5 jest godny uwagi:
Orndahl, Markus -- Blomstrom, Lars 1/2-1/2 (37 pos.) Politiken Cup 29th, 2007 17.Sh4 Hc7 18.Shf5 Kh8 19.f4 Sb3 20.Gxb3 cxb3.
17...Hc7 18.Sh2 Gc8 19.Hf3 Kh7 20.Wa3 bxa4 21.Gxa4 Wd8

22.Sg4?! Znakomitą grę zyskiwały białe na drugim skrzydle 22.Shf1 Wb8 23.Wb1 Ge7 24.Sd2 g6 25.Gd1 h5 26.Wba1 Sb3 27.Gxb3 cxb3 28.c4 Wf8 29.Hd1.
22...Sg8 23.Gc2?! Białe mogły sporo uzyskać na skrzydle hetmańskim: 23.Wea1 Wb8 24.Gd1 Wb5 25.Ge2 g6 26.b4 Sb3 27.Wb1 Wb7 28.Sf6+ Kg7 29.Sxg8 Kxg8 30.Gd1 Wb8 31.Gxb3 cxb3 32. Wbxb3.
23...Wb8 24.Wa2 Sb3 25.He2 a5 26.f4?! W dalszym ciągu aktualne były działania na skrzydle hetmańskim 26.Wa4!
26...Gd7 27.Wf1 Ge8 28.Kh1 Wb7 29.Wf3

29...Wc8? Skrzydło hetmańskie ma kluczowe znaczenie, dobre było 29...a4 30.Kh2 f6 31.f5 Wdb8 .
30.fxe5 dxe5 31.Sxe5 Hxe5 32.Gf4 He7

33.e5+?? Białe zaprzepaszczają uzyskaną przewagę i wpadają w kłopoty. Grając 33.Gd6!! Hd8 (33...Hxd6 34.e5+ Hg6 35.Gxg6+) 34.Gxf8 Sc1 35.Hd2 Sxa2 36.e5+ g6 37.Se4 Hh4 38.Wf4 Hh5 39.e6! całkowicie spychały czarne figury do defensywy.
33...g6 34.Se4 Hd7 35.Gxb3 Wxb3 36.Wxa5

36...Wb5?? Zdecydowaną przewagę dawało czarnym 36...Hd8 37.Wa7 Hxd5 38.Wf1 Wb7 39.Wd1 Hc6 40.Wxb7 Hxb7.
37.e6 Hxd5

38.exf7?? W równej pozycji białe źle obliczają warianty (efekt niedoczasu) i praktycznie przegrywają partię.
Kontynuacja 38.Wxb5 Hxb5 39.Gd6 f5 40.Gxf8 fxe4 41.Hxe4 Wd8 42.Wf1 Hd5 43.He3 pozwalała całkowicie wyrównać szanse.
38...Gxf7 39.Wxb5 Hxb5 40.Gd6 Hd5 41.Hf2 Gxd6 42.Wxf7+ Kh8 43.Sxd6 Hxd6 44.Wf4 Wa8 45.h4? Bardziej realistyczne było 45.Hd4+ Hxd4 46.Wxd4 Wc8 47.Wd7 Sf6 48.We7 z nadzieją na przedłużenie oporu.
45...Sf6? Wtrącenie szacha ostatecznie burzyło obronę białych: 45...Wa1+ 46.Kh2 Wd1 47.Hg3 Sf6 48.Wxf6 Hxf6 49.Hb8+ Wd8, szachy się kończą i białe muszą skapitulować wobec straty wieży.
46.Hd4 Hxd4 47.Wxd4 h5 48.Kh2 Sg4+ 49.Kg3 Se5 50.Kf4 Wa5 51.Ke4 Kg7 52.b3? Przyśpiesza przegraną, lepiej było grać 52.Wd1 Wb5 53.Wb1 i oczekiwać na działania czarnych.
52...cxb3 53.Wb4 Sc4 54.Kd4 Sd2 55.c4 Wa2 56.Kc3 b2 Po 56...b2 57.Wxb2 Wxb2 58.Kxb2 Nxc4+ czarne wygrywają końcówkę.
0-1

Obrona Francuska

Kiolbasa, Oliwia (2288) -- Hoang, Thanh Trang (2404)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 8) Iasi ROU 2021.08.17 1-0 C02
1.e4 e6 2.d4 d5 3.e5 c5 4.c3 Sc6 5.Sf3 Hb6 Obrona Francuska.
6.Sa3 cxd4 7.cxd4 Gb4+ 8.Gd2 Sge7 9.Sc2 Gxd2+ 10.Hxd2 Hxb2 11.Gd3 Hb6 12. O-O h6 13.Wab1 Hd8 Hetman może być umieszczony na polu c7:
Bergstrom, Rolf -- Sjodahl, Pontus 0-1 (35 pos.) Hasselbacken Open 2018, 13...Hc7 14.Wfc1 Gd7 15.h4 Wc8 16.Se3 Hb8 17.Wc2 Sd8 18.Wcb2 b6 19.Ga6 Wc7 20.Sf1 O-O.
14.Se3 Oliwia wcześniej grała posunięcie 14.Wfc1:
Kiolbasa, Oliwia -- Socko, Monika 0-1 (38 pos.) Insignis Women's Day 2021 14.Wfc1 Sf5 15.g3 O-O 16.Sce1 Scxd4 17.Sxd4 Sxd4 18.Hf4 Sc6 19.h4 Hc7 20.Sf3 Gd7.
14...b6 Witiugow grał kilka lat wcześniej 14...Sg6.
Volokitin, Andrei -- Vitiugov, Nikita 0-1 (31 pos.) European Blitz 2014 14...Sg6 15.g3 Sge7 16.h4 Wb8 17.h5 Gd7 18. Sg4 Ha5 19.Hf4 Ha3 20.Hd2 Sf5.
15.Wfc1 Sa5 16.g3 Gd7 17.Sg2 Sc4 18.He2 b5 19.Sf4 O-O 20.h4 g6 21.Sh2

21...Sc6? 21...Kg7 22.Hg4 Kh8 23.Hd1 Kg7 =.
22.Hg4? Lepsze 22.Sg4.
22...Ge8?! Czarne miały do dyspozycji bardziej dokładne rozwiązanie 22...Kh8 23.Hd1 Ha5 24.Gxc4 dxc4 25.Sg4 Se7 26.a4 a6 z równymi szansami.
23.Sh5

23...Kh8 Czarne znalazły się w krytycznej sytuacji, kontynuacja 23...a5 24.Wxb5 Sxd4 25.Sf6+ Kg7 26.Gxg6 fxg6 27.Wb7+ Wf7 28.Wxf7+ Gxf7 29.Hxd4, że mimo równego materiału białe figury mają lepsze perspektywy.
24.Sf6 Kg7 25.h5 a6 26.Sf3 Hc8 27.Kg2 Se7 28.Wh1 Wh8 29.Hf4 Gc6 30.g4 g5 31.Sxg5 hxg5 32.Hxg5+ Kf8 33.h6 Sg6 34.h7 Wa7 35.Gxg6 fxg6 36.Sd7+ Ke8 37. Hf6 Kxd7 38.Hg7+ Czarne poddały partię ze względu na perspektywę utratu prawie wszystkich figur: 38.Hg7+ Kd8 39.Hxh8+ Kc7 40.Hxc8+ Kxc8 41.h8=H+ Kc7 42.Wh7+ Gd7 43.Wxd7+ Kxd7 44.Hg7+ Kc6 45.Hxa7 itd.
1-0

Gambit Hetmański

Javakhishvili, Lela (2470) -- Kiolbasa, Oliwia (2288)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 10) Iasi ROU 2021.08.19 0-1 D37
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 Sbd7 5.cxd5 exd5 6.Gg5 Gambit Hetmański Wariant Wymienny.
6...c6 7.e3 Ge7 8.Gd3 O-O 9.Hc2 h6 10.Gh4 We8 11.O-O Se4 12.Gxe7 12.Gxe4 Gxh4 13.Gh7+.
12...Hxe7 13.Gxe4 dxe4 14.Sd2 Sf6 15.Wab1 Gf5 16.b4 Białe stosują atak mniejszościowy.
16...Wac8 17.Ha4 Zobaczmy kilka przykładów stosowania innych posunięć:
Zhai, Mo -- Kryakvin, Dmitry 1-0 (35 pos.) RBI Open Qualifier 3 2020 17.Sc4 Ge6 18.Se5 Gd5 19.Wfc1 He6 20. a3 a6.
Leenhouts, Koen -- Schippers, Maurice 1-0 (61 pos.) 16. HZ Open, 2012 17.Se2 Sd5 18.Wfc1 a6 19.Hc5 Hg5 20.Sc4 We6.
Nefedov, Sergey -- Babikov, Ivan 1-0 (49 pos.) ch-Moscow S/F 2012 17.Wfc1 a6 18.Sa4 Sd5 19.Hc5 Hg5 20.Kh1 Hh4 21.Wf1 We6 22.Sc3 Wd8 23.Sxd5 Wxd5 24.Ha7 He7 25.Sc4 Hc7.
17...b6 18.Wfc1 Wed8 Lutz, R. -- Bantel, Thomas 1/2-1/2 (46 pos.) OL Wuert 8889, 1989} 18...Wc7 19.Wc2 Wec8 20.Wbc1 c5 21.bxc5 bxc5 22.Sb5 Gd7 23.Ha5 Gxb5 24.Hxb5 Sd7 25.Sb3 Hd6.
19.Se2 h5 20.h3 h4 21.b5 cxb5 22.Hxb5 Sd5 23.Wxc8 Gxc8 24.Wc1 a6 25.Hb1 Gf5 26.Sc4 Wc8 27.Se5 Wxc1+ 28.Hxc1 Hb4 29.Kh2 Hd6 30.Kg1 Hb4

31.Kh2 Hd6 32.Kg1 f6

33.Sc4? Jeden z krytycznych momentów partii. Białe powinny dążyć do uzyskania kontrgry, dobrym przykładem może służyć wariant 33.g4 hxg3 34.Sxg3 Gxh3 35.Sg6 Ge6 36.Kg2 (mniej dynamiczne 36.Sxe4 Hc7 37.Hxc7 Sxc7 38.Sc3 Kf7 39.Sf4 Gc4 40.a3 zapewne też jest do przyjęcia) 36...Hd7 37.Hh1.
33...Hc6 34.Sd2 Hxc1+ 35.Sxc1

Powstała ciekawa końcówka lekkofigurowa. Czarny goniec i skoczek mają przewagę nad białymi skoczkami. Przewaga piona na skrzydle hetmańskim sprawia, że należy ocenić pozycję jako lepszą dla czarnych.
35...a5 36.Kf1 a4 37.Ke1 b5 38.a3 g5 39.Sa2 Gg6 40.Kd1 f5 41.Sb1 Białe nie mają wiele do powiedzenia w końcówce. Np. 41.Kc2 Gf7 42.Sc3 b4 43.axb4 Sxb4+ 44.Kb2 Sd3+ 45.Ka3 Sxf2 46.Kxa4 g4 47.hxg4 Sxg4.
41...f4 42.Sbc3 Jesli król idzie na pomoc zagrożonym pionom 42.Ke2 czarne grają 42...Gh5+ 43.Kf1 Gf7 44.Sb4 fxe3 45.fxe3 Sxe3+ 46.Kf2 Sc4.
42...f3 43.gxf3 Sxc3+ 44.Sxc3 exf3

45.e4 Moment końcowy partii wymaga ilustracji. Białe mają dwa wolne piony w centrum, ale trudno liczyć na ich promocję. Czarne mają możliwość dokonania przełomu na obu skrzydłach. Białe starają się rozdzielić siły, jednak ratunek jest już niemożliwy.
Przykładowy wariant: 45.Ke1 g4 46.Kf1 Gd3+ 47.Kg1 g3 48.Sd5 Kf7 49.Sb4 Ge4 50.Sa2 Ke6 51.Sc3 Gd3 52.Sa2 Kd5 53.Sb4+ Kc4 54.d5 wolny pion nie stanowi zagrożenia dla czarnych 54...Gf5 55.d6 Gxh3 czarne zdobywają piona 56.e4 Kd4 57.Sd5 Ke5! 58.Sc3 Gd7 ginie wysunięty pion d6.
45...g4 46.Ke1 gxh3 Białe poddały partię gdyż wolny pion na kolumnie h osiąga pole przemiany.
0-1

Gambit Hetmański

Danielian, Elina (2407) -- Balajayeva, Khanim (2376)
21. ch-EUR Indiv w 2021 (r. 3) Iasi ROU 2021.08.11 1-0 D30
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Sf3 Sf6 4.e3 c5 Gambit Hetmański System Tarrascha.
5.a3 cxd4 6.exd4 Ge7 7.Sc3 O-O 8.Gd3 dxc4 9.Gxc4 b6 10.O-O Ga6 Reich, Thomas -- Doettling, Fabian 0-1 (65 pos.) Pyramiden Franken Cup 2nd, 1999 10...Gb7 11.Gg5 Sa6 12.He2 Sc7 13.Gxf6 Gxf6 14.Wfd1 Sd5 15.Sxd5 Gxd5.
11.Gxa6 Sxa6 12.Se5 Sc7 13.Gg5 Brianski, Dmitry -- Kovacik, Emil 1-0 (52 pos.) Bratislava Slovan Open, 1989 13.Sc6 Hd7 14.Hf3 Wfc8 15.Sxe7+ Hxe7 16.Gg5 h6 17.Gh4 Wd8 18.Wad1 Scd5 19.Wfe1 g5 20.Gg3 Wd7.
13...h6 Plachetka, Jan -- Astolfi, Frederic 1/2-1/2 Cannes Open, 1990 13...Scd5 14.Sc6 Hd7 15.Sxe7+ Hxe7 16.Sxd5 exd5 17.We1 Hd6 18.We5 Wfe8 19.He2 Se4 20.f3 Wxe5 21.dxe5 Hc5+ 22.Ge3 d4 23.Wc1 Sc3 24.Wxc3 Hxe5 25.f4 He8 26.Wd3 dxe3 27. Wxe3 Hd7 28.Wd3.
14.Gxf6 Gxf6 15.Wc1 Sd5 16.Se4 He7 17.Ha4 Gg5 18.Wc2 Wfc8 19.g3 Wxc2 20.Hxc2 Hc7 21.Hxc7 Sxc7 22.Sd6 Wf8 23.Sc6 Wa8 24.h4 Gf6 25. Wc1 Se8 26.Sxe8 Wxe8 27.Wc4 Wa8 28.Kf1 Kf8 29.Ke2 Ke8 30.h5 Kd7 31.Kd3 Kd6 32.f4 a6 33.b3 Albo 33.Se5 Gxe5 34.dxe5+ Kd7 35.Ke4.
33...Wg8 34.Se5 Gxe5 35.dxe5+

Powstała końcówka wieżowa z równymi szansami.
35...Kd7 36.Wd4+ Kc7 37.Ke4

37...We8? Błąd! Po 37...g6 38.Wc4+ Kd7 39.hxg6 Wxg6 40.Wd4+ Kc7 41.Kf3 h5 szanse były równe.
38.g4 Wf8 39.Wd1 We8 40.b4 Wf8 41.f5? Lepiej wygląda 41.a4 Wh8 42.f5 We8 43.Wd4 Kc6 44.Wd6+ Kc7 45.b5 axb5 46. axb5.
41...Wg8? Lepsze 41...Wd8 42.Wf1 Wd2 43.f6 We2+ 44.Kd3 Wxe5 45.fxg7 Wg5 46. Wxf7+ Kd6 47.Wa7 Wxg4 48.Wxa6 Kc6 i czarne wciąż jeszcze się trzymają.
42.a4 We8 43.Wg1 Nieco lepsze było 43.Wd4 Kc6 44.Wd6+ Kc7 45.b5 axb5 46.axb5 We7 47.Wc6+ Kb7 48.Wc3 Wd7 49.Wf3 Wc7 50.Wd3.
43...Wd8 44.Wc1+ Kb7 45.b5 axb5 46.axb5 Wa8 47.Wc4 Wg8 48.Wc6 We8 49.Kf4 Wf8 50.Wc1 Wd8

51.Wc6?? Białe niepotrzebnie ustawiają wieżę na polu c6, wieża powinna zmierzać na kolumnę "f" aby grozić wtargnięciem na pole f7 po wymianie f5xe6. manewry 51.Ke4 Wa8 52.Wc4 Wb8 52.f6 dawały białym wygraną.
51...Wf8?? W równej pozycji czarne robią decydujący błąd. 51...exf5 52.gxf5 Wd4+ 53.Kf3 Wd5 54.Ke4 Wxb5 55.f6! Wb4+ 56.Kd5 Wb5+ 57.Kd6 gxf6 58.exf6 Wc5 59.Wxc5 bxc5 60.Ke7 (po 60.Kxc5 Kc7 61.Kd5 Kd7 62.Ke5 Kc6 czarne zdobywają piona f6) 60...c4 61.Kxf7 c3 62.Kg8 c2 63.f7 c1=H 64.f8=H He3 z remisem.
52.g5 hxg5+ 53.Kxg5 exf5 54.h6 gxh6+ 55.Wxh6 Wd8 56.Wh7 Wd5 57.e6 Kc8 58.exf7 Wd8 59.Wg7 Czarne poddały partię, po 59.Wg7 Wf8 60.Wg8 białe promują piona na hetmana.
1-0

Adam Umiastowski

Info: https://ecuwomen2021.ro/

Partie: (games)

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula


>