Chwała królowej

Glory to the Queen

Chwała królowej
(Glory to the Queen)
Austria, Gruzja, Serbia, 2021, 82 min, reż.: Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze

Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo. Chociaż grały razem w drużynie olimpijskiej ZSRR, były również dla siebie trudnymi przeciwniczkami, a przy wspólnym stole nie siedziały od ponad ćwierć wieku.

opis Dnia Szachowego w Warszawie:

Uwaga: wydarzenie przeniesione na wrzesień

niedziela, 23 maja | Dzień Szachowy
13:00 | plac przed Kinoteka
Symultana szachowa – zagraj z arcymistrzynią.
Nie ważne, czy ostatni raz grałeś/aś w szachy w dzieciństwie, czy co weekend kładziesz na łopatki swoich sąsiadów. Przyjdź i zagraj z arcymistrzynią Beatą Zawadzką, która wykona symultanę tzn. będzie grała jednocześnie z dwudziestoma osobami. Zapisy do 16 maja na adres e-mail: diana@againstgravity.pl (podaj imię nazwisko, wiek, poziom zaawansowania). Zabierz ze sobą swoje szachy.

Gościnie:

Beata Zawadzka – od najmłodszych lat osiągała znaczące sukcesy, wielokrotnie zdobywając medale mistrzostw Polski juniorek w różnych kategoriach wiekowych, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Najwyższy ranking w karierze osiągnęła 1 stycznia 2006 r., z wynikiem 2381 punktów dzieliła wówczas 69-71. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 4. miejsce wśród polskich szachistek.

16:00 | Luna

Spotkanie po filmie „Chwała królowej” z arcymistrzynią Agnieszką Brustman, która brała udział w turnieju z bohaterkami filmu.

Agnieszka Brustman – szachistka, pretendentka do tytułu mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Polski w szachach, arcymistrzyni od 1986 roku. W swoim dorobku ma również krótki epizod filmowy – w roku 1988 zagrała symultanistkę w „Dekalogu I” Krzysztofa Kieślowskiego.

i symultana we Wrocławiu:
niedziela, 30 maja | 14:30 | DCF, sala Lwów (seans)
16:00 | plac Wolności (symultana).

Symultana szachowa z arcymistrzynią

W filmie „Chwała królowej” poznajemy cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet i stały się radzieckimi ikonami emancypacji – ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nie przyćmią natomiast symultany szachowej (meczu szachowego, w którym szachista lub szachistka gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami) zorganizowanej po projekcji filmu. Tylko na festiwalu Millennium Docs Against Gravity nadarzy się niepowtarzalna okazja, by rozegrać partię szachów z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką. Nie ważne, czy uważasz się za szachowego amatora, geniusza, czy czasami grasz w szachy online przeciwko komputerowi – stań naprzeciw wrocławskiej arcymistrzyni i sprawdź, jak dobrym graczem jesteś.

Gość:
Jolanta Zawadzka – jedna z najbardziej utytułowanych polskich szachistek, arcymistrzyni szachowa od 2005 r., organizatorka turnieju szachowych arcymistrzyń, wrocławianka. W swoim dorobku ma 12 medali mistrzostw kraju, wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach międzynarodowych.

Udział w symultanie bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)
Czas trwania: ok. 120 minut
Zapisy: docsag.wroclaw@gmail.com

Partner: Klub Szachowy Polonia Wrocław

Vistula Chess Monthly

Logo Vistula