Mistrzostwa Europy w Szachach Aktywnych i Błyskawicznych

Chania 2002

W miejscowości Chania na Krecie w dniach 29.09.-4.10.2002 odbyły się Mistrzostwa Europy.
Turniej szachów szybkich rozgrywany był w tempie 15 minut dla zawodnika z dodawaniem 10 sekund po każdym posunięciu, na dystansie 11 rund. Turniej błyskawiczny rozegrany był na dystansie 20 rund w tempie 5 minut na partię, w każdej rundzie zawodnicy grali ze sobą po dwie partie. Zwycięzcy zawodów otrzymali po 2500$
W turnieju szachów szybkich tytuł mistrza Europy przypadł Hristosowi Banikasowi z Grecji przed Siergiejem Movsesianem z Czech, obaj po 8,5 pkt. Zwycięstwa chętnie rozstrzygał pojedynki przechodząc do końcówki po uzyskaniu drobnej przewagi materialnej.
W turnieju błyskawicznym zwycięstwo przypadło Siergiejowi Movsasianowi 28,5 pkt. z 20 partii przed Jaanem Elwestem z Estonii 26 pkt.
 
Partia zwycięzcy turnieju 15'
 
Banikas,H (2523) - Movsesian S. (2654)
EUROPEAN RAPID & BLITZ CHAMPIONSHIPS 200 Panormo Crete (9), 01.10.2002
1.d4 Sf6 2.c4 c6 3.Sc3 d5 4.Sf3 a6 5.cxd5 cxd5 6.Gf4 Sc6 7.e3 e6 8.Gd3 Gd6 9.Gg3 0-0 10.Wc1 He7 11.Gb1 Wd8 12.Gh4

Banikas-Mowsesian

12...e5? 12...Gd7
13.Sxd5 Gb4+ 14.Sxb4 Hxb4+ 15.Hd2 Hxd2+ 16.Sxd2 exd4 17.Se4 dxe3 18.Sxf6+ gxf6 19.fxe3 We8 20.Gxf6 Wxe3+ 21.Kf2 We6 22.Gc3 We8 23.Whd1 Se7 24.Ge4 Sg6 25.We1 Ge6 26.Gxb7 Wab8 27.Gxa6 Gxa2 28.Wxe8+ Wxe8 29.We1 Wb8 30.g3 h5 31.h4 Ge6 32.Ge2 Gg4 33.Gxg4 hxg4 34.h5 Sf8 35.We4 Se6 36.Wxg4+ Kh7 37.We4 Wb7 38.g4 Sc5 39.We3 Se6 40.Kg3 Wd7 41.Kh4 Wd1 42.We1 Wd5 43.Wf1 Kg8 44.Wa1 Wd8 45.Gf6 Wb8 46.Wa5 Kh7 47.Wa7 Kg8 48.Ge5 Wf8 49.b4 We8 50.b5 Sf8 51.Gd6 Wd8 52.Gxf8 Kxf8 53.b6 Wb8 54.b7 Kg7 55.Kg5 f6+ 56.Kf5 Kf7 57.h6 1-0
 
Partia zwycięzcy turnieju 5'
 
Movsesian S. - Sakaev K.
EUROPEAN BLITZ CHAMPIONSHIPS 20 Chani Crete (10), 02.10.2002
1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.Sc3 a6 4.d4 cxd4 5.Sxd4 Sf6 6.g3 e6 7.Gg2 Hc7 8.0-0 Sc6 9.We1

Mowsesian-Sakajew

9...Ge7? Powszechnie wiadomo, że w tej pozycji należy grać 9...Gd7, wspomina o tym np. Michał Tal w książce "Matcz Wieka" w komentarzach do swojej partii z Miguelem Nadorfem.
10.Sxc6 bxc6 11.e5 dxe5 12.Wxe5 0-0 13.Gf4 Hb7 14.Sa4 Wd8 15.Hf3 Sd5 16.Gd2 Gf6 17.We4 e5 18.Wae1 Se7 19.Ga5 Wd5 20.Gc3 Gf5 21.Wb4 Hc7 22.Sb6 Wad8 23.Sxd5 cxd5 24.g4 Ge6 25.g5 Gxg5 26.Gxe5 Hxc2 27.Hg3 Gh6 28.Wb7 Sf5 29.Hc3 Ha4 30.Hc7 Wf8 31.Gd6 Sxd6 32.Hxd6 Gf4 33.He7 Hc6 34.h3 Gd6 35.Wxe6 1-0
 
Turniej szachów szybkich
 
MNazwiskoImięPkt.MBuchBuchWinsProg.Score
1BanikasHristos8.560.0072.50652.5
2MovsesianSergei8.559.5073.50852.0
3MilovVadim7.559.5072.50644.0
4KarjakinSergey7.552.5065.50545.5
5SakaevKonstantin760.0073.50445.0
6BorovikovVladimir758.5071.50546.5
7MiroshnichenkoEvgenij753.5064.00541.0
8SmirnovPavel6.560.5072.50544.0
9van WelyLoek6.558.5072.00444.5
10PopovValery6.555.0067.50341.5
11HuzmanAlexander6.554.5066.50337.5
12GrivasStratos6.552.0062.75337.5
13BerkesFerenc6.550.5063.00535.0
14PelletierYannick6.549.7560.25636.5
15BarsovAlexei657.5068.00438.5
16GallagherJoe654.5068.00438.0
17EhlvestJaan652.5064.50437.0
18SoylySuat649.0058.00632.0
19NielsenHeine Peter646.5056.50535.0
20VolkovSergey5.561.0074.50444.0
21JenniFlorian5.556.5068.50338.5
22DjuricStefan5.556.5068.50338.0
23RuckRobert5.554.0067.50434.0
24GolodVitaly5.554.0066.50234.0
25TzermiadianosAndreas5.552.0062.25433.5
26RoizMichael5.549.5060.00530.5
27ManagadzeNikoloz5.549.0060.00531.5
28NikolaidisGiannis5.546.0055.75427.0
29ArdumanCan549.5058.50432.5
30HalkiasStelios548.0059.00430.0
31PoffersAdrian543.5051.50423.0
32ManigodicBojan538.5046.50423.0
33BoricsevOleg4.548.0059.50425.0
34GershonAlik4.544.0052.75327.0
35StavrianakisGian4.537.0046.50222.5
36OrfaliMarcelo438.5049.00320.0
37KonstantinidisHristos438.0046.50325.0
38LuetkeJens437.5046.00319.0
39KouvatsosFilippos3.535.5043.75217.5
40MicanovicDragutin238.0046.00114.0
41KapsoulisGeorgios234.5042.00113.0
 
Turniej błyskawiczny
 
M.Nr.NazwiskoImięPkt.WPTPRW-We
1.1MovsesianSergei28.5464.52889+14.53
2.8EhlvestJaan26.0476.52776+15.00
3.5NielsenHeine Peter24.5459.52689+11.70
4.2SakaevKonstantin24.0480.52673+10.41
5.6MilovVadim24.0472.02678+12.20
6.4VolkovSergey23.0473.52629+9.60
7.7HuzmanAlexander23.0466.52646+11.80
8.13BarsovAlexei23.0456.02623+11.69
9.19KarjakinSergey22.5476.02645+13.50
10.18BanikasHristos22.5475.02643+13.50
11.3van WelyLoek22.5456.52587+8.34
12.22RoizMichael22.5451.02597+12.70
13.15SmirnovPavel22.5440.02563+10.43
14.14HalkiasStelios22.5401.03163+6.97
15.9PopovValery22.0479.52617+11.40
16.11RuckRobert22.0477.52610+11.40
1716GolodVitaly22.0437.52540+9.32
1823NikolaidisGiannis22.0432.52526+9.64
1921BerkesFerenc22.0432.02531+10.50
2027TzermiadianosAndreas22.0411.02953+8.60
2128ManagadzeNikoloz22.0379.52880+7.16
22.17MiroshnichenkoEvgenij21.5446.02556+11.10
2324JenniFlorian21.5409.53049+8.17
2412GershonAlik21.5381.02821+4.28
25.25GrivasStratos21.0443.53212+10.08
26.30ArdumanCan20.5440.03054+12.99
2710PelletierYannick20.5416.03019+6.72
28.26DjuricStefan19.5387.52730+4.54
2920GallagherJoe19.5375.02726+3.96
30.29SoyluSuat17.5365.52585+4.30
31.31BoricsevOleg17.0370.52595+5.58
32.32SimeonidisIoannis16.0360.52546+5.06
33.37EletskyEvgenij14.5364.02506+2.00
34.33LuetkeJens13.0347.02386+1.56
35.40OrfaliMarcelo8.5367.522732273
36.35PoffersAdrian8.0339.52410+2.02
37.34PapatheodorouTheodoros5.0360.52488+1.84
38.36KouvatsosFilippos4.5356.02136+1.04
39.38ManigodicBojan3.5352.520912091
40.39MicanovicDragutin0.0420.0-0
 
Info: http://www.venizelia.gr/chess/euro2002/index.html
Partie (games)