Felietony


Olimpijskie przygotowania Cejzika

*Edward Trojanowski, ongiś znakomity sportowy sprawozdawca radiowy, wspominał 50 lat temu na łamach tygodnika "Stolica".*

Szach - mat

Utkwiły mi w pamięci z wędrówek po obozie olimpijskim (przed igrzyskami w Berlinie 1936) różne drobiazgi. Jeden pamiętam dokładnie, sam nie wiem dlaczego właśnie ten, a nie inny.
W jadalni AWF słynny trener lekkoatletów Antoni Cejzik grał w szachy z płotkarzem i średniodystansowcem Maszewskim. Raptem do pokoju wpada żona Cejzika, znana dyskobolka i woła:
- Antoś, chodź natychmiast, Marysia (Kwaśniewska) skręciła nogę.
Cejzik, który który właśnie zastanawiał się głęboko nad jakimś decydującym ruchem na szachownicy, syknął wściekłym tonem:
- Genia, idź do diabła, ty mi w pionki leziesz !
A Marysia - dodał - nigdy niczego sobie nie skręci.

Antoni Cejzik

Genia Cejzik

Maria Jadwiga Kwaśniewska

W tydzień później Marysia Kwaśniewska zdobyła brązowy medal olimpijski w rzucie dyskiem (sic - powinno być - oszczepem - TL).

-----------------------------

Antoni Cejzik (1900-1939) - lekkoatleta, multirekordzista, olimpijczyk i trener, poległ podczas Kampanii Wrześniowej 1939 pod Zaborowem k/Grójca.

Maria Jadwiga Kwaśniewska - Maleszewska (1913 - 2007), lekkoatletka i koszykarka, podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie 1936 zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem.

TL

Szachowa Vistula 1997-2014

Logo Vistula