Szachowa Vistula

Gibraltar International Chess Festival Masters Caleta 2019


Władysław Artemiew jest młodym arcymistrzem, który wkracza właśnie do czołówki światowej. Pierwszym krokiem może stać się zwycięstwo w silnym turnieju międzynarodowym. Artemiev w znakomitym stylu zwyciężył w bardzo silnym turnieju Gibraltar Chess Festival w Calecie na Gibraltarze.
Wynik 8,5 pkt. z 10 partii przyniósł zwycięstw, potężny skok rankingowy +27, zmianę rankingu na marcowej liście na 2736 i wywindował na 21. pozycję na świecie.
Artemiew za zwycięstwo odebrał nagrodę w wysokości 25 tysięcy funtów szterlingów (£25,000), ułatwi to zapewne przygotowania do kolejnych startów.

Artemiew w pojedynku z czeskim arcymistrzem Navarą wykazał powściągliwość.
Navara pokonał się sam.

Artemiev, Vladislav (2709) -- Navara, David (2738)
Gibraltar Masters 2019 (Round 9.1) Caleta ENG 2019.01.30 1-0 A05
1.Sf3 Sf6 2.g3 g6 3.b3 d5 4.Gb2 c5 5.Gg2 Gg7 6.c4 d4 7.b4 O-O 8.bxc5 Se4 9.O-O Sxc5 10.d3 e5 11.Ga3 W partii naszych dwóch młodych mistrzyń czarne grały 11...Hc7:
Lach, Aleksandra -- Sliwicka, Alicja 0-1 (63 pos.) TCh-POL Ekstraliga 2017, 2017 11...Hc7 12.Sfd2 Sbd7 13.Sb3 Wb8 14.S1d2 b6 15.Wb1 Gb7 16.Gxb7 Wxb7 17.Sxc5 Sxc5 18.Gxc5 Hxc5 19.Ha4 f5 20.Wb5 He7.
11...Sba6 12.Sfd2 We8 13.Se4 Gf8 14.Sxc5 Sxc5 15.Sd2 Wb8 16.Wb1 b6 17.Gxc5 Gxc5 18.Ha4 Gg4 19.Gf3 Gh3 20.Hxa7 Gxf1 21.Kxf1 We7 22.Ha4

22...Hd7 Z nieznanych powodów czarne nie wybrały korzystnego 22...Kg7 23.Wb5 f5 24.Hd1 Wa7 25.Sb3 Hc7.
23.Wb5 Ha7 24.Hb3 Kg7 25.a4 Wa8 Czarne idą za mirażem inicjatywy, jednak poświęcenie jakości nie przynosi spodziewanych korzyści. Po 25...Wee8 26.Kg2 Gd6 27.Gd5 Hc7 28.h4 f6 gra była równa.
26.Gxa8 Hxa8 27.f3 Wa7 28.Se4 Wxa4 29.Sxc5 bxc5 30.Wxc5 Wa3 31.Hb4 Wa4 32. Hb6 Wa1+ 33.Kf2 e4 Przegrywało 33...Wh1 34.Wa5 He8 35.h4 He6 36.Hc5 Wh2+ 37.Ke1 Wh1+ 38.Kd2.
34.Wd5 e3+ 35.Kg2 Ha7 36.Hxa7 Wxa7 37.f4 1-0

Tabela końcowa Caleta 2019

M.Tyt.Nazwisko ImięFedFIDEPkt. TB1
1GMArtemiev Vladislav RUS27098,52941
2GMKarthikeyan Murali IND257082747
3GMVitiugov Nikita RUS27207,52779
4GMHowell David W L ENG26857,52705
5GMAnton Guijarro David ESP26427,52696
6GMNavara David CZE273872790
7GMGrandelius Nils SWE268272771
8GMLalith Babu M R IND254772767
9GMLe Quang Liem VIE271472741
10GMSaric Ivan CRO269072736
11GMSo Wesley USA276572734
12GMYu Yangyi CHN276472715
13GMVachier-Lagrave Maxime FRA278072708
14GMAdams Michael ENG270172706
15GMAlekseenko Kirill RUS263772706
16GMNakamura Hikaru USA274972703
17GMEdouard Romain FRA264372692
18GMMamedov Rauf AZE270372681
19GMEljanov Pavel UKR268072673
20GMMelkumyan Hrant ARM266072659
21GMMatlakov Maxim RUS270072642
22GMTan Zhongyi CHN250272585
23GMMuzychuk Mariya UKR25406,52718
24GMAronian Levon ARM27676,52706
25GMVaibhav Suri IND25906,52685
26GMLagarde Maxime FRA26046,52652
27IMGukesh D IND24976,52650
28GMAdhiban B. IND26896,52637
29GMJumabayev Rinat KAZ26046,52636
30GMCheparinov Ivan GEO26916,52635
31GMChandra Akshat USA24926,52634
32GMJones Gawain C B ENG26916,52629
33GMAntipov Mikhail Al. RUS25896,52626
34GMSadzikowski Daniel POL25346,52617
35GMYuffa Daniil RUS25786,52601
36GMSolozhenkin Evgeniy RUS24276,52586
37GMMoussard Jules FRA26056,52582
38GMTari Aryan NOR26256,52561
39GMDonchenko Alexander GER26046,52557
40IMBjerre Jonas Buhl DEN24226,52511
41GMNaiditsch Arkadij AZE273462654
42GMSvane Rasmus GER259462648
43GMDeac Bogdan-Daniel ROU260362643
44GMCuenca Jimenez Jose Fernando ESP251262637
45GMJu Wenjun CHN257562608
46IMAbel Dennes GER245862607
47IMHarsha Bharathakoti IND248162601
48GMWerle Jan NED254162600
49GMKoneru Humpy IND254162595
GMPuranik Abhimanyu IND253662595
51GMNguyen Thai Dai Van CZE253562593
52GMIvanchuk Vassily UKR271362586
53GMSantos Latasa Jaime ESP258162576
54GMLei Tingjie CHN244762575
55GMMaze Sebastien FRA259662559
IMSadhwani Raunak IND245162559
57GMSethuraman S.P. IND266562548
58GMIndjic Aleksandar SRB263062546
59GMMuzychuk Anna UKR256962540
60GMVocaturo Daniele ITA262662535
61GMStefanova Antoaneta BUL248662533
62GMMoroni Luca Jr ITA256262531
63GMKadric Denis BIH254562528
64GMErnst Sipke NED254062521
65GMGallego Alcaraz Andres Felipe COL250262520
66IMPrithu Gupta IND246262514
67IMKozak Adam HUN242562508
68WGMGuichard Pauline FRA237862507
69GMArizmendi Martinez Julen Luis ESP250662492
IMVega Gutierrez Sabrina ESP239062492
71GMKrysa Leandro ARG249962482
72IMIniyan P IND245662455
73IMJavakhishvili Lela GEO245262440
74IMHanley Craig A ENG245262397
75GMShort Nigel D ENG26485,52552
76GMHarika Dronavalli IND24715,52550
77GMLagno Kateryna RUS25605,52547
78GMRamirez Alejandro USA25675,52543
79GMSantos Ruiz Miguel ESP25435,52540
80GMHjartarson Johann ISL25305,52534
81IMLadron De Guevara Pinto Paolo ESP24185,52522
82IMKrishna C R G IND24695,52512
83GMMikhalevski Victor ISR25815,52492
84IMHenderson De La Fuente Lance ESP24895,52486
85GMDragnev Valentin AUT25115,52480
86IMKavutskiy Konstantin USA24245,52479
87IMSosa Tomas ARG24995,52472
88IMBulmaga Irina ROU24075,52462
89IMCornette Deimante LTU24485,52459
90FMRisting Eivind Olav NOR22815,52449
91GMDemuth Adrien FRA25175,52448
92IMPigott John C ENG23875,52445
IMSidhant Mohapatra IND23445,52445
94IMKiik Kalle EST24105,52444
95IMTsolakidou Stavroula GRE24145,52443
96IMBarski Radoslaw POL24585,52442
97WGMKulon Klaudia POL23475,52439
98GMCramling Pia SWE24625,52438
99GMBatsiashvili Nino GEO24595,52434
100GMGunina Valentina RUS25015,52430
101GMKunin Vitaly GER25445,52423
102IMRahul Srivatshav P IND23705,52416
103IMErenberg Ariel ISR24095,52391
104IMBuksa Nataliya UKR24205,52378
FMTaylor Adam C ENG23565,52378
106WGMPogonina Natalija RUS24655,52373
107GMBellon Lopez Juan Manuel SWE23325,52334
108GMLemos Damian ARG247452541
109GMPeralta Fernando ARG258052522
110GMPapp Gabor HUN260352517
111GMLibiszewski Fabien FRA248152493
112IMBilguun Sumiya MGL247152482
113GMSprenger Jan Michael Dr.GER249852457
114FMHedman Erik SWE237852443
115GMCornette Matthieu FRA258752427
116IMGalinsky Timofey UKR236552420
117IMDhulipalla Bala Chandra Prasad IND234152416
118GMGoryachkina Aleksandra RUS251852397
IMTomazini Zan SLO243952397
120FMGavrilescu David ROU247952387
121GMUbilava Elizbar ESP249552381
GMZhukova Natalia UKR237752381
123IMRaja Rithvik R IND243152374
IMSukandar Irine Kharisma INA239752374
125FMLim Zhuo Ren MAS217852352
126IMShvayger Yuliya ISR238752351
127FMGiemsa Stephan GER227552350
128WGMTokhirjonova Gulrukhbegim UZB244652341
129IMMichenka Jozef CZE228052339
130IMMerario Alarcon Andres ESP240552336
131IMHorvath Dominik AUT241752335
132GMSolomon Kenny RSA241352322
133IMPovah Nigel E ENG232952315
FMGutierrez Olivares Daniel ESP232052315
135IMShachar Ehud ISR239152297
136Byron Alan M ENG215752281
137IMWemmers Xander NED241852278
138Abdulraheem Abdulrahman Akintoye NGR222452270
139GMVazquez Igarza Renier ESP25674,52556
140IMKhademalsharieh Sarasadat IRI24684,52515
141FMBlesic Vaso SRB23904,52446
142WGMDoluhanova Evgeniya UKR23484,52429
143IMSzczepkowska Karina POL24264,52412
144CMZuo Yifan CHN22984,52400
145IMZanan Evgeny ISR25284,52388
146WIMSolozhenkina Elizaveta RUS22794,52386
147IMKarim Ismael MAR23474,52380
148GMLarino Nieto David ESP24324,52365
149WIMAntova Gabriela BUL22634,52359
150IMHaldorsen Benjamin NOR24544,52357
IMFenollar Jorda Manuel ESP23424,52357
152Schippers Maurice NED22764,52356
153FMAnand Nadar IND23734,52353
IMWelling Gerard NED22994,52353
155IMSeeman Tarvo EST23864,52347
156WIMBenmesbah Natacha FRA22524,52342
157FMLombaers Peter NED23724,52341
158WGMBelenkaya Dina RUS23574,52337
159IMBellin Robert ENG23124,52327
160GMRepka Christopher SVK24914,52307
161IMKrishna Teja N IND23714,52306
162FMWeisbuch Udi ISR21724,52305
163FMPhadke Sohan IND21914,52302
164WIMSrija Seshadri IND22104,52297
165FMGoriatchkin Jouri RUS23254,52289
166WIMOsmanodja Filiz GER23184,52283
167WGMDolzhikova Olga NOR22244,52273
168FMDe Haan Eric NED23374,52255
169GMArakhamia-Grant Ketevan SCO23724,52253
170WIMWarakomska Anna POL22094,52240
171Chinguun Sumiya MGL22864,52229
172WIMTejaswini Sagar IND21904,52228
173FMTate Alan SCO23354,52226
174Burrows Martin P ENG21564,52196
175WCMAvila Fraire Ameyalli MEX19944,52189
176GMDanielian Elina ARM24274,52188
177FMBaert Andy BEL21474,52185
178FMJaksland Tim DEN22644,52072
179GMIturrizaga Bonelli Eduardo VEN263742556
180Stewart Ashley ENG212242313
181Valhondo Morales Ruben ESP223142279
182IMQuillan Gary ENG236442267
183IMLane Gary W AUS235842247
WFMCholleti Sahajasri IND212242247
185Semprun Martinez Fernando ESP207642242
186CMOsuna Vega Enrique ESP211642228
187IMMannion Stephen R SCO229342220
188WIMPriyanka Nutakki IND219542216
189FMStijve Theo SUI233942211
190Bianco Valerio ITA201842210
191FMAguilar Andres ARG230742197
192Chen Jonathan USA188442174
193Villar Reymundo Juan Antonio PER223742154
194Pinho Paulo POR220542147
195WFMMovileanu Daniela ITA217442145
196Torres Federico ARG219642129
197Hng Mei-En Emmanuelle SGP207142114
198CMRamasindraibe Girard MAD212942106
199FMKandic Milan SRB213642101
200Verneuil Pascal FRA211442083
201Teh Wee Zhun MAS181842082
202GMAkobian Varuzhan USA26433,52438
203Onabogun Kolade NGR21893,52330
204Koehler Gerhard Dr.GER21843,52237
205WGMFuchs Judith GER22493,52181
206FMNikolaidis Konstantinos GRE21673,52161
207WFMDe Seroux Camille SUI21453,52156
208Hosek Martin CZE21533,52151
209Bliumberg Vladislav UKR22533,52140
210Crespo Eugenio ARG21693,52126
211IMMartinez Martin David ESP24163,52121
212Veltkamp Gerben NED21173,52116
213Burke Mitchell R ENG19943,52106
214Spence David J ENG21433,52098
215FMVila Dupla Aurelio ESP21663,52075
216Whatley Stephen A J GIB21713,52054
217Herzwurm Robert GER20213,52053
218Obiamiwe Paul NGR19033,52001
219Suez-Panama Gilles FRA20783,51955
220FMTaboas Rodriguez Daniel ESP235732233
221CMCarreto Nieto Giovanni MEX217432208
222FMSanchez Jerez Emilio Miguel ESP218332195
223WGMHoolt Sarah GER235832164
224FMSmith Andrew Philip IRL216732122
225Bopp Thomas Dr.GER217132121
226Moksh Amit Doshi IND224232083
227Lochte Szilvia HUN186832052
228Pakosta Miroslav CZE216632042
229Hewson Brian W R ENG200632021
230Giulian Rosemary A SCO190831986
231FMGiulian Philip M SCO216531972
232Francois-Haugrin Said FRA182531971
233WGMHeinemann Josefine GER230431933
234Munoz Raul ARG204031931
235Vilarnovo Caamano Jose ESP194531914
236Hamer Martyn ENG20462,52056
237FMLogothetis Sotirios GRE22102,52045
238WFMCramling Bellon Anna SWE20252,52036
239FMWaddington Mike P ENG20942,51922
240Redondo Flores David ESP19702,51921
241Wilson Matthew R ENG18222,51864
242Cano Sevilla Ivan ESP19502,51855
243FMGavilan Diaz Mario ESP235722323
244Adewole Adeyinka NGR197222027
245CMReuben Stewart ENG198921939
246Kozarcanin Sead CRO204821927
247Gravett Alan D ENG184021832
248Gonzalez Gonzalez Alfonso ESP21601,51980
249Dasaolu Rotimi NGR20381,51800
250Christophe-Hayot Romain FRA17291,51748
251GMVasquez Schroeder Rodrigo CHI249900
GMPerelshteyn Eugene USA249400

Info: https://www.gibchess.com/

Info: http://chess-results.com/tnr377792.aspx?lan=1&art=1&rd=10&turdet=NO

Partie: (games)

Copyright © Adam Umiastowski & Tomasz Lissowski 2019
Pismo utworzone dnia 26-12-1997