Obok turnieju głównego rozegrane były także dwa turnieje Challengers, w jednym startowało 59 osób, w drugim 52 osoby. W turniejach Amateur grało około setki zawodników, rozegrany był także drużynowy turniej błyskawiczny, w którym startowały 4-osobowe zespoły przyjmujące rózne egzotyczne nazwy. Wygrali GIRLS'N ROSES w składzie GM Nakamura (2699), GM Milov (2669), GM Dzagnidze (2518), IM Sachdev (2435).
Zawody wygrał Rosjanin Piotr Swidler w dogrywce pokonując dwukrotnie Wadima Milowa ze Szwajcarii.
Svidler, Peter (2723) -- Van Eijk, Sander (2355)
7. Gibtelecom Masters (1) Caleta ENG
2009.01.27 1-0 B28
1.e4 c5 2.Sf3 a6 3.c4 Sc6 4.d4 cxd4 5.Sxd4 e5 6.Sf5 d6 7.Sc3 g6 8.Se3 Sge7 9.h4
9...h5 Lepsze 9...Gh6.
10.Sc2 Gg7 11.Ge3 O-O 12.Hd2 Ge6 Bardziej zdecydowane 12...f5 dawało więcej szans na oswobodzenie pozycji.
13.O-O-O Ha5 14.Kb1 b5 Ciekawie wygląda 14...Wad8 15.f3 f5 16.Hf2 Sc8 i b5 jest lepiej przygotowane.
15.Sd5 Hxd2 16.Wxd2 bxc4 17.Gxc4 Sxd5 18.Gxd5 Gd7? Lepsze 18...Gxd5 19.Wxd5 Wfd8, po ruchu w partii czarne stopniowo tracą materiał i przegrywają.
19.Gb3 Wfd8 20.Wxd6 Ge8 21.Wxg6 Kh8 22.Gxf7 Gxf7 23.Wxc6 Wdc8 24.Wxc8+ Wxc8 25.Wd1 1-0
Milov, Vadim (2669) -- Al Sayed, Mohamad N (2488)
7. Gibtelecom Masters (5) Caleta ENG
2009.01.31 1-0 A11
1.c4 c6 2.Sf3 d5 3.e3 Sf6 4.Sc3 Gg4 5.cxd5 Gxf3 6.gxf3 cxd5 7.f4 Sc6 8.Gg2 e6 9.O-O Gd6 10.b3 Ha5 11.a3 d4 12.Se2 d3 13.Sg3 h5 14.Gb2 h4 15.Se4
15...Sxe4 Wymiana skoczków osłabia niebezpiecznie pozycję czarnych, lepsze 15.Ge7.
16.Gxe4 Hb5 17.a4 Ha6 18.Wc1 f5 19.Gf3 Wg8 20.Kh1 g5? Czarne w najgorszym stylu osłabiają pozycję własnego króla. Lepsze 20...g6 21.Wg1 Kf7.
21.fxg5 Wxg5 22.Gf6 Wg8 23.Gxc6+ bxc6 24.Hh5+ Kf8 25.Wg1 1-0
Svidler, Peter (2723) -- Stefanova, Antoaneta (2557)
7. Gibtelecom Masters (7) Caleta ENG
2009.02.02 1-0 C78
1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.O-O Gc5 6.c3 b5 7.Gc2 d5 8.d4 dxe4 9.dxe5 exf3 10.exf6 Hxf6 11.Sd2 O-O 12.Se4 Hg6 13.Sg3 Hf6 14.Hd3 g6 15.Se4 Hf5 16.Sxc5 fxg2 17.We1 Hxc5 18.Hf3
18...Kg7? Po intrygujących manewrach taktycznych w debiucie przygotowanych w domu gra przenosi się w rejony wymagające samodzielnego podejmowania decyzji i czarne popełniają błąd. Po lepszym 18...Se5 19.Hxa8 Gf5 20.Hxg2 Gxc2 czarne zachowywały zdolność do obrony.
19.Ge3 Hc4 20.Gb3 Se5 21.Hg3 Hh4 22.Hxe5+ 1-0
Svidler, Peter (2723) -- Harikrishna, Pendyala (2673)
7. Gibtelecom Masters (10) Caleta ENG
2009.02.05 1-0 C95
1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.O-O Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 O-O 9.h3 Sb8 10.d4 Sbd7 11.Sbd2 Gb7 12.Gc2 We8 13.a4 Gf8 14.Gd3 c6 15.b3 g6 16.Hc2 Wc8 17.Ga3 Hb6 18.Gf1 Sh5 19.g3 exd4 20.cxd4 c5 21.axb5 axb5 22.Hd3 Ga6 23.Gb2 d5 24.dxc5 Sxc5 25.Hd4 Gg7 26.e5 Hb7 27.Wec1 Se6 28.Wxc8 Wxc8 29.He3 Gf8 30.Sd4 Sxd4 31.Gxd4 Sg7 32.Sf3 Se6 33.h4 Sxd4 34.Sxd4 Gc5 35.b4 Gxb4 36.e6 We8 37.Hb3 Gc5 38.Gg2 f6 39.Hc3
39...Ge7 Lepsze 39...Gd6 40.Ha5 Ge5 41.Hxa6 Hxa6 42.Wxa6 Gxd4 i obecność różnopolowych gońców zwiększa szanse czarnych na remis.
40.Ha5 Gc5 Lepsze 40...Wa8.
41.Sb3 Gxf2+ 42.Kxf2 Ha7+ 43.Kf1 He3 44.Hxa6 Hxb3 45.Ha3 Hc4+ 46.Kg1 b4 47.Ha7 Kh8 48.Hd7 Hc5+ 49.Kh2 He7 50.Gxd5 1-0
7. Gibtelecom Masters Caleta ENG, 2009.01.27 - 2009.02.05 Średni ranking: 2238 M. Nazwisko, imię Pkt. Fed. Płeć FIDE Ruz 1 GM Svidler, Peter 8.0 RUS M 2723 2829 2 GM Milov, Vadim 8.0 SUI M 2669 2769 3 GM Gashimov, Vugar 7.5 AZE M 2723 2764 4 GM Nakamura, Hikaru 7.5 USA M 2699 2700 5 GM Berg, Emanuel 7.5 SWE M 2606 2648 6 GM Akobian, Varuzhan 7.5 USA M 2619 2640 7 GM Harikrishna, Pentala 7.0 IND M 2673 2694 8 GM Dzagnidze, Nana w 7.0 GEO F 2518 2675 9 GM Sokolov, Ivan 7.0 NED M 2657 2626 10 GM Stefanova, Antoaneta w 7.0 BUL F 2557 2612 11 GM Cramling, Pia w 7.0 SWE F 2548 2511 12 GM Socko, Bartosz 6.5 POL M 2631 2671 13 GM Ganguly, Surya Shekhar 6.5 IND M 2614 2660 14 GM Golod, Vitali 6.5 ISR M 2575 2653 15 GM Avrukh, Boris 6.5 ISR M 2645 2652 16 GM Beliavsky, Alexander G 6.5 SLO M 2646 2651 17 GM Roiz, Michael 6.5 ISR M 2647 2610 18 GM Gurevich, Mikhail 6.5 TUR M 2624 2603 19 GM Berkes, Ferenc 6.5 HUN M 2651 2588 20 GM Vachier-Lagrave, Maxime 6.5 FRA M 2696 2587 21 GM Lopez Martinez, Josep Manu 6.5 ESP M 2540 2583 22 IM Papp, Gabor 6.5 HUN M 2517 2558 23 IM Gordon, Stephen J 6.5 ENG M 2524 2551 24 IM Al Sayed, Mohamad N. 6.5 QAT M 2488 2536 25 GM Berczes, David 6.5 HUN M 2513 2521 26 IM Szabo, Krisztian 6.5 HUN M 2508 2513 27 IM Krush, Irina w 6.5 USA F 2457 2496 28 GM Speelman, Jon S 6.5 ENG M 2536 2487 29 IM Kozlov, Oleg 6.5 RUS M 2187 2481 30 GM Pavlovic, Milos 6.5 SRB M 2520 2467 31 IM Zatonskih, Anna w 6.5 USA F 2462 2463 32 IM Cmilyte, Viktorija w 6.5 LTU F 2497 2458 33 GM Bellon Lopez, Juan Manuel 6.5 ESP M 2440 2453 34 IM Maryasin, Boris 6.5 ISR M 2340 2445 35 IM D`Costa, Lorin A R 6.5 ENG M 2445 2438 36 IM Nezad, Husein Aziz 6.5 QAT M 2403 2405 37 GM Kotronias, Vasilios 6.0 GRE M 2603 2613 38 GM Hauchard, Arnaud 6.0 FRA M 2497 2586 39 FM Nithander, Victor 6.0 SWE M 2369 2518 40 IM Hammer, Jon Ludvig 6.0 NOR M 2532 2517 41 GM Del Rio De Angelis, Salvad 6.0 ESP M 2532 2509 42 GM Sandipan, Chanda 6.0 IND M 2568 2477 43 IM Nemeth, Miklos 6.0 HUN M 2472 2463 44 IM Arakhamia-Grant, Ketevan w 6.0 SCO F 2500 2449 45 FM Hommeles, Theo 6.0 NED M 2410 2435 46 IM Kiik, Kalle 6.0 EST M 2466 2430 47 IM Karim, Ismael 6.0 MAR M 2407 2404 48 IM Capo Vidal, Uriel 6.0 MEX M 2336 2381 49 FM Perez Ponsa, Federico 6.0 ARG M 2390 2378 50 GM Socko, Monika w 6.0 POL F 2449 2362 51 IM Sachdev, Tania w 6.0 IND F 2435 2343 52 IM Bruno, Fabio 6.0 ITA M 2460 2326 53 Carlhammar, Magnus 6.0 SWE M 2351 2312 54 FM Leniart, Arkadiusz 6.0 POL M 2360 2308 55 De Groote, Ewoud 6.0 NED M 2203 2275 56 Bravetti, Antonio i 6.0 ITA M 2205 2237 197 uczestniów 913 partii: +369 =246 -298
Info: http://www.gibraltarchesscongress.com/gib2009/index.html
Partie (games)