Zmarł Bogdan Śliwa

4.02.1922-16.05.2003

Najwybitniejszy szachista polski w okresie powojennym arcymistrz Bogdan Śliwa zmarł 16.05. br. w Krakowie. Pogrzeb odbył się 22.05.2003 (czwartek) o godz. 13.40 w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim.
Mistrzostwo Polski zdobył sześciokrotnie, był również trzykrotnym wicemistrzem Polski. W latach pięćdziesiątych był czołowym szachistą w Europie. W 1954 w Mariańskich Łaźniach zajął III miejsce kwalifikując się do turnieju międzystrefowego i stając się pierwszym szachistą z Polski, który przeszedł z sukcesem przez eliminacje turnieju strefowego.
W latach 1952-1966 reprezentował barwy polskie na siedmiu olimpiadach szachowych.
Tytuł mistrza międzynarodowego FIDE otrzymał w r. Arcymistrzem honorowym został w 1987r.
Z drużyną "1893 KKSz" Kraków zdobywał drużynowe mistrzostwo Polski. Był członkiem honorowym PZSzach.
 
W Krakowie 22 maja br. na Cmentarzu Rakowickim pożegnano wybitnego sportowca arcymistrza Bogdana Śliwę, wyjątkowego człowieka, członka naszej szachowej wielkiej rodziny. W ostatniej drodze żegnała go najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi i ludzie sportu szachowego. Zdobywcę najwyższych laurów w mistrzostwach Polski indywidualnie i w drużynie. Reprezentanta Polski na największych światowych zawodach szachowych pożegnali w ostatnich słowach: Jerzy Kostro - dwukrotny mistrz Polski, Józef Pułka - prezes klubu "1893 KKSz" Kraków i Andrzej Irlik - wiceprezes MZSzach.
Bogdan Śliwa zostanie w naszej pamięci jako niedościgły wzór mistrza szachowego i obywatela Rzeczypospolitej.
 
Andrzej Irlik
MZSzach
 

http://szachowavistula.pl/vistula/
 
e-mail

Valid HTML 4.01!