Turniej Szachów Szybkich o Puchar Burmistrza Augustowa

W dniu 21 maja odbył się turniej szachów szybkich o Puchar Burmistrza Augustowa:

W sumie było 75 uczestników.

Zwycięzcą został mistrz szachowy z Grodna (rodzinnego miasta znakomitej Elizy Orzeszko ;-), nasz stary znajomy Włodzimierz Wieremiejczyk (brązowy medal w mistrzostwach Białorusi (+ pierwsza norma na mm ;-) za Kowaljowem i am W.Kuprejczykiem, a przed m.in. mm W.Dydyszko i mm S.Kasparowem). Grał najrówniej i zwyciężył całkowicie zasłużenie (choć np. nie wygrał 'wygranej' pozycji z P.Bobrasem, z powodu egzotycznego tempa 25 min. na każdego + 5 sekund na każdy ruch - a nawet ją przegrał ;-)).

Ozdobą turnieju był start w nim dwóch litewskich arcymistrzów, z których Aloyzas Kveinys, lider suwalskiej Hańczy, uplasował się na drugim miejscu - w pierwszym dniu turnieju w czwartej rundzie poddał partię z Kamilem Grycelem, również z Hańczy, w wygranej pozycji (!) - rzadki przypadek ślepoty szachowej na arcymistrzowskim poziomie (nie umniejsza to jednak sukcesu Kamila - postawił jak to się mówi, trudne problemy przed arcymistrzem ;-), co wydatnie zaważyło na Jego końcowym wyniku... Trzecie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator Krzysztof Jakubowski z Łomży (I LO;-) reprezentujący PTSz Płock.

Prowadził do dziewiątej rundy - nie sprostał jednak Kveinysowi w przedostatniej rundzie.

Niespodzianką było 'odległe' miejsce drugiego arcymistrza Vidmantasa Malishauskasa - jednak szybkie tempo sprzyja niespodziewanym rozstrzygnięciom ;-)

Jerzy Ciruk


VCM
Copyright Adam Umiastowski & Tomasz Lissowski 2000