24. Turniej Szachowy Dzieci i Młodzieży

Warszawa 2019

101 Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski

Zawody szachowe na warszawskich Bielanach toczą się nieprzerwanie od 24 lat. Pomysłodawcą był pan Jan Brustman, ojciec znanej arcymistrzyni Agnieszki Brustman. Po nawiązaniu kontaktu z władzami samorządowymi inicjatywa zyskała poparcie pana Jacka Bączkowskiego, pracującego w Wydziale Sportu. Pierwsze zawody odbyły się w 1996 roku, w Szkole Podstawowej przy ul. Staffa, której dyrektor, pan Włodzimierz Sacewicz podjął się organizacji zawodów ogólnopolskich, trwających dwa dni. Zaproszono medalistów Mistrzostw Polski Juniorów do 10, 12 i 14 lat, sponsorzy ufundowali hojnie nagrody, frekwencja była znakomita. Pod wrażeniem chwili na spotkaniu kończącym zawody podjęto decyzję o organizacji kolejnego turnieju, z okazji Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada 1996 roku.
Od tego momentu zawody prowadzone są w maju i listopadzie, od kilku lat gospodarzem jest Klub Mieszkańsców WSBM Chomiczówka, siedziba TKKF Chomiczówka przy ul. Pabla Nerudy 1. Głównym organizatorem jest pan Jacek Bączkowski, prezes TKKF.
Tegoroczne zawody rozegrane w 101 rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości, 11 listopada zgromadziły pokażną obsadę. W czterech turniejach uczestniczyło 90 osób.
W turnieju do 16 lat zwyciężył Szymon Poziomkowski, jest to trzecie zwycięstwo Szymona w tych zawodach. Drugie miejsce zajął Jan Wojnowski, trzeci był Ryszard Ćwiek.
W turnieju do 12 lat wygrał medalista Mistrzostw Europy Bartosz Fiszer, drugie miejsce zajął Stefan Ćwiek, trzeci był Bartosz Chełstowski.
W turnieju do 10 lat zwyciężył Andrzej Szelejewski przed Mikołajem Baką i Michałem Grzegrzółką.
W turnieju do 8 lat zwyciężył Jerzu Chełstowski, drugi był Feliks Rutkowski, trzecie miejsca zajął Tomasz Grochulski.