ID #1132

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE

    Wydawnictwo "Penelopa" wydaje kolejną książkę szachową. Tym razem jest to praca wielokrotnej uczestniczki szachowych olimpiad, mistrzyni międzynarodowej Mirosławy Litmanowicz, zatytułowana "Jak rozpocząć partię szachową" (część A - debiuty otwarte).
     "Książka jest podręcznikiem dla tych szachistów, którzy chcą poznać idee otwarć szachowych (debiutów), a więc zamierzają stworzyć sobie solidne podstawy pod grę w dalszych etapach partii szachowej.
     W książce tej Autorka w charakterystyczny dla niej, przystępny i kompetentny sposób omówiła ogólne zasady gry w debiucie oraz przedstawiła szczegółową analizę wybranych wariantów. Omówione zostały m. in. takie debiuty jak: partia włoska, obrona dwóch skoczków, partia szkocka, gambit szkocki, gambit królewski, partia hiszpańska. Każde otwarcie jest ilustrowane przykładami z partii czołowych szachisów świata, ze szczegółowym komentarzem.
     Autorka pisze następne części: B - debiuty półotwarte i C - debiuty zamknięte."
(z ulotki informacyjnej Wydawnictwa "Penelopa")
     Dla tych, którzy pragną poznać szachy od samego początku, godna polecenia jest książka angielskiego autora Garetha Williamsa "Szachy - nauka od podstaw" (tytuł angielski "The Amazing book of chess" jest bardziej pobudzający wyobraźnię, bowiem oznacza "Zachwycająca księga szachów"), które w polskim przekładzie wydało wydawnictwo Bertelsmann Media sp. z o.o.
     Williams rozpoczyna naukę od zera: jak prawidłowo ustawić szachownicę ("białym do prawej!"), jak wyglądają poszczególne bierki, gdzie ustawić wieżę, gdzie białego hetmana itd. itd. Wyjaśniony jest generalny cel gry i najprostsze zasady rozpoczynania partii. W kolejnych rozdziałach czytelnik uczy się sztuki matowania samotnego króla i podstaw szachowej taktyki. Na zakończenie prezentowanych jest kilka partii mistrzów świata z elementarnymi komentarzami. Taką mniej więcej treść można znaleźć w dziesiątkach książek dla początkujących. Jednak praca Williamsa jest inna, ciekawsza, zawiera kilka pomysłów, na które inni autorzy nie wpadli. Zamiast diagramów w książce wykorzystane są fotografie, barwne oczywiście, szachownicy z ustawioną pozycją, która właśnie jest omawiana. Poszczególne manewry pokazane są w kolejnych fazach, ruch po ruchu. Kolorowe strzałki wskazują zaistniałe na szachownicy groźby bicia i linie działania figur. Stopień opanowania wiedzy czytelnik sprawdza rozwiązując liczne zadania, od najprostszych, typu: mat w jednym posunięciu, do nieco bardziej złożonych.
     Kurs szachów jest przepleciony zajmująco opowiedzianymi historiami o pochodzeniu szachów, o genezie poszczególnych bierek, o sławnych ludziach, dla których szachy były ulubioną rozrywką. Williams prezentuje fotografie przepięknych kompletów figur, a trzeba wiedzieć, że jest nie tylko zdolnym nauczycielem szachów, lecz ponadto znanym na całym świecie kolekcjonerem wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, które mają bezpośredni lub pośredni związek z szachami. Toteż jego książka może okazać się ciekawa nie tylko dla bardzo młodych czytelników (tacy najczęściej rozpoczynają naukę gry), ale również dla rodziców i dziadków, którzy dotąd w szachy nie grali, gdy nagle ich pociechy oświadczają: "Babciu (mamo, dziadku etc.), naucz mnie szachów!". Do tej pory babcia musiała sięgać do zakamarków pamięci i korzystać ze skromnego zapasu wiedzy, jaki jej pozostał z własnego dzieciństwa lub młodości. Teraz - może sięgnąc po książkę Williamsa, przerabiać ją stopniowo z wnukami, a przy okazji dowiedzieć się o "królewskiej grze" mnóstwa interesujących rzeczy.
     "The last but not least" będzie stwierdzenie, że poziom edytorski książki jest znakomity. Białostockie Zakłady Graficzne udowodniły, że nie musimy drukować książek za granicą. Jakość papieru, druku, ilustracji i fotografii jest świetna. Solidna oprawa powoduje, że książka może być przydatna w domu przez całe lata. Jeśli chcecie nauczyć się grać w szachy od podstaw, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o najmądrzejszej z gier niż tylko tajemnice roszady i bicia w przelocie, zapytajcie o "Szachy" Garetha Williamsa w najbliższej księgarni. Jeśli chcecie, by dziecko w rodzinie uczyło się grać w szachy w sposób przemyślany, sprawcie mu na zbliżające się Święta prezent. Książka znajduje się też w dystrybucji klubowej "Świata Książki", gdzie kosztuje naprawdę niewiele.

Tagi: Mirosława Litmanowicz

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu