ID #1141

Z POZÓŁKŁYCH BIULETYNÓW Eliminacje przedolimpijskie w 1968

    Ustalenie składu reprezentacji olimpijskiej zawsze stanowiło problem dla PZSzach, do dziś nie ustalono jednoznacznego kryterium. Brak kryterium powodował rozgoryczenie wielu graczy, którzy nie zostali docenieni i nie zagrali na Olimpiadzie. Być może, gdyby decydowała kolejność z Mistrzostw Polski w roku olimpijskim, nie byłoby takich zgrzytów. Ten system stosują Amerykanie w różnych dyscyplinach sportowych. Kto nie startuje, automatycznie się eliminuje, nie ma wyjątków od tej zasady. Taki system nie daje oczywiście gwarancji wyłonienia najsilniejszego składu, jednak ingerencja władz związku w skład drużyny wywołuje różne niekorzystne zjawiska.
     W 1968 też były z tym problemy. Na olimpiadę jechało 6-ciu zawodników - 4. miejsca według władz PZSzach bez dyskusji przypadły kolejno mistrzowi Polski z 1968 roku, Romualdowi Grąbczewskiemu, oraz Zbigniewowi Dodzie, Jackowi Bednarskiemu i Jerzemu Kostro. Do pozostałych dwóch miejsc kandydowali następujący zawodnicy: Bogdan Śliwa, Jerzy Lewi, Włodzimierz Schmidt, Andrzej Filipowicz, Stefan Witkowski i Jan Adamski.
     Prezydium PZSzach ustaliło dodatkowe eliminacje, w pierwszej fazie grano mecze sześciopartiowe: Śliwa-Lewi (remis for miał Śliwa); Witkowski-Filipowicz. Mecze składały się z 6-ciu partii.
     Śliwa po dyskwalifikacji grał niedobrze i przegrywał mecz z Lewim 1:3, jednak zdołał doprowadzić do zwycięskiego dla siebie remisu meczowego 3:3. Mimo to zrezygnował z dalszej walki, ze względu na obowiązki służbowe. Drugi mecz Filipowicz-Witkowski miał bardzo dramatyczny przebieg, po dogrywce wygrał Witkowski w stosunku 5:4.
     Druga faza eliminacji to mecze Schmidt-Lewi oraz Adamski-Witkowski.
     W meczu ze Schmidtem Lewi wygrał pierwszą partię (warto zobaczyć jak atakujący wypad gońca kończy się katastrofą), w drugiej Schmidt wyrównał i po remisie w dwóch kolejnych partiach bezapelacyjnie wygrał cały mecz 3,5:1,5.W drugim meczu Adamski wyraźnie górując nad rywalem, wygrał 3:1.
     W ten sposób na Olimpiadę pojechali: Jan Adamski, Jacek Bednarski, Zbigniew Doda, Romuald Grąbczewski, Jerzy Kostro, Włodzimierz Schmidt, rezerwowym został Stefan Witkowski.
     Taka drużyna była przygotowywana przez trenera Andre Lilienthala, efektem było zdobycie w Lugano 11. miejsca.
     Partie z tych rozgrywek są mało znane, według mnie są warte pokazania szerszej publiczności.Wiele partii po raz pierwszy będzie publikowane. Ciekawe, czy sami gracze pamiętają te partie?
     Za udostępnienie zapisów partii z prywatnych zbiorów dziękuję Andrzejowi Filipowiczowi i Stefanowi Wroniczowi oraz panu Leszkowi Wydrowskiemu z Poznania.
     Poniżej przytoczone są wyniki, które udało się odtworzyć:

POL qv-olimp 1968

M. Nazwisko,Imię 1 2 Pkt.
1 Lewi,Jerzy 1 1 2.0/2
2 Sliwa,Bogdan 0 0 0.0/2

 

POL qv olm Warszawa 1968

M. Nazwisko,Imię 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pkt.
1 Witkowski,Stefan 1 = 0 = 1 0 = = 1 5.0/9
2 Filipowicz,Andrzej 0 = 1 = 0 1 = = 0 4.0/9

 

POL qv-olimp 1968

M. Nazwisko,Imię 1 2 3 4 5 Pkt.
1 Schmidt,Włodzimierz 0 1 = 1 1 3.5/5
2 Lewi,Jerzy 1 0 = 0 0 1.5/5

 

POL qv-olimp 1968

M. Nazwisko,Imię 1 2 3 4 Pkt.
1 Adamski,Jan = 1 = 1 3.0/4
2 Witkowski,Stefan = 0 = 0 1.0/4


Miłej lektury życzy szperacz piwniczny.

Wojciech Kulik

Tagi: 1968, eliminacje, przedolimpijskie, Z POZÓŁKŁYCH BIULETYNÓW

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu