ID #1139

Z POŻÓŁKŁYCH BIULETYNÓW (1) Mecz Polska-Szwecja, Łódź 1969

    Przypadkowo przeglądając stare archiwa szachowe, które składuję w piwnicy, natrafiłem na ciekawy biuletyn z meczu towarzyskiego Polska - Szwecja 1969 r. W dobie baz komputerowych taka perełka na pewno bibliofilom się przyda. O samym meczu można poczytać w Szachach nr 12 / 69 na stronie 358, gdzie pisał o nim jeden z uczestników, Stefan Witkowski. Dużo tam ciekawych opisów, a szczególnie fragmentów partii, ale niestety nie uświadczysz tam ani jednej partii w całości. Dopiero Informator nr 8 daje dwa zapisy całych partii : Kostro - Nilsson (260) i Schmidt - Kinmark (589), choć tu, na odmianę, podano jako miejsce gry Polskę. Te dwie partie są również w bazie CA, przy czym tutaj podano, że partia Schmidt - Kinmark grana była w Ch - Poland !. Takich pomyłek źródłowych w CA jest multum.
     Teraz ocena meczu, która mimowolnie nasunęła mi się podczas wprowadzania zapisów do komputera. Mecz przyniósł zwycięstwo Polakom w stosunku 12,5 : 7,5. Ponieważ grano dwie rundy (partia i rewanż) jednego dnia, to poziom szachowy obniżył się, ale dzięki temu znacznie wzrosły emocje.

Szczegóły:

     1 Doda - Andersson 1-1 : wielki Ulf miał wtedy 16 lat i technika Dody górowała, ale chwila nieuwagi pana Zbyszka w drugiej partii i z 2- 0 zrobiło się 1-1.
     2 Bednarski - Olsson 1,5 - 0,5 : w pierwszej partii błędna kombinacja Olssona, mająca na celu wygranie piona, została obalona nieoczywistym odejściem czarnego hetmana. Druga partia to systematycznie powiększająca się przewaga pana Jacka, który doprowadził do strategicznej wygranej białych. W 36 posunięciu postanowił przewagę pozycyjną zamienić na materialną i tu nastąpiła niesamowita riposta: 36... H:c6!.
     Białe zostały bez figury i zagrały w rozpaczy 40. f6; na spadającej chorągiewce Szwed "wyrównał" stan figur. Partia między 36 i 40 posunięciem to dwa zawały serca: białych i czarnych. Po tym wszystkim nastąpiła "naukowa" końcówka i w efekcie remis. Uff !
     Kostro - Nilsson 1:1
     4 Schmidt - Kinmark 2-0 ! : wszystkie cztery partie bardzo ciekawe, szczególnie warto zobaczyć świetną grę techniczną Schmidta.
     5 Grąbczewski - Ljungqvist 1,5- 0,5
     6 Adamski - Brostron 1,5- 0,5 : cztery partie mało ciekawe. Polak wygrał rutyną.
     7 Filipowicz - Platzak 1,5 - 0,5: polecam obejrzenie drugiej partii. To nieprawdopodobna komedia pomyłek, ale ponieważ komedia grana była w Łodzi, to wygrał ją Polak.
     8 Balcerowski - Hjorth 1-1
     9 Pytel - Berglund 1-1 : cztery partie niegodne uwagi.
     10 Jędrzejek - Malmdin 0,5 - 0,5
     11 Witkowski - Malmdin 0 - 1 : w obydwu partiach Malmdin przeważał, ale Jędrzejek twardo się zaparł i w efekcie nastąpił remis. Witkowski niestety przegrał z prędkością światła. Swą porażkę opisuje w Szachach nr 12/69. (W artykule diagram wyjściowej pozycji jest błędny: hetman prawidłowo stoi na d1, a nie na e1).

Partie meczu Polska - Szwecja Łódź 1969 (Format PGN)

Partie meczu Polska - Szwecja Łódź 1969 (Format CBH)

     Nazwiska zawodników są zapisane zgodnie z biblioteką Chess Base 7.0, której za to wielkie Dzięki.
     Tę bibliotekę nazwisk polecam szeryfom z CA, bo u nich często wszystko pokręcone jest iście po japońsku, mimo że są Rosjanami.

Szperacz piwniczny
Wojciech Kulik

Tagi: 1969, Łódź, Mecz, Polska, Szwecja

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu