ID #1159

MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W GRZE SZYBKIEJ Eurodisneyland, Paryż listopad 1998

    Zawody szachowe rozgrywane w tempie 30 minut na partię dla zawodnika były jakiś czas temu bardzo forowane, nawet zamierzano dla nich obliczać osobny ranking światowy. Były nazywane szachami "aktywnymi" albo "szybkimi". Pomijając problem nazwy jest to świetna rozrywka, tak podane szachy najlepiej się sprzedają.
     W sprzyjających warunkach sporo osób znajduje czas i siły, by rozgrywać długie, często wielogodzinne partie szachowe. Tak było w okresie "stabilizacji" lat 70. w Polsce, tak było dekadę póżniej w Wielkiej Brytanii. Jednak tempo życia wymusza różne zmiany i nie można wykluczyć, że wielkie szachy sportowe przetrwają w naszym kraju tylko w formie skansenu, w postaci drużyn składających się z przedstawiecieli dawnych ludów radzieckich, reprezentujących wielkie firmy poszukujące egzotycznych potwierdzeń swojej wielkości. Czy można wobec tego powiedzieć że szachy nie są "dla ludzi"?. Oczywiście nie należy wysuwać tak daleko idących wniosków.
     Sport profesjonalny wymaga fachowego podejścia, wielkich inwestycji we własną edukację i zdrowie. Każdy amator, który próbuje raz, dwa razy do roku rozegrać na pełnym "gazie" silny turniej napotyka na problemy zdrowotne, mocno utrudniające rozwinięcie pełnej siły gry. Przeziębienie, rosnąca drażliwość, odnawianie starych schorzeń, wszystko to jest efektem poddania organizmu wielkiemu naciskowi bez najmniejszej szansy na poradę medyczną. Porady medycznej muszą zasięgać wszyscy sportowcy poddawani wielkim obciążeniom i silnemu stresowi, aby przez wiele lat być zdolnymi do zarabiania pieniędzy. W przeciwnym razie pensja "profesjonała" nie osiąga minimum socjalnego, co jest udziałem wielu graczy z byłego ZSSR, pozbawionych zaplecza socjalnego, opieki lekarskiej, możliwości regeneracji sił.
     Wszystkich tych wad unikamy, gdy cały turniej jest rozgrywany w ciągu jednego, dwóch dni. Argumenty, że traci na tym jakość gry są bezpodstawne, gdyż wysoką jakość gry reprezentuje niewielu zawodników na świecie i nie zależy ona od szybkości wykonywania posunięć. Organizowanie turniejów z tempem 30'' jest wielką szansą na przetrwanie szachów w jakiej takiej formie przez najbliższą, zapowiadającą się na trudną, dekadę.
     Z takiej szansy korzystają od kilku lat juniorzy biorący udział w specjalnym, "disneyowskim" turnieju pod Paryżem. Wystarczy tylko w mistrzostwach krajowych zająć eksponowaną, czołową lokatę i można jechać do Francji.
Przedstawiamy wyniki tej "zabawy":

 

Dziewczęta do lat 14

1.

Aleksandra

Kosteniuk

Rosja

8.5

pkt.

2.

Xue

Zhao

Chiny

7.5

pkt.

3.

Ilza

Berzina

Łotwa

6.5

pkt.

4.

Ticia

Gara

Węgry

6.5

pkt.

 

Chłopcy do lat 14

1.

Mark

Pargua

Filipiny

7.5

pkt.

2.

Xiangzhi

Bu

Chiny

7.5

pkt.

3.

Kamil

Mitoń

Polska

6.5

pkt.

4.

Johan

Doukhin

Rosja

6.5

pkt.



Dziewczęta do lat 12

1.

Arame

Caoili

Filipiny

8.5

pkt.

2.

Marie

Sebag

Francja

7

pkt.

3.

Quian

Huang

Chiny

7

pkt.

4.

Katarzyna

Poznańska

Polska

6.5

pkt.



Chłopcy do lat 12

1.

Imre

Hera

Węgry

8

pkt.

2.

Walery

Aweskułow

Ukraina

7.5

pkt.

3.

Arman

Paszikian

Armenia

7

pkt.

4.

Asuka

Nakamura

Japonia

6.5

pkt.

Tagi: 1998, Mistrzostwa Świata, Paryż

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu