ID #1244

SŁOWNIK WOLSZY

Nasz najlepszy badacz historii szachów, doktor habilitowany Tadeusz Wolsza opublikował trzeci tomik "Słownika biograficznego szachistów polskich".
     Znalazły się tam biogramy tak znakomitych artystów szachownicy jak Akiba Rubinstein, Teodor Regedziński, Paulin Frydman, Stanisław Gawlikowski i Marian Wróbel. Są również działacze i animatorzy życia szachowego, że wymienię tylko generała Kazimierza Sosnkowskiego, który jeszcze w celi magdeburskiej twierdzy rozegrał wielomiesięczny mecz z Marszałkiem, a później wielokrotnie sakiewką i czynem wspierał rozmaite imprezy sportowe.
     Dla miłośników historii szachów praca Wolszy to niezwykła gratka. Autor, który jest historykiem dziejów najnowszych i pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN, przewertował ogromną ilość materiałów źródłowych, ocalając od zapomnienia dziesiątki artykułów i setki partii rozsianych po gazetach i czasopismach. Dzięki niemu nie jesteśmy skazani na poszukiwanie informacji o polskich szachistach w obcojęzycznych encyklopediach.
     Książka Wolszy nie jest wyliczanką turniejowych i meczowych startów. Napisana żywym językiem, ujawnia nieznane szczegóły biograficzne i przytacza ciekawe wypowiedzi "świadków historii". Podobnie jak w dwóch poprzednich tomikach, każdy biogram jest bogato ilustrowany zapisami najlepszych partii jego bohaterów, a niekiedy próbkami ich twórczości problemistycznej. Dopełnia całości ciekawa kolekcja zdjęć, w ogromnej większości nigdy nie publikowanych.
     Książka ukazała się nakładem warszawskiego Wydawnictwa "DiG". Dla "DiG" jest to już czwarta pozycja tego rodzaju. Książka pod względem edytorskim prezentuje się doskonale, jeszcze lepiej niż dwa poprzednie, też bardzo dobre tomiki. Praca Wolszy będzie dostępna w księgarni ORPAN-u w Pałacu Kultury oraz w stołecznej Księgarni im. B. Prusa, chociaż ze względu na niewielki nakład - 500 egzemplarzy - nie powinna długo leżeć na półkach.
     Poniżej prezentuję kombinację warszawskiego mistrza Paulina Frydmana, który przed 1939 rokiem był "żelaznym" reprezentantem Polski na olimpiadach szachowych.
     Partia Frydmana z Vidmarem, arcymistrzem szachowym i profesorem elektrotechniki, posłużyła pisarzowi Stanisławowi Strumph - Wojtkiewiczowi za kanwę opowiadania o losach polskiego konspiratora, który w latach ostatniej wojny wpadł w łapy gestapo na Węgrzech.

Frydman - Vidmar
Budapeszt 1934

Frydman - Vidmar

15. S:d5!! g6 16. S:e7+ H:e7 17. G:c4 b:c4 18. Gg5 1:0.

Tagi: Biograficzny, Słownik, Tadeusz Wolsza

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu