ID #1209

Sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego 1998 - 2000

Sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego za okres od 6 grudnia 1998 do 13 października 2000

 

http://www.vistula.linuxpl.eu/felietony/sprkolsedz.htm

 

I Działalność Kolegium

Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego w składzie: przewodniczący - Tomasz Delega, członkowie - Jan Frankiewicz, Ulrich Jahr, Jacek Janicki, Kajetan Przysiecki, Zygmunt Ryll, Paweł Suwarski i Czesław Szmigielski skupiło się nad realizacją następujących zadań:

  • 1. Przyznawania licencji sędziowskich
    Ogółem przyznano 147 licencje dla sędziów klasy centralnej, w tym sześć po uzupełnieniu dokumentów. Nie przyznano 2 licencji - wnioski były niekompletne i czekają na uzupełnienie. Obecnie podział licencjonowanych arbitrów na klasy sędziowskie przedstawia się następująco:
    - sędziowie klasy FIDE: 13 arbitrów
    - sędziowie klasy państwowej: 71 arbitrów
    - sędziowie klasy pierwszej: 63 arbitrów
  • 2. Opracowania nowego regulaminu działania Kolegium
    Przygotowano projekt regulaminu działania kolegium. W tej sprawie wpłynęło od środowiska sędziowskiego do Kolegium Sędziów PZSzach wiele uwag, pojawiły się także całkiem nowe projekty regulaminu. Ostatecznie tekst Regulaminu Działania Kolegium Sędziów PZSzach został przyjęty na Ogólnopolskiej Konferencji Sędziowskiej w Warszawie w dniu 6 marca 1999 roku, a zatwierdzony na Walnym Zgromadzeniu Delegatów PZSzach w listopadzie 1999 roku.
  • 3. Wydania Biuletynu Kolegium nr 1/1999, 2/1999, 3/1999, 1/2000, 2/2000
    Przygotowano i opublikowano pięć numerów Biuletynów Informacyjne Kolegium Sędziów PZSzach, w tym jedno wydanie specjalne z projektem zmian w przepisach gry FIDE. Zamierzeniem Kolegium było skłanianie arbitrów szachowych do analizy różnych sytuacji i szerokiej dyskusji na temat omawianych werdyktów sędziowskich. Powinno to sprzyjać poprawie poziomu sędziowania zawodów szachowych. Wiadomości z Kolegium były dodatkowo publikowane w internecie w serwisie informacyjnym PZSzach pod adresem www.atm.com.pl/~pzszach, a obecnie można je znaleźć pod adresem www.pzszach.org.pl. Biuletyn Kolegium przesyłano pocztą do wszystkich sędziów klas centralnych, którzy mieli uregulowaną opłatę licencyjną na dany rok.
  • 4. Opracowania nowych zasad egzaminowania na kursach sędziowskich
    Kolegium opracowało testy egzaminacyjne na kurs sędziowski. Niestety z powodu niewielkiego zainteresowania planowany we wrześniu 1999 roku Centralny Kurs Sędziowski w Sępólnie Krajeńskim nie odbył się. Przykładowy test egzaminacyjny opublikowano w 3 nr BIK. Egzaminy na tegorocznym kursie sędziowskim w Łączynie (11-13 października br.) odbędą się już wg nowej formuły.
  • 5. Rozpatrywania protestów od decyzji sędziowskich.
    Odbyło się siedem posiedzeń Kolegium Sędziów PZSzach, na których rozpatrywano protesty i odwołania od decyzji sędziowskich. Największe kontrowersje wzbudziła, znana już chyba dzisiaj wszystkim sprawa "niezauważonego mata" z partii Kacperek-Motyka. Wyniki dyskusji oraz interpretacje przepisów publikowano w BIK.
II. Finanse Kolegium

Tegoroczne wpływy z tytułu opłat sędziowskich (licencje centralne) osiągnęły kwotę 3.450 PLN. Ubiegłoroczne z tytułu przyznawania licencji - 3.375 PLN. Tegoroczne wydatki Kolegium - organizacja dwóch posiedzeń, materiały biurowe i korespondencja - kształtują się na poziomie 1.000 PLN. Ubiegłoroczne wydatki to kwota ok. 1.800 PLN. Dodatkowo przewiduje się, że koszt organizacji Konferencji oraz Centralnego Kursu Sędziowskiego wyniesie ok. 2.500 PLN. Przewidywane wpływy z Kursu to kwota ok. 1.500 PLN.

III. Rozliczenie z realizacji uchwał ostatnich Konferencji Sędziowskich

Protokół Komisji Uchwał i Wniosków
z XIV Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych - Krynica 5-6 grudnia 1998.
Komentarz, tam gdzie to stosowne, zaznaczono kursywą.

  • 1. Konferencja przyjmuje sprawozdanie z działalności Kolegium.
  • 2. Konferencja przyjmuje rezygnację Ryszarda Więckowskiego z funkcji Przewodniczącego i dziękuje za dotychczasową współpracę.
  • 3. Konferencja akceptuje wybór nowego przewodniczącego Tomasza Delegi oraz uzupełnienie składu Kolegium o następujące osoby: Ulrich Jahr i Jacek Janicki.
  • 4. Ustala się termin kolejnej Konferencji na trzy tygodnie przed Walnym Zjazdem PZSzach. Zgodnie z uchwałą Konferencja odbyła się w dniu 6 marca 1999 r.
  • 5. Upoważnia się Kolegium do opracowania nowego regulaminu działania i przedstawienie go do zatwierdzenia go przez Konferencję Sędziów, a następnie przez Walny Zjazd PZSzach. Regulamin został opracowany i zatwierdzony przez Konferencję oraz WZD.
  • 6. Zobowiązuje się Kolegium PZSzach do przygotowania, przed każdą konferencją, materiałów będących tematem obrad i do rozesłania ich do Kolegiów Wojewódzkich. Materiały są przesyłane bezpośrednio przed Konferencjami.
  • 7. Konferencja upoważnia Przewodniczącego do pobierania zryczałtowanego wynagrodzenia za pracę na tym stanowisku. Przewodniczący nie pobierał wynagrodzenia.
  • 8. Konferencja wnioskuje do Zarządu PZSzach o wyodrębnienie subkonta z konta PZSzach dla Kolegium Sędziów. Subkonto nie zostało wyodrębnione. Zmieniono natomiast sposób księgowania wydatków i wpływów Kolegium w PZSzach. Wpływy z tyt. licencji są księgowane imiennie.
  • 9. Konferencja zobowiązuje Kolegium do występowania do FIDE w sprawie interpretacji przepisów gry w niejasnych przypadkach. Skorzystano z interpretacji FIDE podczas rozpatrywania "niezauważonego mata" z partii Kacperek-Motyka.
  • 10. Konferencja ocenia krytycznie decyzję Prezesa PZSzach, który uniemożliwił udział Andrzeja Filipowicza w charakterze sędziego Olimpiady Szachowej. Dyskusję w tej sprawie publikowano na łamach BIK.
  • 11. Konferencja składa podziękowania Zygmuntowi Ryllowi za zorganizowanie Konferencji.
  • 12. Konferencja zobowiązuje Kolegium do przekazywania Kolegiom Wojewódzkim zaistniałych zmian w przepisach gry. Opublikowano projekt zmian w przepisach FIDE, który ma zostać zatwierdzony na kongresie FIDE w Istambule w listopadzie 2000 r.



Protokół Komisji Uchwał i Wniosków
z XV Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych - Warszawa 6 marca 1999.
Komentarz, tam gdzie to stosowne, zaznaczono kursywą

  • 1. W trudnych przypadkach sędziowskich należy powoływać ekspertów, a Kolegium wydając werdykt może brać pod uwagę opinie tych ekspertów. Na ekspertów powoływano arbitrów FIDE Mirosława Gnieciaka i Andrzeja Filipowicza.
  • 2. Konferencja popiera apel Zygmunta Rylla o etykę w środowisku sędziów szachowych.
  • 3. Kolegium Sędziów PZSzach opracuje wytyczne odnośnie umieszczania w regulaminach turniejowych terminów odwołań. Zalecenia w tej sprawie ukazały się w BIK.
  • 4. Kolegium Sędziów PZSzach ustali liczbę delegatów z poszczególnych województw na następną konferencję. Ustalono, że mandat na najbliższą konferencję otrzymają wszyscy sędziowie klas pierwszej, państwowej i FIDE pod warunkiem posiadania licencji sędziowskiej klasy centralnej oraz uregulowania opłaty sędziowskiej za rok 2000.

    VI. Ocena pracy poszczególnych członków Kolegium
    Jan Frankiewicz - Kielce - zajmował się sprawami protestów i odwołań. Swoje zadania wykonywał bez zastrzeżeń.
    Ulrich Jahr - Bydgoszcz - zajmował się biuletynem Kolegium oraz opracowywał regulamin działania Kolegium. Swoje zadania wykonywał bez zastrzeżeń.
    Jacek Janicki - Wrocław - zajmował się współpracą z kolegiami wojewódzkimi. Swoje zadania wykonywał poprawnie, choć zdarzały mu się wpadki (sprawa protokołu z Konferencji w Krynicy Górskiej).
    Kajetan Przysiecki - Gorzów Wlkp. - zajmował się programami komputerowymi do kojarzenia turniejów szwajcarskich. Rzadko pojawiał się na posiedzeniach Kolegium.
    Zygmunt Ryll - Skawina - zajmował się organizacją kursów i konferencji sędziowskich. Swoje zadania wykonywał bez zastrzeżeń.
    Paweł Suwarski - Warszawa - łączył przez długi czas funkcję Członka Kolegium z funkcją Przewodniczącego KKiR PZSzach. Swoje zadania w Kolegium wykonywał bez zastrzeżeń.
    Czesław Szmigielski - Strzelin - zajmował się, a raczej miał się zajmować, oceną aktywności sędziowskiej. Nie przygotował żadnego zestawienia aktywności. Rzadko pojawiał się na posiedzeniach Kolegium.

    Podziękowania składam arbitrom FIDE Andrzejowi Filipowiczowi i Mirosławowi Gnieciakowi - ich wypowiedzi w sprawach interpretacji przepisów publikowaliśmy na łamach BIK. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Biura Polskiego Związku Szachowego w Warszawie - to oni zajmowali się powielaniem i wysyłką BIK.

Tagi: 1998, 2000, Kolegium Sędziów, PZSzach

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu