ID #1003

NOWY MIESIĘCZNIK

Ukazało się nowe pismo poświęcone szachom. Fundacja Rozwoju Inicjatyw Regionalnych w Świdnicy, znana dotąd w światku szachowym jako organizator Festiwalu Szachowego w tym samym mieście i ostatnich edycji Memoriału A. Rubinsteina w Polanicy Zdroju, począwszy od stycznia br. wydaje miesięcznik "Przegląd Szachowy", wydatnie wzmacniając ubogi w tytuły (jak na czterdziestomilionowe państwo) rynek prasy szachowej. Redaktorem naczelnym pisma jest prezes Fundacji pan Mirosław Sośnicki, energiczny dyrektor ostatniego Memoriału Rubinsteina, do udziału w którym udało mu się, jak pamiętamy, skłonić Szirowa, Iwanczuka, Karpowa i inne gwiazdy sportu. W gronie stałych współpracowników widzimy nazwiska arcymistrzów Włodzimierza Schmidta (dział teoretyczny) i Jacka Gdańskiego oraz Jana Przewoźnika, Piotra Murdzi, Jana Pińskiego i innych. Sekretarzem redakcji jest znany zawodnik Stilonu Gorzów Aleksander Czerwoński.
     Po lekturze pierwszego numeru "Przeglądu" nie sposób wyrokować, czy nowe pismo jest lepsze czy gorsze od innych, obecnych od lat na rynku, mających wykształcony profil i grono stałych zwolenników. Zadecydują o tym czytelnicy, głosując za nim (na co liczę) lub przeciw w momencie podjęcia decyzji o jego zakupie.
     Ograniczę się tylko do przedstawienia treści pierwszego numeru i szaty zewnętrznej. "Przegląd" ukazuje się w formacie A4, 32 strony na papierze dobrej jakości, z kolorową okładką. Czcionka jest duża i wyraźna, diagramy czytelne, sporo fotografii wewnątrz numeru. Rozplanowanie poszczególnych działów tematycznych i stron nie budzi większych zastrzeżeń. Widać, że redakcja nie mogła zdecydować się na jednolitą konwencję pisowni nazwisk rosyjskich, stąd np. w artykule W. Schmidta (nomen-omen poświęconym Partii Rosyjskiej) widzimy "Szirowa" (za taką tradycyjną pisownią głosowałbym ja) i "Shirova", a w innym miejscu "Kasparova" i "Karpowa".
     Arcymistrz Gdański pisze na zawsze aktualny temat "Komputer a szachy". Jan Przewoźnik, dyplomowany psycholog, opowiada o treningu psychologicznym w szachach. Jan Piński przedstawia sławne kombinacje zmarłego niedawno "tytana szachownicy" Jefima Gellera. Andrzej Modzelan podsumowuje doświadczenia z nauczania szachów (jako zwykły przedmiot) w szkole podstawowej. Piotr Murdzia zachęca szachistów - praktyków do studiowania kompozycji i etiud, co powinno wzbogacić ich fantazję i zwielokrotnić siłę gry w końcówkach itd. itd. Nie brakuje oczywiście materiałów o charakterze reporterskim, poświęconych bieżącym wydarzeniom sportowym w kraju i zagranicą.
     Ponieważ pismo, jak czytamy w artykule programowym, będzie dostępne tylko w prenumeracie, dla czytelników pragnących abonować "Przegląd Szachowy" podaję adres redakcji:
59-100 Świdnica, ul. Długa 33, tel (0-33) 53 - 32 - 81.

     W dziale studiów Piotr Murdzia przypomniał pracę rosyjskiego maga szachownicy:

M. Liburkin 1946

Liburkin 1946

Białe zaczynają i remisują.

"Prezentowane zadania przekonują do stawiania oporu nawet w najbardziej niekorzystnych pozycjach.

 1. Sf1-e3 Wd5-d3 2. Kc1-c2! Wd3:e3 3. Sb7-d8!! Nieprawdopodobne. Czarny król jest teraz pozbawiony dobrego ruchu, np. 3...Kb8 4. Kd2 We4 5. Kd3 We1 6.Kd2 z remisem; jeśli 5...We5?, to 6.Sc6+. 3...We3-e2+ 4. Kc2-d3 We2-e1 5. Kd3-d2 We1-e4 6. Kd2-d3 We4-e5 7. Kd3-c3! We5-c5+ 8. Kc3-b4! Wc5-e5 9. Kb4-c3 remis" (uwagi P. Murdzi).

Tagi: miesięcznik, Przegląd Szachowy

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu