ID #1095

JEFIM GELLER WYBITNY ZNAWCA TEORII I PRAKTYKI

    Odszedł jeden z wielkich znawców gry szachowej, rosyjski arcymistrz Jefim Geller. Urodzony 8 marca 1925 w Odessie stał się po wojnie jednym z filarów rosyjskiej szkoły szachowej. Z wykształcenia ekonomista tytuł arcymistrza zdobył w roku 1952, dwukrotnie był mistrzem Związku Radzieckiego, co zawsze budziło respekt.

    Geller wyróżniał się zawsze rozległą wiedzą, dokonania debiutowe spowodowały że był sekundantem i trenerem tak znanych szachistów jak Spasski, w meczu o mistrzostwo świata z Robertem Fischerem oraz Karpow, w meczu z Wiktorem Korcznojem w 1974. Osiągnięcia Gellera jako teoretyka są równie duże jak i turniejowe. Wieloletnie przywiązanie do obrony królewsko-indyjskiej, a nawet wydanie na ten temat książki służącej do tej pory kolejnym pokoleniom szachistów, najlepiej tłumaczy fenomen skuteczności Jefima Gellera. Doskonałe opracowania w dziedzinie obrony sycylijskiej dawały niezwykłą efektywność turniejową.

    Geller startował w mistrzostwach Związku Radzieckiego od roku 1949, mistrzem został w roku 1955 oraz 1979. Reprezentował swój kraj na 7 olimpiadach i 6 mistrzostwach Europy, były to starty zwycięskie. Jefim Geller, zawsze bardzo bojowo nastawiony, szturmował tron szachowy między 1952 a 1980 rokiem zbliżając się stopniowo do upragnionego celu. Kolejne turnieje międzystrefowe, począwszy od Sztokholmu w 1952 (IV m), aż do Curacao w 1962 roku były okresem intensywnych starań o awans w cyklu pretendentów. W końcu wygrał mecz ćwierćfinałowy w 1965 roku ze Wasylem Smysłowem 5.5:2.5, jednak uległ w półfinale Borysowi Spasskiemu 2.5:5.5. W 1968 przegrał w ćwierćfinale ze Spasskim oraz w 1971 z Wiktorem Korcznojem.

    Jefim Geller dysponował pełną wiedzą o szachach, jednak nie został mistrzem świata, widać zbyt wiele indywidualności stało mu na drodze w okresie najlepszej dyspozycji sportowej. Możemy śmiało polecić studiowanie twórczości wybitnego arcymistrza, gdyż będą to studia bardzo silnie wpływające na wyobraźnię, dające szansę twórczego rozwoju. Jefim Geller nigdy nie grał schematycznie, dążył najczęściej do ataku i w tej dziedzinie wykazywał niewyczerpaną pomysłowość.

    Partie Gellera pełne są taktycznych zwrotów, stąd trudne w analizie, jednak każdy kto miał okazję czytać pełne treści komentarze arcymistrza w starych rocznikach "Szachmat w ZSSR", bez trudu wspomni niezwykłą jasność wykładu i pełną zgodność z ówczesną teorią. Jefim Geller zmarł w dniu 17 października 1998 roku, po przeżyciu 73 lat i 8 miesięcy, wypełnionego szachami życia. Możemy polecić lekturę tekstów Stefana Gawlikowskiego w "Gazecie Wyborczej" z dnia 5 grudnia 2000. Dla naszym czytelników mamy rarytas, zbiór zwycięskich partii Jefima Gellera w formacie pgn. Jefim Geller (725 games)

Tagi: Jefim Geller

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu