ID #1229

TRZECH MISTRZÓW

Zakończony w niedzielę turniej "Corus" w Holandii udowodnił, że świat szachowy ma obecnie trzech mistrzów: Kasparowa, Kramnika i Ananda. Kasparow znowu pokazał się z najlepszej strony, wygrywając przy tym "pojedynek nerwów" z Szirowem - pokłóceni arcymistrzowie nie wymienili przed partią uścisku dłoni, mierząc się tylko zimnym wzrokiem. Anand wygrał 4:0 z reprezentacją Holandii (Van Wely, Piket, Tiwiakow i Timman), z czego trzy partie w ostatnich trzech rundach i ten morderczy finisz pozwolił mu zdobyć drugą nagrodę. Kramnik jak zwykle sprawiał wrażenie, że tylko w niektórych partiach gra z pełną siłą.
     Dzielone 3-4 miejsce z Kramnikiem to wielki sukces Iwanczuka. Ten utalentowany i sympatyczny zawodnik znany z nierównej formy; poczekajmy więc na jego występ w następnym superturnieju. Adams, Morozewicz i Szirow (miejsca 5-7) to ścisła światowa czołówka; wciąż w pogoni za pierwszą trójką, zawsze o krok lub dwa z tyłu za tamtymi. Fatalny wynik z "górą" tabeli (zaledwie 1,5 z 6) powinien stanowić dla Szirowa poważny sygnał ostrzegawczy. Rozczarował Węgier Leko, który zremisował aż 11 partii.
     Samodzielne ostatnie miejsce przypadło Timmanowi. Jan zajmował niegdyś czwarte miejsce na światowej liście rankingowej, później grał ze swoim rówieśnikiem Karpowem mecz o mistrzostwo świata FIDE. Ma opinię świetnego analityka, wydaje miesięcznik "New in Chess", a ponadto jest autorem studiów szachowych. Ale w dzisiejszych szachach wyczynowych nie ma miejsca na zawodników po czterdziestce, bo przy porównywalnej wiedzy decyduje kondycja i odporność na turniejowy stres. Ta tendencja się nasili, gdy FIDE zrealizuje swój plan rozgrywania wszystkich oficjalnych partii przy jeszcze krótszym czasie do namysłu. Dzięki temu szachy - twierdzą pomysłodawcy - staną się sportem bardziej "telewizyjnym", co ułatwi pozyskiwanie sponsorów.

Kasparow - Timman
Wijk aan Zee 2001

Kasparow-Timman

38...He3+?! (w powstającej końcówce białe gońce są bardzo mocne) 39.H:e3 S:e3 40.Gd3 Sc4 41.Ge1 Kg8 (czarne zmuszone są grać dalej "bez króla") 42.Kf2 b5?! (tworzy dotkliwą słabość na a6) 43.Gb4 Sb2 44.Gf5 Gc4 45.Ke3 Gd5 (lub 45...Sd1+ 46.Kd2 Sf2 47.Gd6 Gd5 48.Ke2 Sh3 49.Gc8) 46.Gc8 Sc4+ 47.Ke2 1-0.

Tagi: 2001, Corus, Wijk aan Zee

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu