ID #1510

KASPAROW W WARSZAWIE

     W czwartek 14 maja 2009 r. staraniem fundacji Heinricha Bölla w Warszawie odbył się pokaz filmu Maszy Nowikowej "W świętym ogniu rewolucji". Film pokazuje działalność opozycyjnego, w stosunku do rządów Władimira Putina, ugrupowania "Inna Rosja", którego jednym z liderów był (bo "Inna Rosja" już nie istnieje) trzynasty mistrz świata w szachach Garri Kasparow. Obraz Nowikowej, będący zapisem wydarzeń z lat 2006-2007, pulsuje niezwykłymi emocjami i w magnetyczny sposób angażuje uwagę widza, jeśli ten choćby pobieżnie interesuje się przemianami zachodzącymi w byłym supermocarstwie.
    Po projekcji odbyło się spotkanie z bohaterem filmu czyli Kasparowem, prowadzone przez popularnego dziennikarza i publicystę Jacka Żakowskiego. Sala byłego kina "Wiedza" w PKiN była wypełniona do ostatniego miejsca. Widownia - w większości bardzo młoda - w napięciu przysłuchiwała się wypowiedziom Kasparowa, który wykazał się niezwykłą erudycją w tematach dotyczących polityki, gospodarki i historii.

Kasparow-Żakowski

    Na zakończenie czempion rozdawał autografy i podpisywał książki, których jest autorem. Cała impreza trwała od godziny 18.00 do 22.00 i potrwałaby dłużej, gdyby nie to, że sala okazała się niezbędna do przeprowadzenia kolejnej projekcji.
    Obszerniejszy zapis z wizyty Kasparowa w Warszawie ukaże się niebawem w prasie szachowej.

Kasparow w Warszawie

Tagi: Garri Kasparow

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu