ID #1605

Regina Gerlecka i Powstanie Warszawskie

Wojenne losy polskiej wicemistrzyni świata (z 1935 roku) Reginy Gerleckiej są zbadane słabo. W niektórych relacjach pojawiała się informacja, iż Gerlecka podczas okupacji została aresztowana przez Niemców, a następnie więziona w obozie koncentracyjnym (pada nawet jego nazwa – Schneidersfelde).

     Tymczasem zasób archiwalny warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego wyraźnie dowodzi, że okres Powstania Regina Gerlecka spędziła w Warszawie. Nie tylko spędziła, ale znalazła też okazję, by podczas pamiętnych „dni sierpniowych” uwiecznić na kartce papieru jeden z powstańczych epizodów. Los chciał, że kartka ta zachowała się i kilka lat temu została przekazana przez posiadacza do archiwum Muzeum. Oto ona:

 

Nowelka Reginy Gerleckiej pt. „Mały Dżo” z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego

     Pani Joanna Białobrzeska z Dizału Głównego Inwentaryzatora napisała mi w e-mailu z dnia 5 marca 2010 roku:

Szanowny Panie,
Relacja ta jest częścią naszego zbioru archiwum BIP KG AK. Oczywiście można ja zreprodukować w internecie (…).
Prosimy także o podanie naszej sygnatury tj. P/2733. Bardzo dziękujemy za informację dotyczącą Reginy Gerleckiej. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego Muzeum.

     Skoro Regina Gerlecka do kapitulacji Powstania przebywała w Warszawie, jest mało prawdopodobne, by później znalazła się w obozie koncentracyjnym – natomiast jest do przyjęcia, że trafiła do któregoś z obozów jenieckich, gdzie przetrzymywane były kobiety – żołnierze Powstania.

     Kolejnym wątkiem w życiorysie Gerleckiej, wartym zbadania, jest jej współpraca (w charakterze nauczycielki) z ewangelickim gimnazjum im. Anny Wazówny. Potwierdzenia za pomocą źródeł wymagałaby wiadomość o jej udziale w konspiracyjnym dziele tajnego nauczania.

Gimnazjum im. księżnej Anny Wazówny w Warszawie na rogu Mazowieckiej i Kredytowej – zdjęcie przewojenne

 

Tomasz Lissowski

Tagi: Gerlecka Regina

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu